Nárok na příspěvek mobilitu

Od: Datum: 06.01.16 15:00 odpovědí: 4 změna: 07.01.16 08:58

Dnem 1.1.2016 bylo chráněné bydlení v Jakartovicích Deštné 67 ,přejmenováno na domov pro seniory se zdravotním postižením.Mám nárok na příspěvek na mobilitu, částka 400kč měsíčně pro svou sestru(jsem určená soudem jako její opatrovník. pravidelně 1x měsíčně si pro ní jezdím svým autem, dále veškeré prázdniny , velikonoční, vánoční i letní prázdniny(červenec,srpen) tráví se mnou. dle jejích přání jezdíme třeba do lesa, bazénu, je držitelem průkazu ZTP/P.děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.16 16:01
avatar

Nevím to přesně musela by jste se zeptat na Vašem ÚP. Mě se ptali ,když jsem žádala pro dceru o tuto dávku ,zda ji máme doma či v nějakém zařízení.


doplněno 06.01.16 16:06:

Osobě v nějakém pečujícím zařízení se neposkytuje ,ale v určitém případě se může poskytnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 16:16
avatar

Vy nárok nemáte, žádost musí být na vaši sestru, není nic jednoduššího než si žádost na stránkách ministerstva stáhnout a podat ji. Pokud je ZTP/P vyplývá ze zákona nárok na tuto dávku, jak je to v jejím konkrétním případě to netuším. Pravděpodobně za imobilního, žádá opatrovník určený soudem ale musí to zas být jen na jméno toho postiženého. Příspěvek na péči má určený? Pobírá ho za ni ústav? Nepobírá ústav i příspěvek na mobilitu? Ústavy toto obyčejně mají vyřízené ale pokud je sestra nesvéprávná, musela byste o tom asi vědět. Podejte jménem sestry žádost, doležte její ZTP/P a v žádosti vypište kam jezdí a kolikrát.


doplněno 06.01.16 16:38:

Oprávněné osoby

Nárok na příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a na průkaz osoby se zdravotním postižením má při splnění podmínek fyzická osoba, jestliže je na území ČR hlášena k trvalému pobytu a má zde bydliště. Dávky a průkaz náleží rovněž dalším osobám uvedeným v zákoně o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, které nemají na území ČR trvalý pobyt, pokud zde mají bydliště. Bydlištěm se rozumí stav, kdy centrum zájmů má osoba na území ČR (např. se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde připravuje na budoucí povolání). Nárok mají také občané EU krytí přímo použitelným předpisem EU – Nařízením EP a Rady (ES) 492/2011.

Příspěvek na mobilitu

Příspěvek na mobilitu je opakující se nároková dávka, která je určena osobě starší 1 roku:

která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P (podle podmínek po 1. 1. 2014),

která se opakovaně za úhradu v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována,

které nejsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče,

z důvodů hodných zvláštního zřetele může být příspěvek na mobilitu přiznán i osobě, které jsou poskytovány pobytové sociální služby uvedené v předchozí odrážce,

nárok na výplatu nenáleží za kalendářní měsíc, jestliže je oprávněné osobě po celý tento kalendářní měsíc poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace.

Příspěvek na mobilitu přiznaný podle právních předpisů platných do 31. 12. 2013 bude vyplácen (budou-li splněny podmínky) po dobu, která je uvedena na rozhodnutí, nejdéle do 31. 12. 2015.

Výše dávky: 400 Kč měsíčně. Vyplácí se tzv. zpětně, to znamená do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který náleží. Na žádost příjemce může být příspěvek na mobilitu vyplácen jednou splátkou vždy za 3 kalendářní měsíce, za které náležel.

Já bych tu žádost podala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evaknoppova
Datum: 07.01.16 08:58

Asi jsem se špatně vyjádřila- do 31.12.2015 sestra tento příspěvek pobírala, je nesvéprávna a umístěna v chráněném bydlení Jakatrovice,které bylo 1.1.2016 přejmenováno na domov pro seniory se zdravotním postižením,tím se pravděpodobně vše mění, byla jsem na ÚP, mám čekat na rozhodnutí, sama úřednice nevěděla, zda ji příspěvek náleží,asi by to chtělo, odbornou radu,dodala jsem k žádosti čestné prohlášení, že si pro sestru roč.nar. 1954,pravidelně jezdím domů,veškeré svátky,prázdniny, já sama jsem v důchodu od roku 2006, díky za odpověd

Datum: 06.01.16 16:18
avatar

Poskytuje se tehdy, pokud je opečovávaná osoba v rodině. Pak se jezdí na nezbytné cesty, především k lékařům. Jezdíme hodně, do města 10 km vzdáleného, občas i do krajského, které je od nás asi 18 km. Také dost po úřadech. Bylo mi řečeno, že pokud bychom tchyni umístili někam do ústavu, musíme to hlásit a příspěvek na mobilitu jí odejmou.

Pokud je paní v ústavu, lékaře jí asi poskytnou, případně na vyšetření převeze sanitka. Proto tento příspěvek ztrácí svůj hlavní význam. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.