Dohoda o pracovní činnosti

Od: Datum: 06.01.16 09:29 odpovědí: 3 změna: 07.01.16 09:51

Zdar.

Je možno při DPČ pracovat 40/48 týdně i když podle zákona by to mělo být jen 20h?

"Týdenní rozsah však nesmí v průměru překračovat 20 hodin, a to maximálně za dobu 52 týdnů"- toho jsem si vědom, že si člověk může ty hodiny nadpracovat (takže klidně může pracovat x měsíců 40h týdně a pak mít třeba x měsíců volno např.).

Ale hlavně mě zajímá, jak to oznámit zaměstnavateli, že bych chtěl na DPČ stejnou pracovní dobu jako na HPP

Na netu jsem našel články, že se to takhle obchází:

1) např. zejména (formálním) sjednáním rozsahu vykonávané práce na 20 hodin týdně, ačkoliv sjednaná odměna odpovídá skutečně (fakticky) vykonávané práci v rozsahu až 40 hodin týdně;

2) nebo současným sjednáním dvou (samostatných) dohod o pracovní činnosti s rozsahem pracovní doby 20 hodin týdně s jiným (odlišným), zpravidla však velmi podobným, druhem práce (sjednanou činností), ačkoliv zaměstnanec pro zaměstnance ve skutečnosti vykonává jen jeden druh práce (sjednanou činnost);

3) např. sjednáním pracovněprávního vztahu (formálně) na dobu 6 měsíců, přičemž (fakticky) je práce vykonávána toliko po dobu 3 měsíců, a to na plný pracovní úvazek, zatímco v dalších 3 měsících zaměstnanec pro zaměstnavatele práci vůbec nevykonává.

Ale tady hraje roli jistej stud a nejistota požádat o to zaměstnavatele, jestli je to vůbec legální (kdybych mu např. navrhl 1 z těch 3 bodů, aby mi upravil smlouvu na HPP, co se odpracovaných hodin týče).

Neni to nezákonné, nebude z toho mít zaměstnavatel nebo já problémy?

Je lepší mít 2 práce/brigády na DPČ a dodržovat zákonem stanovenou normu?

Nebo je možno "transformovat" DPČ na HPP (neoficiálně), když se dohodnu se zaměstnavatelem? Máte s tim někdo zkušenosti?

Dík za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.16 09:43

..jak vidno většina zákonů se dá "očůrat" a pokud máš se zaměstnavatelem dobré vzathy, většinou ti sám nabídne "alternativu"..

já jsem fungoval na "švarcsystém" 10 let jako živnostník...a rozhodně nějaké výčitky nemám

doplněno 06.01.16 09:46:

zkus si také zjistit obsah pojmu OBZP- osoba bez zdanitelných příjmů..já v tomto režimu fungoval 2 roky - platil si pouze zdravotní pojištění a můj příjem nepřesáhl měsíčně 10.000 Kč...ale pozor na "důchod" !

doplněno 06.01.16 09:50:

a právě proto si myslím že zákony, jejichž snahou je dostat z lidí co nejvíce peněz do státní kasy (daně) ,jsou kontraproduktivní !

pokud lidé nestojí za svojí vládou je to marnost nad marnost a šedá ekonomika dál poroste!

pročpak je asi tak malá volební účast? a dle mého zde mlčení souhlas neznamená-ale je to protest proti tomuto systému vládnutí... je to opřirozené autoriteě politiků...a jakou ůpřirozenou" autoritu měli třeba premiéři Nečas nebo nyní Sobotka?

omlouvám se za tu politiku! a pochopím pokud bude můj příspěvek smazán !*frajer*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.01.16 09:54
marnost nad marnost a šedá ekonomika dál poroste ... tak tak bohužel
Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.01.16 09:51

Samozřejmě, že to není legální a jestli o tu práci stojíte,

zapomeňte,

že byste zaměstnavateli navrhoval porušování zákoníku práce.

To, že někdo zákony nedodržuje, neznamená, že byste měl totéž navrhovat svému zaměstnavateli.

U korektního zaměstnavatele navíc riskujete, že se Vás zbaví.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.