Nejste přihlášen/a.
Záleží jaký typ směnky to je. Směnek je mnoho. Dále záleží, jestli ta půjčka je v písemné podobě a směnka to ještě jistí, nebo jsou peníze jen proti směnce. V prvním případě se může stát, že zaplatíte 2x tolik, protože směnka může být mezitím prodána a budete dlužit dvěma subjektům. Pokud nemáte ponětí o směnečném zákonu, pak se do směnek nepouštějte ani na jedné ze stran.
Zdravím - směnka je cenný papír, ve kterém se dlužník (emitent) zavazuje zaplatit věřiteli částku, která je na směnce uvedená v den, který je na směnce rovněž uvedený. Limit žádný ze zákona není, můžete na směnku dlužit klidně miliardu. Pokud existuje smlouva a zároveň je jištěná směnkou, musí to být na smlouvě uvedeno, jinak opravdu hrozí, že je někdo rozdělí a bude je vydávat za dva nezávislé dluhy.
Osobně radím nepůjčujte si vůbec, je to cesta do pekla.
Rady předchozích trošičku k posrání.
Ad. 1 Ze směnky můžete chtít směnečnou sumu (na kolik je vystavená), úroky ve výši max. 6% a odměnu ve výši jedné třetiny procenta směnečné sumy. Takže to nemůže být dvakrát tolik proto, že ji někdo prodá .
Ad. 2 Půjčka není cestou do pekla, kapitalismus, tedy ten rozdíl mezi 18. stoletím a dneškem je právě v kapitálu, volném pohybu peněz.
Směnka je relativně jasná, její vymáhání je procesně jednodušší než jiný dluh.
Pak je to bianco směnka, to je ale pak asi každému jasné, že se vypisuje podle smlouvy, má to tam černé na bílém. Já vysvětluju institut směnky, nemůžu popisovat životní situaci, protože ji neznám.
že ji prodá je jedno, ve smlouvě je existence směnky jako zajištění, tudíž pokud je prodána a dluh splněn z titulu plnění na smlouvu, tak nelze vymáhat ze směnky, neboť kauza zanikla a směnka měla být vydána, případně měla být umořena jako listina, pokud se zdráhá ji vydat
6% protože tak hovoří zákon směnečný a šekový
ještě nějakej chytrej dotaz?
Nepochopil jste, jak to hpi myslel. Existuje smlouva jištěná směnkou. Někdo směnku prodá, zůstane mu smlouva. Začne vymáhat dluh podle smlouvy a někdo jiný přijde a začne ji vymáhat podle směnky a bude tvrdit, že jde o jiný dluh. Jinak to s těma úrokama mi vysvětlete - odkdy nabíhají a proč zrovna 6%?
Pokud je směnka ověřena notářem, není nutno dluh vymáhat soudně. Ověřená směnka je okamžitě vymahatelná exekutorem.
To jste vyčetla kde? Exekutor bez soudního rozhodnutí nezvedne zadek ze židle. Směnka jen přes soudní příkaz k zaplacení, teprve pak nastupuje exekuce.
To právo ihned vymáhat není tím, že ji ověří notář, ale tím, že má doložku okamžité vykonavatelnosti.
S doložkou o okamžité vykonatelnosti, neověřené notářem můžete cokoliv jiného, jen ne jít za exekutorem. S ověřenou notářem ano. Ten notářský zápis ověřuje váš souhlas. A tím pádem se nemusí přes soud.
směnka je to nejhorší, co podepíšete. Je více druhů směnky, záleží jakou podepisujete. Vymáhání směnky má také u soudu přednost, přo rozhodnutí vymáhání. To nedělejte.
směnka má právě přednost, protože nejde do řízení...
Směnka nemá žádnou přednost. Směnka jde jinou cestou než smlouva - nepotřebuje řízení, stačí jen rozhodnutí. Podepsat směnku není rozhodně nic hrozného - pokud ovšem nejde o bianko směnku (částka se doplní až po podpisu a doplňuje si ji věřitel), tu rozhodně nepodepisujte. Pokud je to vlastní směnka obyčejná (s pevně danou částkou a datumem splatnosti), tak nevidím problém, prostě víte na čem jste. Jen na ni nesmíte zapomenout, to je pak průšvih.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.