Firma nám kráti pracovní hodiny

Od: Datum: 02.01.16 09:53 odpovědí: 5 změna: 03.01.16 10:41

Pracuji v pekárně, před vánocemi jsme pracovali 37,5 týdně a teď od ledna prý budeme pracovat jen 25h.týdně,jenom 2 úseky výrobní linky,protože šéf řekl,že stejně čekáme ráno na pečivo než se upeče a vychladne,tak budeme mít podstatně kratší hodiny a zároveň se to odrazí na výplatě,protože 100h.za měsíc na hlavní pracovní poměr za minimální hodinovou taxu je málo. Ve smlově mám sice napsáno 37,5h.týdně,ale to mi šéf řekl,že pracovní smlouva nemá v dnešní době žádnej právní význam a je to spíše jen takový papír informativní na oko.Co nařizuje firma má podle šéfa právní význam, ale ne smlouva nebo zákoník práce.Tak to vypadá,že sice navyšovali minimální mzdu,ale já s těma hodinami budu mít výplatu 6tis.Kč.měs.Což je výdělek pod minimální mzdu a firma na nějaké vládní úpravy kašle i zákony.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 02.01.16 10:11

Zákoník práce ,smlouva případně kolektivní smlouva jsou-li ve firmě odbory jsou samozřejmě "oficiálně" závazné, to že zaměstnavatelé u nás zhusta tyto věci porušují není žádnou omluvou, že se u nás za práci neplatí je žel také běžná ovšem nelegální praxe, nemáte-li ve firmě odbory obraťte se na inspektorát práce, ten musí postupovat anonymně, ve firmě se o tom nezmiňujte. Působí-li u Vás odbory pak vstupte a řešte to s nimi , navíc za členské poplatky bývá většinou zajištěna bezplatná právní pomoc, což je většinou rychlejší a pružnější cesta jak se domoci svých práv. Nejsou-li u Vás odbory pak se můžete obrátit na ty co združují zaměstnance sesterských firem působících ve stejném odvětví. Za "optání" nic nedáte můžete ale mnoho získat jak pro sebe tak později i pro ostatní kolegy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 10:14
avatar

Pracovní smlouva je závazná. V době pečení a chladnutí pečiva bych tedy klidně šel domů, když to dle šéfa není práce. Když se ti nebude chtít do práce, taky nemusíš - když je tedy ta pracovní smlouva jenom nezávazný kus papíru, tak né jenom pro šéfa, ale i pro tebe. Pokud ti dá k výplatě pouze těch 6 tisíc, ty máš možnost po 15 dnech okamžitě ukončit pracovní poměr z důvodu nevyplacení celé mzdy. Následně podáš hlášení na inspekci práce a ti mu vysvětlí, co je doopravdy pro něj závazné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 10:18

Domluvený pracovní fond bez souhlasu zaměstnance být krácen nesmí.

Viz např. http://www.poradna-pracovni-p…i-doby-bez-doplaceni-mzdy.php

Doporučuji stejný postup. Písemně jej vyzvat k řádnému plnění smlouvy a popřípadě se pak obrátit na inspekci práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.01.16 03:29
avatar

Zákoník práce i pracovní smlouva samozřejmě platí pro Vás i pro Vašeho zaměstnavatele.

Nemá-li pro Vás zaměstnavatel práci ve sjednaném rozsahu (37, hodin týdně), jde o překážku

na jeho straně, za niž Vám náleží náhrada mzdy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.01.16 10:41
avatar
Vidím, že děláš u typického českého kapitalisty, jakých je bohužel hodně.Co je psáno, to je dáno. Daná situace není Tvou vinou a máš nárok na plnou mzdu. Oslovil bych ten inspektorát, ale nikomu ve firmě bych se nezmiňoval. On se vždy najde "kámoš", který to šéfovi za malé bezvýznamné plus rád práskne. Jinak já podobnou situaci řešil odchodem.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.