Jak žalovat - více majitelů bytu

Od: Datum: 31.12.15 13:18 odpovědí: 17 změna: 01.01.16 21:23

Mám pronajatý byt v domě u více spolumajitelů. S jedním by se dalo dohodnout, ale s ostatními nikoliv. Chci je dát kvůli nějakým problémům k soudu. Můžu podat žalobu jen na ty s kterými se nedá jednat? Ostatní by mě vyhověli, tak je žalovat nechci. Jen nevím, jestli si můžu vybrat jen určité spolumajitele?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.12.15 13:24

Dům má více majitelů, kolik jich má Vámi pronajatý byt? Máte smluvní vztah jen k němu, ne? Neměl by problémy řešit on?


doplněno 31.12.15 13:34:

A jak Vám škodí? Porušují nájemní smlouvu nebo nějaký zákon?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lilil
Datum: 31.12.15 13:28

Ten byt vlastní podle podílů všichni a smlouvu podepsali také všichni. Každý vlastní určitý podíl na domě.

Datum: 31.12.15 13:57

žalovat můžete ty se kterými máte nějaké spory to dá rozum!

Připravte si kešeně, navštivte advokáta a pak se nedivte tomu větru v peněžence.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lilil
Datum: 31.12.15 19:21

Myslela jsem , že musím žalovat všechny spoluvlstníky.

Datum: 31.12.15 19:34

A provedli Vám něco jen někteří?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 19:45
avatar

Vy máte pronajatý byt u více spolumajitelů? Ten jeden Váš byt vlastní několik lidí? Nebo bydlíte v domě, kde ostatní byty okupují jejich vlastníci? Asi jste rozčilená, protože je to dost nejasné. Jestli Vás obtěžuje pouze jeden člověk, který je majitelem svého bytu, tak přece nebudete žalovat všechny obyvatele domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.12.15 19:49

Napřed podejte přesnou informaci, je to jen spoluvlastníků, či SVJ nebo družstvo? Vy máte vztah jen k vlastníku bytu! Nikoli k vlastníkům budovy. S vámi se nikdo nemusí bavit! Ujasněte si své postavení! A co chcete vlastně žalovat, můžete to napsat?


doplněno 31.12.15 23:45:

Jděte do háje, vy chcete žalovat, ptáte se na radu, ale neřeknete proč. Takže klidně podejte žalobu! Máte na to právo! Soud vám to vysvětlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lilil
Datum: 31.12.15 23:28

Co chci žalovat není podstatné. Mám pronajatý byt v domě, a ten dům v kterém jsou byty vlastní více spolumajitelů, každý má různý podíl. Je to už jasné? Čili vlastní celý dům a tím pádem i byty v něm, každý dle svého podílu.Takže mám žalovat všechny nebo může jen některé?

Datum: 31.12.15 23:40

Co chcete žalovat podstatné je. Pokud to má vztah k nájemní smlouvě, pak máte vztah se všemi. Pokud ne, pak můžete žalovat klidně i někoho ze sousedního domu nebo z ulice ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.16 00:16
avatar

Chcete radu zdarma, ale nedáváte dostatek informací.

Tady najdete dost lidí ochotných poradit nebo pomoci,

ale bez dostatku vstupních informací se nám to nepodaří.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.01.16 20:49
avatar

Ivzes, paní je naprosto zmatená a ještě se uráží. Ona si pouze pronajímá byt a chce žalovat všechny majitele a není jasné kvůli čemu. Nemá smysl o tom diskutovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.01.16 15:31

Opravdu záleží na tom, co chcete žalovat. Pokud má dům více spolumajitelů, tak nejspíš je jeden, který se o nemovitost či nájemníky stará. Přeci pokud vám praskne například voda neobvoláváte všechny spolumajitele? Nejspíš máte na jednoho kontakt a s tím problém řešíte - pokud nemají určeného třeba správce domu. Majitelé se musí domluvit mezi sebou (což někdy může být problém, ale to vás jako nájemce nemusí zajímat).

Takže svůj problém předneste tomu, s kým jste uzavíral nájemní smlouvu. Třeba se změnou nájemní smlouvy musí souhlasit opět všichni pronajímatelé (vlastníci) a dodatek podepsat - ovšem řeší to mezi sebou, néé každý extra.

Pokud chcete něco žalovat, tak všechny - počítejte s tím, že to bude mít nejspíš za následek výpověď z bytu. Proč si držet problémového nájemníka? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.16 21:09
avatar

Tak už nám to je jasné. Všechny je zažalujte. Podíl nepodíl, to je nepodstatné. Podstatné je to, že Vy si byt pronajímáte a proto máte ve všem pravdu...

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 01.01.16 16:20
avatar

Nejdříve by bylo dobré podívat se, s kým jste uzavřel nájemní smlouvu, pak se dá uvažovat dále. Jinak u soudního sporu opravdu pozor na náklady zastoupení, tj. advokáta a také soudní poplatek, rozhodně to není zadarmo, vztahům s pronajímateli žaloba také neprospěje a řešení v nedohlednu (soudy pracují "na dlouhé lokte"). Zkuste se ještě dohodnout, je to určitě snažší cesta, nebo hledat jiný nájem, nabídka je velká (jistě, jak kde...).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hi*
Datum: 01.01.16 16:47

Obecně platí, že musíte žalovat všechny spoluvlastníky. Soud pak bude požadovat, aby při jednání byla zastoupena nadpoloviční většina podílů. Tedy jde i o to, kolik podílu čítají ti spoluvlastníci, co vám nechtějí vyhovět. Pokud nenapíšete oč jde, nikdo vám není schopen rozumně poradit. Bohužel promarníte šanci se něco dozvědět, protože je zde i právnička, která velmi dobře a srozumitelně poradí. I ona vám napsala několik řádek, že když nepíšete oč jde, nelze poradit.

Soud se spoluvlastníky odhaduji min na 4 roky (když to půjde rychle) a náklady na právní zastoupení v řádech i desítek tisíc. Ten soud můžete i prohrát a uhradíte podstatně více na nákladech řízení. Pokud se soudíte o peníze, soud se neúspěšné straně o hodně prodaží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.16 21:16

Můžete zažalovat všechny ale také jen některé, dle vlastního uvážení. Pokud to soudu nebude stačit, rozšíříte žalobu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karlos2
Datum: 01.01.16 21:23

Musí žalovat všechny. Nejde nijak poznat, kdo který byt vlastní. Celá otázka je tak neurčitá. Prostě o ničem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.