Na kolik hodin je minimální práce

Od: Datum: 30.12.15 18:05 odpovědí: 5 změna: 31.12.15 00:43
avatar

Nevíte prosím někdo, na kolik hodin musí člověk minimálně pracovat, aby za něj bylo odváděno zdravotní a sociální v takové výši, aby sám nemusel nic doplácet. Jedná se o běžný pracovní poměr.

Když by pracoval na 6 hodin a z ničeho jiného by nebylo zdravotní odváděno, postačí to? Zakládá takovýto pracovní poměr na zkrácený úvazek, i nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 30.12.15 18:10
avatar

Podle mě to takhle říct nejde. Zdravotní se platí procenty z hrubé mzdy, ale nejméně XXX peněz měsíčně. Takže záleží na tom, za jak dlouho si vyděláš hrubého tolik, aby ta procenta dala nutné minimum zravotního pojistného. U sociálního pojistné minimum není, tam se zaplatí tolik, kolik se spočítá (zas procenty) z hrubého příjmu.

Takto to aspoň bylo dřív, snad se to nezměnilo.


doplněno 31.12.15 00:19:

@slzicka: Ano. @ivzez to níže detailně popsala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 18:35
avatar

Ahá. Takže chápu, že musí vydělat minimální mzdu? A je jedno jestli ji vydělá za 4hod denně, nebo za 8? Chápu to dobře?

Od: lujs®
Datum: 31.12.15 00:43
avatar

Slzičko: minimální mzda je hodinová a až potom se násobí počtem odpracovaných hodin za měsíc.

Určitě to neznamená že že když je minimální mzda cca 10 000 hrubýho měsíčně tak že ji za zkrácený úvazek musíte dostat taky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 18:12

Mělo by to být výdělek ve výši 10.000,-Kč a více ... nevím ale jestli hrubého nebo čistého? Jak máte méně, platíte si sama. Alespoň tak měla přítelkyně u DPP. Pak si to rozpočítejte na hodiny podle toho jak máte vysokou hodinovou mzdu.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste za určité období souvisle pracovala, ale to odpoví přesně ostatní. Jednoduše řečeno ... za určité období musíte mít x odpracovaných hodin, aby jste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 20:13
avatar

V původní odpovědi jsem uvedla chybnou výši minimální mzdy od 1. ledna 2016,

ale zdravotní pojištění jsem vypočetla ze správné částky.

Aby má odpověď zbytečně čtenáře nemátla, poprosila jsem o její smazání.

________

K dotazu:

Nezáleží na počtu odpracovaných hodin, ale na výši hrubé mzdy.

Zdravotní pojištění je nutné odvést minimálně ve výši odpovídající minimální hrubé mzdě.

V roce 2015 jde o částku 1.242 Kč měsíčně.

V roce 2016 se minimální mzda zvýší na 9.900 Kč a zdravotní pojištění bude činit minimálně 1.337 Kč měsíčně. Kdybyste si při sníženém úvazku vydělala méně, než minimální mzdu, musel by zaměstnavatel zdravotní pojištění dopočíst a odvést 1.337 Kč. Celý rozdíl hradí zaměstnanec, zaměstnavatel se na něm nepodílí. Zaměstnavatel rozdíl strhne zaměstnanci ze mzdy a odvede. (Zaměstnanec by si měl u své zdravotní pojišťovny zkontrolovat, jestli za něj zaměstnavatel pojistné odvádí alespoň v minimální výši.)

Sociální pojištění se nedoplácí.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má ten, kdo před podáním žádosti o podporu získal prací nebo jinou výdělečnou činností (OSVČ) v předchozích dvou letech alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Podpora se vypočte z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání (bez ohledu na výdělky v předchozích zaměstnáních).

_________

Na otázku "Kolik hodin musí člověk minimálně pracovat?" bych odpověděla takto: Záleží na tom, jak vysokou mzdu za hodinu práce si člověk se zaměstnavatelem sjedná.

Pokud byste si pro rok 2016 sjednala hodinovou mzdu 9.900 Kč, stačilo by Vám odpracovat jednu hodinu měsíčně. Sjednáte-li si hodinovou mzdu nižší, budete muset odpracovat tolik hodin, abyste si měsíčně vydělala alespoň 9.900 Kč. Nebo si můžete vydělat méně a zdravotní pojištění doplácet (pak už na počtu hodin nezáleží vůbec).

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.