Předávání výplatnice zaměstnancům

Od: Datum: 28.12.15 21:39 odpovědí: 22 změna: 29.12.15 22:19

Dobrý den, ekonomka posílá zaměstnancům otevřené výplatnice po vedoucí. Zaměstnanci si to nepřejí. Chtějí, aby ekonomka dávala výplatnice alespoň do zalepené obálky. Mají na to právo? Může ekonomka poskytovat údaje na výplatnici třetí osobě, ikdyž je to jejich nadřízená? Na výplatnici mohou být údaje (půjčky, exekuce, spoření), do kterých vedoucí nic není. Ekonomka argumentuje tím, že je potřeba, aby vedoucí po ní kontrolovala některé údaje (např. počet dnů dovolené). Může tento postup nařídit ekonomce ředitel podniku?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 28.12.15 21:55

Vy máte někde uvedeno, že výplatnice vám musí předat ekonomka a ne vedoucí? Myslím si, že u ředitele neuspějete.


doplněno 28.12.15 22:08:

Do pracovního poměru vás nepříjímala ekonomka, ale snad vedoucí nebo? Ten má také vaše osobní údaje, takže bych řekla, že jsou ve stejné pozici, co se týče osobních údajů. Jiné by to bylo, kdyby vám výplatnice rozdával vrátný nebo uklízečka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 22:05

Myslím si, že když výplaty zpracovává ekonomka, je zodpovědná za osobní údaje obsažené na výplatnici.

Datum: 28.12.15 22:15

Souhlasím s vámi, že to není v pořádku a máte právo se ozvat.

Vedoucí dává ekonomce podklady ke zpracování mezd. Je nesmyslný argument "aby vedoucí po ní kontrolovala některé údaje (např. počet dnů dovolené)"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 28.12.15 22:21

Podle mě je to obousměrný proces předávání výplaty. To jest - zaměstnanec přebírá výplatní pásku (ta je jeho) a zároveň podepisuje příjem výplaty na druhém dokladu, kterým zase firma dokladuje, že dotyčný obnos pracovníkovi vyplatila. A údaje by měly být na obou dokumentech stejné. Takže přesně nevím, co by se mělo utajovat. Když takto půjdeme do krajnosti, tak nemůžeme chodit do banky, pokladní zná náš zůstatek na účtu, nemužeme jít na poštu, úřednice za přepážkou ví, že nám přišlo nějaké důležité psaní, nemůžeme jít na úřad práce, protože by se profláklo, že nemáme práci a tak dále.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.12.15 22:25
avatar

Mistr nebo vedoucí nemá mít přístup a číst Vaše výplatnice.Jen účetní je ta která zpracovává citlivá data a všechny složky výplaty.Většina firem dnes automaticky ctí diskrétnost a pásky se dostávají v obálkách nebo jsou zalepeny jako jeden kus.Ovšem přímo v zákoníku o výplatách to není,ale můžete apelovat ochranou osobních údajů http://www.epravo.cz/top/clan…a-ochrana-soukromi-73785.html popřípadě sepsat hromadnou žádost a předat řediteli.

Podle NOZ má zaměsnavatel povinnost dát Vám písemný doklad o výplatě(výplatní pásek).Osobní údaje zpracovává pověřená osoba(účetní)a ta má povinnost chránit osobní údaje.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mp*
Datum: 28.12.15 22:32

Ale to je podle mě nesmysl, vždyť, kdo by měl více znát plat zaměstnance, než jeho mistr či vedoucí, aby mohl spolurozhodovat o jeho ohodnocení. Vždyť i ty srážky o něčem vypovídají. Mám dobrého pracovníka, je v současné době na tom špatně, chci si ho udržet, možná mu momentálně přidám, aby to vykryl a on zase pak pomůže firmě svojí loajalitou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mp*
Datum: 28.12.15 22:37

Jenže osobní údaje jsou podle mě Vaše rodné číslo, počet dětí, stav, zdravotní stav, náboženství, orientace, adresa a tak podobně. Rozhodně ne Vaše dluhy, či půjčky (tam podle mě celá ta otázka směřuje).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 22:35
avatar

"Následná kontrola" je podle mne výmluva, údaje je nutné zkontrolovat před zadáním do programu,

mzdy je nutné zkontrolovat před odesláním příkazu do banky a vytištěním výplatnic.

Účetní/ekonomka podle mne nemá oprávnění informovat Vaši nadřízenou o půjčkách, exekucích apod.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ctenar*
Datum: 28.12.15 22:59

Mohla byste se podívat na tento problém? Vychvaloval jsem vás tam.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 21:48
avatar

Děkuju za důvěru. Odpověděla jsem tam,

ale nevyznám se v mezinárodní přepravě, nedokážu posoudit,

jestli bylo v pořádku přespání u dálnice...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 06:52
avatar

Vedoucí do Vašich výplatnic nic není. Tedy nemělo by být. Nechápu, jak kontroluje dovolené na již hotových výplatnicích, kde už je vše uzavřeno.

My po každém odpracovaném měsíci dostávali pracovní výkazy. Tam byl rozepsán celý měsíc - den po dni - jaká směna, kolik hodin, kdy přesčas, kdy propustka, dovolená apod. Tento přehled si každý sám zkontroloval, zda to tak je, podepsal a vrátil vedoucí. Pokud tam něco nesouhlasilo, upozornil na to. Vedoucí výkaz předělala. Teprve potom podle těchto podkladů vytvořila mzdová účetní výplatnice. Ty v zalepených obálkách předala vedoucí, která je následně rozdala.

Tak nějak by to mělo probíhat. Výplatnice je soukromá záležitost a ani vedoucí nemá právo do cizí nahlížet. Některé podniky mají dokonce v prac. smlouvě zakotveno, že zaměstnanci nesmějí mluvit s nikým /ani mezi sebou/ o výši svého platu. Takže ve Vašem případě bych se také bránila. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ruzena
Datum: 29.12.15 07:27
Pracuji ve fabrice a vyplata chodi na ucet,takze se nic nepodepisuje.Vyplatnice dostaneme zalepene a krome ucetni k nim nema nikdo pristup /mysleno k udajum/.Dovolena je v evidenci v pocitacich. Takze ok
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 20:52

Děkuji za podnětné odpovědi.

Od: ju®
Datum: 29.12.15 20:58

Ten kdo má co tajit tak se čílí, přece o exekuci váš vedoucí stejně ví - že je vám exekučně obstaven plat, pokud nemáte zcela jasno kontaktuje ten ústav kde dělá šefa brácha toho ministra kerý propustil toho arabského pedofila a pak měl svatbu za miliony v jeho zemi... a položte dotaz zda to firma dělá správně, že se vám to nelíbí...mě je vcelku šuma fuk jestli mi to dá šéf tak či onak, nemám důvod se čeho obávat... a pokud vedoucí ví že jeho človíček žije z ruky do huby, platí alimenty a má několik exekucí - je to jen dobře--- z důvodu přehledu co má v partě za kujona...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 29.12.15 21:03

Také nevím, co bych skrývala. Pokud na mne přijde dopis od exekutora, tak jej první otevře paní na podatelně, dopisy přečte, roztřídí a tento dopis donese mé vedoucí. Teprve ona jej předá ekonmce - mzdové účetní. A už to máte 3 lidi co ví o mé exekuci. Tak pro pánajána co chcete tajit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 29.12.15 21:02
avatar

Tento způsob předávání výplatnic se praktikuje asi 2 roky u nás ve firmě,taky se mi velmi nelíbí, aby se kdejaká šulka mohla dívat, kolik nám přistane na účet.zajímala jsem se o to a podařilo se mi zjistit, že se jedná o porušení zákona o ochraně osobních údajů,což tehdy potvrdil právník...Ale mezi těmi ovečkami v práci jsem asi jediná, komu to vadí a sama proti všem,asi bych nic nezmohla...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 21:17

Nejde o půjčku, ani o exekuci. Jde mi o princip, o slušnost. Prostě mi vadí chování ekonomky a vedoucí k zaměstnancům. Jsem státní zaměstnanec s celkem slušným platem. Právník, na kterého jsem se obrátila říká, že s tím nic nenadělám. Vedoucí má právo do výplatnic nahlížet. Nějak se stím nemohu smířit...

Od: ivik®
Datum: 29.12.15 21:28
avatar

Přesně tak,také mně jde o princip,to už to můžou rovnou dávat někam na nástěnku...ani já nemám exekuce a podobné problémy, ale vadí mi to.Odbory jsou u nás pouze formalita,lidi se jinak bojí a drží ústa(já v mém věku taky - bohužel)...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ju®
Datum: 29.12.15 21:29

Dobře pokud vám to vadí a bojíte se bojovat - existují odbory i ve státní správě, oslovení ÚOOÚ s tím že si nepřejete tento nespravný postup a žádáte aby vaše jméno nebylo zmiňováno, či oslovení onoho úřadu anonymně s tím že se bojíte šikany - není to nic vymyšleného ani nepravdivého či pomluva, není každý hrdina, a kdo tvrdí že ano tak ať si trhne.../ aneb jak říká sexuolog, kdo tvrdí, že nikdy nemasturboval, masturbuje dodnes /

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 21:51

Je mi líto, ale opět nesprávný úsudek. Nebojím se o "svou" věc bojovat. Celé svátky si vyměňuji maily s ekonomkou. Ale potřebuji pádné argumenty, protože na argumenty o diskrétnosti a slušnosti neslyší. Doufala jsem, že má někdo s tímto problémem zkušenost. Ale zatím to vypadá, že se budu muset se stávající situací smířit.

Od: ju®
Datum: 29.12.15 22:09

Bohužel v tomto sporu není ekonomka partnerem - vaším partnerem je statutár ... ekonomka nemá v této otázce absolutně žádnou pravomoc - je to jen myška která plní ukoly v rámci organizace na svém písečku a za ty nese připadnou zodpověnost, tuto věc pokud se tedy nebojíte řešte se svým vedoucím - neuspěšně -s jeho vedoucím -neuspěšně - s jeho vedoucím. Písemně - stížnost na předávaní vyplatních lístku - váš vedoucí -odpověď - písemně - nejsem spokojena - písemně cestou svého vedoucího, jeho nadřízenému...vždy ve dvou paré a nechat si podepsat na svém převzetí dne, podpis atd...tipnul bych si že již při prvém předání a požadování podpisu převzetí se stížnost začne briskně řešit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 22:19

No právě že jde o princip, vždyť jste v práci, tak máte panáčkovat jak vedoucí hvízdá.

Nikde jsem nezažil, abych nevěděl, kolik každý měsíc berou kompletně všichni podřízení do posledního halíře, centu nebo groše. Exekuce, hypotéky a podobně se samozřejmě sledují, člověk s nožem na krku musí být zkrátka pružnější. Kdyby za mnou někdo vlezl s drzostí jako vy, dostal by okamžitě žlutou kartu, ale to poznáte, až se sama stanete vedoucí...

Peníze totiž jsou nejsilnější možnost, jak lidi motivovat nebo trestat a když nemá vedoucí možnost motivace a trestu, jak má potom vést?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.