Promlčení trestného činu, jak to vlastně je?

Od: Datum: 27.12.15 14:30 odpovědí: 5 změna: 02.08.16 12:41

Dobrý den,

na internetu jsem našel, že promlčení trestného činu, může být 3, 5, 10 ... let. Tato doba se údajně stanovuje podle horní hranice sazby, za ten který trestný čin. Na jednom fóru jsem ale našel jinou informaci. A sice, že tato doba promlčení se stanoví až v okamžiku, kdy soudce vynese rozsudek a podle toho se určí, zda došlo k promlčení? Ví to někdo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.12.15 14:53

Tak to není. Trestné činy se rozdělují do několika desítek druhů, každý z nich má nějaké trestní sazby a z nich (až na pár vyjímek, kde se promlčecí doba určuje jinak než podle hranice sazby, konkrétně trestné činy při privatizaci) vyplývají promlčecí doby. To vyplývá z trestního zákoníku (někde ke konci je k tomu odstavec). Promlčecí doba běží od spáchání činu a přrušuje se mj. po dobu zadržení, vydání příkazu k zatčení, zjednodušeně prostě tím, že orgány v trestním řízení začnou konat proti pachateli. Námitku promlčení pak může obhájce uplatnit během řízení, protože druh trestného činu a tím i promlčecí doba, je známa již při obvinění (což je jeden z prvních kroků v trestním řízení). Samozřejmě může námitku promlčení podat i později, druh trestného činu se navíc může měnit během řízení. Promlčecí doba ale určitě nezávisí na tom, jaký rozsudek soudce dává, závisí jen na druhu trestného činu, takže nedává smysl čekat na výsledný rozsudek.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: craig
Datum: 27.12.15 15:15

Fajn ale na internetu jsem našel člověka, který psal, že měl promlčecí lhůtu u úvěrového podvodu 2 roky - udal nepravdivý příjem z práce a jiný člověk psal, že měl promlčecí lhůtu 5 let u podvodu s kreditní kartou. Vždy se jednalo o podvod ale vždy jiná promlčecí lhůta...Jak je to možné..čím se to, řekněme u toho podvodu přesněj určí?

Datum: 27.12.15 16:46

Ten první člověk to nějak pomotal, dvouletá promlčecí doba není u žádného trestného činu. Nejnižší je tři. Nebo se to stalo před nějakou novelou, před kterou byla promlčecí doba kratší, ale to už neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: promi
Datum: 02.08.16 12:41

Dobrý den,

a jaká je tedy konkrétně promlčecí lhůta u podvodu velkého rozsahu? cca 2 mil. kč?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 15:45
avatar

Podrobně ust. §§ 34 a 35 trestního zákoníku (z. č. 40/2009 Sb.), s vynesením rozsudku to zdaleka nesouvisí, ale samozřejmě záleží na tom, jak bude předmětné jednání posouzeno. To je předmětem trestního řízení a určitě to nemusí být vždy až ve chvíli vynesení rozsudku.


doplněno 27.12.15 16:21:

určitě ne v tom smyslu, jak to uvádíte Vy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.