Prepaden v zahraničí a náhrada škody

Od: Datum: 27.12.15 09:23 odpovědí: 21 změna: 30.12.15 11:34
Dobry den,
pred Vanocemi jsem byl v Srbsku prepadeny v noci v dodavce,kdyz jsem v ni spal. Rozbili mi okno u spolujezdce,prorizli pneumatiku a sebrali mi penezenku s doklady. Jeste do ted jsem z toho v soku. V penezence jsem mel malo valut,ale moje doklady. Oznamil jsem to sefovi,zavolal Policii a pak jel na ambasadu pro vystaveni jednorazoveho pasu,abych se dostal zpet domu. Tohle vse probehlo normalne. Po prijezdu do Brna se me ani nikdo neptal jak se to stalo,jen ze muzu jit domu a do prace po Novem roce.
Primo na Stedry den mi sef oznamil,ze tomu prepadeni moc neveri a ze musim celou skodu uhradit. Nevim vubec co mam delat. Ma na tohle pravo?
Dekuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.12.15 09:34

Myslím si, že na to právo nemá, ale rozhodující je, zda chcete v zaměstnání setrvat. Pojistka (jestli vůbec je) zřejmě tyto malé částky krýt nebude, protože se velmi často sjednává na škody např se spoluúčastí 5 procent, minimálně však 5 tisíc. A to je myslím právě taková hodnota okna a pneumatiky. (Kdysi se mi to stalo také, okno Mercedes Atego ve značkovém servisu 17 stovek a pojišťovna nedala nic).

Takže se na to buď vykašlete, ale pak vás nebude mít zaměstnavatel rád, pokud vás nechá ve firmě a nebo to zaplatíte a doufejte v uznání šéfa, že jste to zaplatil. Kupte okno na vrakáči, pneu taky a mějte dobrý pocit. Spravedlnost neexistuje a nebo jen velmi zřídka.

Ohodnoceno: 0x

Od: zzdenekk
Datum: 27.12.15 09:40
Prave ze uz to nechal spravit v autorizovanem servisu a chce mi to strhnout z platu. Pojistku samozrejme mam. Ale tohle je nehoraznost...
Datum: 27.12.15 10:03

V případě, že máte pojistku vůči zaměstnavateli, obraťte se s plněním na vaši pojišťovnu. Ta rozhodne, zda je zavinění na vaši straně nebo ne. Od zaměstnavatele si nechte vypracovat písemné stanovisko, proč nárokuje plnění od vás, či vaši pojištovny, tedy kde spatřuje ve vašem jednání (spaní na parkovišti) chybu. Pak předložíte zaměstnavateli, že pojištovna nárok neuznává (to předpokládám), tedy Vás nepovažuje za viníka a vy mu nic nezaplatíte. Budou ovšem problémy a nebo budete chtít zachovat zaměstnání a budete to muset "skousnout". Jak jśem psal, spravedlnosti se nedočkáte.

Datum: 27.12.15 10:20
Moc dekuji!
Od: ctenar
Datum: 27.12.15 11:16

Pockejte na odpoved od @ivzez. Ona ma Zakonik prace v malicku a urcite vasi otazku v pristich par hodinach najde.

Od: pametnik
Datum: 27.12.15 09:53

ZZdenekk, zachovejte klid opravu zaplaťte, dle možností se šéfa zeptejte jaký důvod má k zápisu Srbské policie nevěřit. V případě že si najdete jiné zaměstnání podejte na kapitalistu žalobu, je možná problém, že Srbsko není v EU

Datum: 27.12.15 11:30

Jeden lump vás okradl v autě, druhý lump vás chce okrást teď. Jestli máte pocit, že máte odpovědnost za všechny lumpy světa, tak plaťte.

Datum: 27.12.15 12:11

No. ono to s tím kapitalistickým lumpem nemusí být až tak horké. Řidiči MKD musí být při výběru místa, kde budou dělat přestávku velice opatrní. Takže jestliže jste zastavil někde, kde se dalo předpokládat, že k přepadení může dojít, tak se "kapitalistovi" nedivte.

Datum: 27.12.15 12:22

V te policejni zprave se pise, ze zastavil na parkovisti benzínky NIS blízko restaurace EVROPA.

doplněno 27.12.15 12:34:

Velika Plana je na E75 na hlavnim tahu mezi CR (Madarskem) a Makedonii, ze ktere se podle policejni zpravy vracel.

doplněno 27.12.15 13:31:

Pravdepodobne se to stalo na tomto dalnicnim (E75/A1) odpocivadle (mapa, foto).

Datum: 27.12.15 13:30

ctenar. A Vy to parkoviště u té benzínky znáte? Já ne. Takže nevím, zda je to bezpečné místo či nikoliv. Kdo jezdí mezinárodku, ví o čem mluvím.

Datum: 27.12.15 13:53
Datum: 27.12.15 12:33
A z čeho pramení ta šéfova nedůvěra? Špatná zkušenost? Nesrovnalosti v zápisu? Podezřelé okolnosti? Nějak to přece zdůvodnil, ne?

Datum: 27.12.15 14:30
Pracuji uz leta u firmy,nikdy jsem nemel se zamestnavatelem problem ani zadnou nehodu. Nakoupil ted zase nova auta co mu ridici rozbili. Me naznacil,jako bych si to mel udelat sam...
Datum: 27.12.15 13:42

Jestli se muzu jen tak ze zajmu zeptat: co se vozi dodavkou z/do Makedonie?

Datum: 27.12.15 13:49
Elektromaterial pro Makedonski Telekom
Datum: 27.12.15 14:10

Dik.

Datum: 28.12.15 02:30

Můj názor je následující:

Zaměstnavatel nemá právo chtít po Vás peníze za opravu okna a pneu.

Pokud by prokázal, že jste škodu zavinil úmyslně nebo svou nedbalostí, pak by po Vás peníze za opravu chtít mohl (při úmyslu celou částku, při nedbalosti max. do čtyřnásobku měsíční mzdy). V případě zavinění nedbalostí by za Vás měla platit pojišťovna z Vaší pojistky (pojistky "na blbost"). Ovšem podle mne Vám ani úmyslné ani nedbalostní zavinění nemá jak prokázat.

Nepíšete, o kolik peněz se jedná, ale pokud má auta pojištena havarijně (vandalismus) s platností i v Srbsku, měla by mu škodu uhradit pojišťovna z havarijní pojistky. Na zaměstnavatele by zbyla spoluúčast. Popřípadě může škodu vymáhat po pachatelích, pokud je policie vypátrá, což bude zřejmě dost složité.

Je jen na Vás, do jaké míry se chcete se zaměstnavatelem dohadovat. U některých firem bývá těžké dopočítat se přesné mzdy (odměny za km, srážky za spotřebu atd.), takže by si šéf stejně mohl částku nenápadně "vysát" z Vaších dalších mezd. Uplatnit škodu z pojistky "na blbost" by bylo možné, ovšem to by se vše muselo odehrát jinak (k ničemu Vás nenavádím, ale snad rozumíte). Platil byste pak jen spoluúčast.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.12.15 21:45

Čtenář to myslel dobře,

ale já si nejsem jista,

jestli tu budu něco platná.

V otázce je toho víc, co neznám, než co znám... Odpověď tedy berte s jistou "rezervou".

_____

Podle zákoníku práce odpovídá v případě "obecné" škody zaměstnanec za škodu způsobenou zaměstnavateli maximálně do výše 4,5 násobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel musí zavinění zaměstnance prokázat. Nestačí projevit nedůvěru nebo neakceptovat potvrzení zahraniční policie.

_______

Otázkou je (toto nedokážu posoudit), jestli zaměstnanec mohl škodu odvrátit (jestli jí mohl zabránit či předejít). Nevím, jestli/jak dalece obstojí nocování v autě na parkovišti benzínky u dálnice. Kdyby zaměstnanec nocoval někde v hotelu nebo motelu, auto by odstavil na hlídané parkoviště... Nedokážu posoudit, nakolik je běžné takto nocovat...

Od: ju®
Datum: 29.12.15 21:54

Zamestnavatel vás poslal na SC - na pokyn zamestnavatele jste měl spát v dodavce a hlidat material? Nebo je to praxe na nauctovaní noclehu, material je pojistěn proti odcizení ano, ne? pokud bude pozadovat nahradu škody - uhradit a soudit se ...

co je nehoraznost? Jak by jste to řešil vy - navrhl jste mu toto řešení?

Datum: 30.12.15 09:43

Neni dobrovolne zaplaceni cehokoliv priznani viny a neblokuje pripadnou dalsi moznost domahat se u soudu neplatnosti nutnosti zaplatit?

Osobne bych v hotovosti nic neplatil. Pokud dojde k pokusu o srazky z platu, tak bych to zacal rozporovat.

Pracovnimu pravu ale nerozumim.

Datum: 30.12.15 11:34

ani z platu nesmí zaměstnavatel nic strhávat bez souhlasu. Já bych nic neplatil, zápis od policie existuje, dostal náhradní pas a na dodávku existuje pojistka, takže škodu uhradí pojišťovna. Proč by měl zaměstnanec platit podruhé? Kdyby chtěl ukrást valuty, nebude si rozbíjet auto tak daleko a nebude si krást i pas. Spíš si říkám, jestli se ho nechce zaměstnavatel zbavit...

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.