Povinnost platit popelnice, pobyt na úřadě

Od: Datum: 26.12.15 19:25 odpovědí: 15 změna: 27.12.15 19:56
Zdravim, od Noveho roku mam trvaly pobyt na urade. Mam nejakou povinnost platit svoz odpadu?
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.15 20:22

Ano, povinnost se na Vás vztahuje také. Ale je otázka, co Vám kdo může udělat, když máte trvalý pobyt na úřadě. Tedy vpodstatě ani exekutor většinou nic nezmůže.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.12.15 13:00

Cože? Předně neexistuje nic jako "trvalý pobyt na úřadě". Trvalý pobyt teď nemáte a adresa úřadu je jen náhradní údaj. Podívejte se do zákona o evidenci obyvatel. A za druhé - kde jste vzala, že exekutoř nemůže člověku bez TP nic vzít? Může mu obstavit účty, zavést exekuci na plat, zabavit nemovitý i movitý majetek a může jej hledat kdekoliv, kde se povinný vyskytuje, nejen v trvalém bydlišti.

Datum: 26.12.15 20:31

To z vás musí mít na úřadě radost, že se nestydíte. Jak se stane, že někdo skončí na úřadě? A k otázce: produkujete odpad? Asi ano, tedy byste se mě také podílet s občany obce nebo města na financování jeho likvidace a ne hledat kličky, jak se na to vykašlat. Styďte se.

Od: carr
Datum: 26.12.15 20:52

Tak to se stane úplně jednoduše. Třeba prodáváte vlastní dům (musíte z důvodu dělení majetku při rozvodu, nebo třeba kvůli dluhům nebo prodali rodiče dům, kde jste mě hlášené trvalé bydliště) a bydlíte v pronájmu a majitel si nepřeje, abyste tam trvalé bydliště měl. Jasně, zákon to umožňuje, ale pokud si to majitel nepřeje, jednoduše Vám dál neprodlouží nájemní smlouvu. Takže radši na toto přistoupíte a budete hlášen na úřadě. Je to stejné jako se zvířaty - majitel Vám je nesmí v bytě zakázat, ale pokud je mít v bytě budete, jednoduše se Vás co nejrychleji zbaví. Budete tedy hledat jen pronájem s možností trv. bydliště? Takových je málo. Jsem z oboru, většina majitelů nemovitostí k pronájmu si toto nepřeje...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.12.15 13:04

Vysvětlete majiteli, že je pro něj krajně nevýhodné vám zakazovat trvalý pobyt. S trvalým pobytem si můžete zažádat o příspěvek na bydlení, můete si vyzvedávat poštu doma, takže vám neunikne jedný dopis, kvůli kterému by mohla přijít exekuce, a hlavně - exekutora nezajímá TP, pro majetek si přijde kamkoliv - i tam, kde TP nemáte, takže nemít tam TP majitelův nábytek nijak neochrání, naopak, jen to zvyšuje riziko potíží.

Datum: 26.12.15 20:52

Nerozumím Vaší reakci. Vy víte, jak se do té situace dostal?

Datum: 26.12.15 20:34

Navždy snad nebudet mít trvalý pobyt na úřadě, budete mít byt a pak si vás tam exekutor najde. Takže nedělejte dluhy, jinak vás to jednou dožene.A bylo by to daleko více,než dáte teď za odpady.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.12.15 20:59

Mně spíš přijde, že poplatek se vztahuje ke konkrétní popelnici, tedy místu, kde skutečně bydlím, než k místu, kde jsem hlášena. Tedy má-li člověk pobyt na MěÚ a je bezdomovec, spící na ulici, asi jej nikdo k placení nedonutí a nevím, jestli je tam nějaký výměr, ale pokud jde o člověka, který bydlí v pronájmu a nebylo mu umožněno nahlásit si tam bydliště a proto má jen oficiální adresu na MěÚ i když normálně někde bydlí, tak pak platí logicky svoz odpadu společně s nájmem... Já bych tedy dotaz chápala tak, že tazatel byl třeba odejit ze společného bydlení s rodiči/partnerkou, žije v pronájmu, kde také hradí svoz odpadu, nemůže si zde nahlásit bydliště a proto bude přepsán na MěÚ a pouze jej zajímá, zda mu bydliště na MěÚ udává nějakou povinnost hradit svoz - dle mého ne, jelikož na radnici fakticky nebydlí, nehází své odpadky do kontejneru radnice, ale je to jen můj názor, informace jsem nezjišťovala

Datum: 26.12.15 21:10

Povinnost platit za odpad (svoz a likvidaci) je dána zákonem. A jak to tak ve zdejších krajích bývá, celá věc je složitější a nelze na ni odpovědět bez znalosti místních poměrů, neboť zákon připouští upravit konkrétní podmínky vyhláškou obce. Ve svém okolí neznám jedinou obec, která by se dobrovolně připravila o zdroj příjmů, kterým poplatky jednoznačně jsou a odpustila tak bezdomovcům (úředním či faktickým) platbu poplatku. Takže informovat se na obci a platit!

Datum: 26.12.15 21:15

Jak píšu - nezjišťovala jsem. Mě hlavně vytočilo to hodnocení, co je to za člověka, který má bydliště na úřadě. Můj bývalý přítel jej měl také a byl to slušný, pracující člověk. Bydliště u rodičů, po jejich smrti s bratrem RD prodali, on šel do nájmu kde nemohl být hlášen a rázem byl na úřadě. Jen jsem se zamýšlela logicky - po bezdomovci nic nevymůžete a člověk co bydlí jinde jistě i jinde platí. Pak je zase obětí systému, kdy by měl platit v nájmu, kde žije a druhý poplatek na úřadě, který je nesmyslý :(

Datum: 27.12.15 13:05

Tak to není, resp. v některých městech to tak je, ale zákon připouští i možnost stanovit městu povinnost platit za odpad i bez konkrétní popelnice.

Od: ruze®
Datum: 26.12.15 21:24

Ano,máte povinost platit tam,kde jste veden na úřadě.

Datum: 27.12.15 11:24

Záleží na místní obecně závazné vyhlášce příslušné obce či města. |Tam může být pro každou obec napsáno lecos jiného,třeba i to, že platit nemusíte. Protože my tuto vyhlášku neznáme, musíte se zeptat na obci a ne tady.

Od: jp
Datum: 27.12.15 14:41

Zásadně je třeba rozlišovat v jaké obci jste bezdomovce. Praha má stanoveny výběr poplatků za likvidaci odpadu na jiném principu, než zbytek ČR.

Datum: 27.12.15 19:56

Proč jen Praha? V Jablonci se třeba platí za velikost popelnice a četnost svozu, nikoliv za člověka. Čím víc odpadu máte, tím víc zaplatíte. Jak by to bylo, kdybych popelnici zrušil úplně, jsem nezjišťoval.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.