Přebytečný materiál z realizace

Od: Datum: 23.12.15 05:21 odpovědí: 13 změna: 03.01.16 17:35

Dobrý den,realizuji již několik let sádrokartony a vždy před započetím stavebních prací požaduji zaplacení veškerého materiálu,který bude třeba na realizaci,a zálohu na svou řežii.Jistím se,že se nestanu dlužníkem u dodavatele stavebního mteriálu.Nikdy jsem tento problem neřešil,až do ted,kdy materiál co mi zůstal chce investor zaplatit,pokud ho odvezu ze stavby.Mám za to,že ikdyž jsi investor materiál zaplatil,je mým majetkem po dobu realizace,majetkem investora se stává až po předání hotového dílá.Nebo se pletu?jak se na to řeší zákon,Děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.15 05:51
Investor zaplatí za materiál dejme tomu 100 tisíc. Vy zabudujete materiál za 80 tisíc. Rozdíl je 20 tisíc.
Materiál si zaplatil investor. Vy počas stavby vlastně používáte jeho materiál.

Nemůžete si proto nezabudovaný materiál odvézt, pokud ho od něj neodkoupíte.
A může se i stát, že investor bude chtít nahradit nehospodárně použitý materiál, materiál znehodnocený, zahozené zmetky a pod.
Ohodnoceno: 2x

Od: cccc
Datum: 23.12.15 06:30

...to by se mi taky líbilo, koupit za peníze investora materiál a pak si jej nechat. To snad nemyslíte vážně?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.12.15 06:41

Věc vžda patří vlastníkovi tedy tomu kdo platí a je plně na něm jak s ní nakládá. Pokud s nínakládá bez souhlasu vlastníka někdo jiný tak se jedná o neoprávněné užívání cizí věci popřípadě při jejím přemístění krádeže. Potožno i poškozování cizí věci. Já bych to v případě firmy, které bych předem zaplatil za materiál řešil takto.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.12.15 07:31

myslíte, že když si od vás někdo koupí materiál, tak je stále vaším majetkem?*smich*

Datum: 23.12.15 12:37

Já to vidím spíše tak, že špatně definujete nastalou situaci. Budu vycházet z běžného postupu který aplikuji ve vztahu k zákazníkovi nejen já.

Zákazník mně osloví, specifikuje co bude předmětem díla, ve vzorovém příkladě SDK příčka 125mm skladby 2x12,5 mm SDK deska CW 75mm 2x12,5 mm SDK deska izolace kauf 50 mm. Plocha příčky 10 m2.

Dám zákazníkovi cenovou nabídku na celkovou cenu za dílo ve výši 8 000 kč včetně dopravy a DPH (příklad).

Dohodneme si platební podmínky spočívající v tom, že záloha se určuje ve výši 50% ceny díla, doplatek hotově při dokončení díla proti daňovému dokladu. Termín dokončení, sankce atd...

Zákazník zaplatí 50% zálohu z ceny celého díla, která je logicky použita na nákup materiálu, a i tento hlavní účel zálohy tak chápeme. Nedodávám materiál, nejsem prodejce, nejsem obchodník, zpravidla na to nemám ani oprávnění, mám oprávnění na zednické práce (v případě SDK prací, dříve montáž suchých staveb, později přešlo pod zednictví, alespoň u mně)

Po dokončení předávám zákazníkovi celé dílo, bez bytků a bez prořezu, bez materiálu , který musím koupit navíc v případě, že zaměstnám lempla co má 50% prořez, bez zbytků profilů bo příčka je vysoká 2,40m, bez zbytku uniflotu v kýblíku i v pytlíku.

Alespoň tak je tomu u mně a mých zákazníků. Mého zákazníka nezajímá a nemusí zajímat, kolik toho nakoupím. Jeho zajímá co mu doma postavím. Případně specifikace použitého materiálu jako typ desek, použitá izolace atd.

To byla modelová situace, která nedává prostor pro spekulace. A všichni na začátku víme na čem jsme.

Zcela jiná je situace, kdy někteří vykukové (tím nemyslím tazatele, kdy se jedná zatím o nepřesně položenou otázku) udělají cenovou kalkulaci, kdy rozepíší materiál do posledního šroubku, a pak dodají materiálu 3/4 a jejich druhý zisk stojí na oné 1/4 nedodaného, nebo následně odvezeného, případně opačně kalkují se 3/4 potřebného, kdy se jejich kalkulace jeví jako levnější a v zápětí objektivně dodají potřebné a cenu tak zvednou o 1/4 ceny materiálu.

Proto já zastávám názor, že každý zákazník má na začátku vědět kolik zaplatí na konci a co za to dostane. Na korunu přesně. I za cenu, že jsem někdy prodělal. I to se stává, poučení pro příště, měl jsem si to prohlédnout pořádně, moje blbost. Přísluší se dodat, že se to nestává u tak jednoduchých věcí jako SDK příčka, ale třeba u dodatečného podsklepení domu, tam by se to i dalo pochopit. Ovšem ani tam tak nějak ze své zásady č. 1 nikdy neustupuji.

Závěrem musím souhlasit s tím, že dle mého názoru se při dodání SDK příčky včetně montáže stává objednatel vlastníkem příčky po řádném uhrazení řádně dokončeného a předaného díla.

Pokud tedy došlo k nějakému sporu ve věci, jak výše uvádí tazatel, tak je třeba doplnit otázku o to co bylo předmětem zálohy, resp díla. Zda to bylo

1) hotové stavební dílo (SDK příčka) nebo

2) jednotlivé přesně definované ks stavebního materiálu a k tomu práce (např hodinově)

Pokud to bylo za 1) pak je zbylý materiál majetkem zhotovitele.

Pokud to bylo za 2) pak je zbylý materiál majetkem odběratele (objednatele)

doplněno 30.12.15 17:16:

Pro tazatele:

1) i ona zakázka 270 m2 se skládá z jednotlivých položek, tedy třeba ona 8m2 SDK příčka, 20 m2 SDK podhled atd. Přeci jste musel k těm 270 m2 nějak dojít.

2) když kalkulujete (děláte rozpočet, či nabídku) tak snad počítáte, že kupř. m2 podhledu nabízíte za 580 kč/m2 (příklad), m2 příčky za 800 kč/m2 (zase příklad).

3) Z těch metrů co nabízíte, celkem snadno spočítáte kolik materiálu potřebujete.

4) Ptáte se, lidé se tu snaží Vám odpovědět, to podstatné jste neřekl "Co zákazníkovi účtujete?" tedy je to za

a) Hotové přesně specifikované dílo, příkladem: 8m2 SDK příčka specifikace... jednotková cena 800 kč/m2...celková cena 6 400 Kč atd všechny položky, případně třeba SDK práce dle výkazu výměr projektové dokumentace vč materiálu, dopravy a DPH, nebo

b) SDK deska specifikace 25 ks ...cena za desku 100 kč...celkem 2500 Kč + zvlášť práce (hodinově či za m2)?

a nebo b to je to podstatné oč tu běží. Pokdu to bylo za a tak je zbylý materiál jen a pouze Váš. Pokud to bylo ovšem za b, tal je v právu nejen Váš klient, ale i všichni zdejší rádci, kteří Vás zvou zlodějěm, či podvodníkem.

Jinak ano i chápu situaci b) a upřímně řečeno i jsem ji někdy realizoval na přání klienta, či u složitých realizací. Potom jsem ovšem klientovi naůčtoval 36 ks přímých závěsů 125 mm a onen zbytek krabice co jsem zakoupil jsem si pochopitelně odvezl. Ale rozhodně ny mně nenapadlo namontovat 36 ks závěsů, 64 ks si vzít na další akci a účtovat jich 100.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.12.15 04:51

jen doplním,když dělám příčku sdk cca 8.m2 materiál lze spočítat na prstech a minimální zbytky,ale pokud provádím sdk na domě typu bungalov s 270m2 ,kde je tepelná izolace 2x 20cm a sdk standart,sdk zelený a sdk protipožární ,parozábrana,tak mi spočítejte materiál na přesno!,a kde jsou prořezy na izolaci,na parozábraně,na sdk desek,s tím můsím v rozpočtu počítat,ja beru zálohu 65% a navezu materiál od stavebnin najednou celý kamion,radší at zůstane než at pochybí.Mam sjednaný rozpočet na celou zakazku dejme tomu 100.000.kč a materiál spotřeuji za 90.000.kč je to můj problém,jsem idiot a neumi rozpočet,atd,ale pokud spotřebuji materiál za 40.000.kč tak jsi vydělám,a materiál zbylý je použit na dalši akci,tak to praktikuji 18.let a nikdy nebyl problém až ted.Prostě je dohodnutý rozpočet a nechápu proč by zbylý materiál měl byt investora,on mi zaplatil dle rozpočtu a co materiál zůstal to jsou mé peníze,on jsi zaplatil jen to co ma zhotovené.Podle vás mam tedy kupovat po kusech?ja mam slevy a pokud mám velký odběr,tak je i větší slevy z toho žiji.to investora nemusí zajímat.Při udování takových zakázek je i větší prořez.

Datum: 30.12.15 10:27

ja mam slevy a pokud mám velký odběr,tak je i větší slevy z toho žiji.to investora nemusí zajímat

jestli nebude chyba v tomhle...vyděláte na materiálu, na dopravě, na práci a ještě zákazníka "odrbete" o materiál, který zbytečně koupíte navíc. nejsem profík, ale SDK jsem vždy uměl nakoupit tak, že po realizaci zbylo minimum...měl jsem za to, že se neživíte prodejem, ale realizací...

doplněno 30.12.15 10:35: radší at zůstane než at pochybítomu rozumím, víc vám zůstane na příští zakázku... když jste si to nechal zaplatit!

Datum: 30.12.15 06:09

Neumím to vysvětlit tak odborně, jako Robin, ale použiju selský rozum.

Dodáte zákazníkovi materiál za 50.000 Kč, který on Vám to zaplatí. Tím pádem se materiál stává jeho majetkem. Všechen. Nejen to, co použijete, ale i ty zbytky. Protože on si to všechno zaplatil. A to ještě před realizací zakázky.

Takže: Využijete z toho všeho materiál za 45.000 Kč. Zbytky za 5.000 jsou jeho vlastnictvím. Ledaže by Vám je vrátil zpátky, ovšem proti vrácení 5.000 Kč. Můžete se zkusit i dohodnout, jsou to zbytky, vrátím Vám třeba polovinu, místo těch pěti tisíc, zbytky si vezmu a dál použiju. I tak na tom vyděláte.

Nejde si přece dělat nárok na něco, co si už jiný zaplatil. V poslední větě Vaší otázky se opravdu mýlíte. Majetkem investora se stává materiál už při realizaci, ne až po ukončení díla. Protože si ten materiál PŘEDEM ZAPLATIL. Všechen, i s tím, co zbylo. Je to tak.

Pokud si na něj děláte nárok, u dalšího zákazníka pak pracujete s materiálem, který Vám už předtím zaplatil někdo jiný. Myslíte, že to tak je v pořádku? Jaga.

A pokud to Vaši předchozí zákazníci neřešili, zaplatili a nechali Vás zbylý materiál odvézt, jsou to pěkní joudové. Asi jim na koruně nesejde.

Datum: 30.12.15 09:47

Stručně a jasně. Jestliže si u Vás zaplatím třeba 100 m2 materiálu, tak je jasné, že je to MŮJ materiál. Takže po ukončení "realizace" si spočítám, kolik bylo spotřebováno, kolik je prořez a pod. Když mi toto vyjde na 96 m2, tak ty zbývající metry řešit nebudu. Když mi ale výjde, že opravená plocha je 40 m2, tak se samozřejmě budu ptát, kde je zbytek. I prořez a apod. musí být v normě. Nebudu přeci dotovat packala, který mi bude tvrdit, že COSI musel opravovat a na to použil dalších 50 m2. To je jeho problém. Ne můj. Takže ano, okrádáte své zákazníky.

Datum: 30.12.15 10:28
Ono řešení tohoto "pseudoproblému" je velmi jednoduché..
Stačí dělat rozpočet díla dle běžných zvyklostí a postupů.Z předem zpracovaného rozpočtu na danou akci si nechat zaplatit zálohu (kde ale nebude vypsán materiál, bude to prostě jen záloha třeba 40% z celkové ceny díla).Potom v případě dokončení díla je zcela Vaše věc co si z přebytečného materiálu odvezete.

Datum: 30.12.15 12:17

Pak ale pane Cakle musí tento zedník najít objednatele-troubu, který rozpočet s vyjmenovaným materiálem nebude požadovat.

Datum: 30.12.15 12:33
To se ovšem pletete..
U spousty ceníkových položek není materiál specifikován..V ceníku jsou např. položky typu "potrubí DN110 PP HT" uvádí se množství v metrech..položka ale obsahuje materiál, práci, ovšem i tvarovky..odbočky atd.V rozpočtu se uvede u této položky hodnota např.10m a cena za metr plus celková cena.Ale investora nezajímá, zda instalatér použije na 1m 3 odbočky...nebo 6 kolen..
Pro investora je směrodatná vysoutěžená cena za "zakázku" (dnes zpravidla tzv.nejnižší nabídková cena) a kolik z dané ceny je materiál a kolik práce, nelze často ani zcela přesně určit.Potom tedy pokud zakázka proběhne v zadaném rozsahu bez více či méněprací, investor zaplatí cenu dle odsouhlaseného rozpočtu a SOD.A investorovi je a musí být zcela lhostejné, zda prováděcí firma spotřebovala na stavbě o 100 cihel více či méně a kolik rozbila vrtaček a ztupila vrtáků.

Datum: 03.01.16 17:35

zasadne jiz 23 let nedovoluji zakaznikum kupovat si svuj material a nikdy jsem nemusel resit tyto problemy.p.s.zalohu jsem vzal naposled asi pred 10-ti lety.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.