Facetová denervace

Od: Datum: 22.12.15 11:22 odpovědí: 4 změna: 30.12.15 07:16

Dobrý den,máte tady někdo prosím zkušenosti s facetovou denervací bederní páteře pod CT?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.12.15 09:39

Já mám zkušenosti s PRT obstřikem pod CT což je ve své podstatě ten samý zákrok, jen se aplikace provádí o kousek vedle.

Mně před zákrokem v 2/2015 bolela skoro celá pravá noha, hlavně v koleni při flexi. Po zákroku přestala bolet téměř vzápětí. Po dvou dnech se objevili bolesti zad, které trvají dodnes.

Rozhodně denervace v případě, že tam je tlak na kořen pomoci může, už jenom v tom, že dojde k léčbě zánětu, otoku nervu atd. V tom může být zákrok bezesporu účinný.

Celkově však záleží na symptomech, které pacient má, na posouzení nálezu z MR, pokud možno alespoň dvě za sebou s jistým odstupem (cca 1/2 roku), a výsledcích jiné konzervativní terapie (dávkovače, rehabilitace atp.).

Bohužel Většina našich neurologů, se pouze snaží o to se nějak pacienta zbavit a tak zkoušejí, zkoušejí léky na bolest, zkoušejí obstřiky atp...bez zralé úvahy, bez toho aniž by se seznámili řádně se stavem pacienta. Po roce chození na neuro, už musím znát vše zpaměti, protože například kolonka neúčinná medikace není. Mudr mi napíše jiné léky a jaké to jsou si přečtu až když dostanu od sestry oražený předpis. Pak se diví, když se vracím a říkám, že ty už jsem měl, a že má v předminulé zprávě napsáno, že způsobují hypotonický kolaps...prý mám těch zpráv moc...takže to chce vědět vše podstatné o Vašem stavu a to zvážit.

Může mně trefit, když mi lékař napíše do zprávy, že další PRT odmítám. Už neuvede proč. Když se ho zeptám, zda by mně v daném případě pomohl, když mně bolí záda právě po PRT tak odpoví ne, ale on potřeboval, chtěl něco udělat, efekt je pro něj vedlejší.Zkuste to...ne nejsem pokusnej králík.

Další věcí je IA/IQ faktor aplikujízího lékaře...Já osobně jsem menšího vzrůstu, drobné postavy, přede mnou šel chlap jak hora, co byl dvojnásobný...můj páteřní kanál je skoro poloviční než ten jeho...i mně tam narvali stejné množství směsi...ono se to vstřebá...vstřebává se to už půl roku,vlastně skoro rok, proto mně bolí záda.Takže u drobnější postavy, bych se o tomto dnes bavil před zákrokem s neurologem, a chtěl úpravu dávky.

Takže můj názor a zkušenost je taková, pokud se jedná o klasické kořenové (iritační) bolesti v příslušné oblasti (noha, ruka atp) a je tam tedy kořenový útlak tak obstřik spíše ano. Pokud se jedná o bolest zad v místě útlaku tak obstřik ne. Ale je to můj názor.

Před tím pochopitelně dávkovače, klid, tedy bez práce, mně pomáhala sauna, někdo ji nedoporučuje, prý suché teplo, ale podle mně je to jen o tom, že s mokrým teplem se musí umět pracovat. Pokud jdu do sauny, tek před tím do vířivky, zahřívám postupně, když odcházím ze sauny, zásadně teplou sprchu, zase do výřivky, kde je teplota menší než sauna, pak případně bazén, pomalu opatrně, né šokynervy co jsou utlačovány, reagují na teplo a chlad pomaleji než kosti, a výhřezy co je utlačují, proto dát všemu čas. Na konci suším záda delší dobu fenem.

Z volně prodejných léků se mně osvědčil Guajakuran tbl. Neměl by se brát dlouhodobě. Pokud už jej však berete tak minimálně dvě tbl najednou, třebas jen jednou denně čili třeba 2-0-0 je lepší než 1-0-1.

Nebojte se prášků na bolest, zvažte však jejich vedlejšíá účinky, zejména ty dlouhodobé...já osobně zastávám názor, že než do sebe denně rvát 10 ibalginů, které mně stejně nezaberou tal si radši vemu 1/2 DHC continuis 1-0-1 jsem pod trvalou dávkou analgetika, a moje játra a ledviny to rozhodně ocení podstaně víc.

Pochopitelně pokud ten obalgin zabírá v menších dávkách tak klidně ano, prostě jde o to se vyhnout mega dávkování...případně se osvědčují kombinace ibalgin/paralen, kdy se efekt nesčítá nýbrž násobí.

Poslední rada co bych měl, hlavně se při obstřiku nehýbat, to oni Vám řeknou...co Vám neřeknou, jak to udělat...hlavně se naučte dýchat, krátké raději častější nádechy a výdechy, tak aby jste pokud možno nedýchal/a břichem...pokud bude poloha do které se Vás budou snažit dát vyloženě krutá stran bolestí, řekněte to na začátku, dá se najít jiná...nikde není napsáno, že musíte mít třeba nohy rovně, můžete jednu pokrčit atp. Potkal jsem tam paní, byla tam snad 20 minut řvala bolestí, nemohli se strefit. Pokud se netrefí cca napodruhé, má se to odpískat, pacient je už nervozní, nevydží se nehýbat, zákrok odložit o pár dní. Pokud náhodou trpíte kašlem atp, tak za obvoďákem ať napíše na zákrok Kodein a vzít si hodinu před zákrokem jednu tbl. , já si bral dvě, jednu hodinu a druhou půl hodiny, zase jde o to se nehýbat..polohu si vyzkoušejte doma na posteli...lehněte na břicho a zkuste si dát nohy do polohy v které se vydržíte nehýbat a máte nejmenší klidové bolesti, ve většině případů dojdete k mírně pokrčeným nohám...až Vás budou ukládat, tak si lehněte do své polohy, a řekněte, že takto máte nejmenší klidové bolesti, jde o Vás ne o ně...Povedený zákrok trvá cca 5 minut max.


doplněno 24.12.15 10:20:

Pro srovnání k příspěvku níže, oźon tam bych byl rovněž skeptik, deriváty vlastní krve atp, do toho bych také nešel. Já osobně preferuji v tomto případě řešení s jasným mechanismem účinku, byť předpokládaným...neschopná Mudr mi řekla "tak běžte na operaci páteře" moje otázka zněla "a budou jako operovat co?" ona "páteř" já " ale co konkrétně, útlak tam aktuálně není , tak mi jako neurolog řekněte, co byjste si tak představovala co tam asi tak můžou udělat, do čeho mají říznout, co mají obrousit?" Ona "nic, nevím, nerozumím tomu , nejsem neurochirurg" Já " to sice nejste, ale anatomii jste měla na škole úplně stejnou jako on, Vaše posílání na neurochirurgickou konzultaci co trvá s objednáním cca 2 měsíce, jen demonstruje Vaši bezradnost, nic víc"

I když deriváty vlastní krve už zavání komercí, asi největší hnus vydělávat na lidské bolesti...A že těchto technik co neublíží ale ani nepomohou je celý net..


doplněno 24.12.15 11:39:

Iviku, já jsem se zádama doma přes rok, aulin mně také nezabíral. Jednoznačně trvat na poslání na neurologii, a tam magnetická rezonance. Pokud nepošle tak jít odpoledne nebo v sobotu na akutní ambulanci. 5íci úplně vše, brní mně končetina atp, nic nezamlčovat. Když dají injekci a další léky tal se druhý den vrátit pokud se to zhorší. Když to neřeší přes den začít chodit když to nejvíc bolí v noci. První právo pacienta je aby netrpěl bolestí. Pokud pacient který to řekne lékaři trpí bolestí tak je to jen neschopnost lékaře. Když mi napíše nové léky a řekne to zkuste to, tak trvám, že pokud nezaberou tak se druhý den vrátím, ne že přijdu na kontrolu za dva měsíce. Ano někomu se to může zdát jako, že prudíte, ale pouze tomu kdo nezažil opravdové kořenové bolesti zad, ten to pochopí. A opravdu na každou bolest existuje celá řada medikamentů. Nesmíte se dát, jinak to dnes nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 24.12.15 11:57
avatar

Mám kolegu v práci,ten je doma už asi po třetí za sebou v krátké době,chodíme ke stejné obvoďačce.Až napotřetí ho nyní poslala na neurologii a to poté, co zůstal ve strnulém postoji téměř v pravém úhlu a nenarovnal se.nevolala jsem mu, tak nevím , co s ním udělali.Tihle vesničtí felčaři, to je jedna velká tragédie...Uvidím, 4.1. na kontrolu,teď to mažu tím Aulinem mastí ajsem v klidu.Doktorka mi radila rozcvičení, ale tím to, zdá se mi, ještě víc tůruju a je to horší...Hezké a bezbolestné vánoce vám přeji...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 24.12.15 10:09
avatar

Mému známému vstřikovali mezi ploténky ozon,bohužel to nemělo žádný efekt.Pak znám pána, který si z vlastní krve nechal udělat látku, kterou mu vpichovali do bolavých kolen.Dal za to dost peněz a také mu to napomohlo...To jen k doplnění,kdyby to někoho zajímalo.Kdo podstoupil fac.denervaci,nikoho neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 24.12.15 10:46
avatar

Já už jsem s bolestí zad 6 týdnů doma, obvoďačka mi napsala Aulin ,účinek žádný, nemůžu se skoro hnout, páteř mi, podle mých subj. pocitů,tzv.sesedá,nikam mě nepošle, nic neřeší, a když jí řeknu, že to pořád bolí, tváří se dost divně.Ono to chce se nedat ,ale já to neumím si říct, co chci, protože nejsem doktor.To by spíš měla ona.Nemám povahu na to jí radit...:(

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.