Hlasitý poslech hudby na veřejnosti

Od: Datum: 21.12.15 18:17 odpovědí: 17 změna: 22.12.15 20:43
avatar

Zdravím, ráda bych znala váš názor. Čím dál častěji se setkávám s omladinou, jdoucí městem, stojící na zastávce apod., hudbu na plný koule z telefonu, až je to slyšet dvacet metrů daleko. Vadí vám to, nebo to přejdete, abyste nevypadali hloupě? Když to musíte poslouchat třeba deset minut na zastávce?

Osobně se přiznám, že mě to obtěžuje - dnes jsem slušně na zastávce požádala jakousi adolescentku, jestli to fakt musíme poslouchat všichni, odpovědí mi samozřejmě byly drzosti a nadávky. Po trošce postrašení to vzdala a odtáhla.

Je nějaký zákon nebo vyhláška upravující tento problém? Přijde mi to fakt už hodně drzé... nejednou jsem viděla v šalině dorostence, který si na kolena položil mobil a tuc tuc tuc. A všichni jen stojí a mlčí...

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.15 18:30
avatar

S drzou omladinou problémy nemám, požádám a dle odezvy se zachovám. Pokud je mladej drzej, tak jedna výchovná a je klid.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.12.15 18:34
avatar

No právě... má se člověk rozčilovat, aby pak byl za toho "agresivního"? Dneska nebyla jedna výchovná potřeba... ale rozpálila jsem se pěkně.

Datum: 21.12.15 19:31
avatar

Albatros,

Jsem proti násilí, ale někdy to jinak nejde.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: laso
Datum: 21.12.15 18:37

Jo dnešní mladí, někteří, nemají vůbec úctu ke starším. Ale ono se jim to vymstí, taky budou staří a třeba je budou ti budoucí mladí rovnou mlátit...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.12.15 20:20
avatar

Vadí mi to furt míň než sice tiché, ale záměrně nápadné až exhibicionistické líbání na veřejnosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 21.12.15 20:21

Já mám zkušenost, že čím větší město, tím větší anonymita, tak si lidi víc dovolují.

Na vesnici se lidi chovají k sobě trochu slušně, protože ví, že se zítra pravděpodobně potkají znova.

Mě zase vytáčí dobráci, kteří hned jak opustí MHD tak začnou bafat cígo a všichni, kdo jdou za ním tak to musí čichat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.15 20:23
avatar

Jo, hodně mi to vadí. V létě jsem se proti tomu ohradila v autobusu a ještě k tomu šlo o bandu přičmoudlých, dodnes se divím, že mi to prošlo a dokonce hudbu vypli. *uspech*Asi bych to přežila těch pár minut na zastávce, v tom buse bych to musela poslouchat hodinu. A taky jsem se jednou ohradila na hřišti, v létě si tam chodili "hrát" (blbnou na prkně a trampolíně) starší děcka, my tam tehdy ještě byli s prckem, na zemi ležel mobil a vyřvával tuc tuc, tak říkám: "Jestli to nevypneš, tak ti na ten mobil omylem třeba šlápnu." *frajer*

No a poznámka na okraj: on by ten samotný hlasitý poslech hudby tolik nevadil, kdyby šlo doopravdy o hudbu. To, co si ti fakani nahlas pouští totiž vůbec hudba není...


doplněno 22.12.15 19:45:

Danieli, Vy asi fakt nevíte, co si děcka na ulici pouští. Já jsem velice tolerantní vůči různým hudebním stylům, nesnáším v podstatě jen jeden (a dechovka to není) a i ten považuju za hudbu. Opakující se 3 elektrické tóny ale fakt hudba není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 00:29
avatar

Nestresovat se, v rámci slušnosti oslovit - pokud bude neslušný tak ignorovat. Vždy byli a budou rozpory mezi mladou a starou generací, ačkoli jsem starý tak zastavám názor že stáří není zásluhou a povyšovat se na někoho jen protože jsem starší je hloupé, slušně oslovit, ne vždy to pomůže - tak si něco pomyslet a odejít / nejhorší je srážka s blbcem a čím víc se bude rozčilovat tím větší srandu z vás protistrana má *smich*.

Zákon o tomto hovoří ovšem je to problematické protože pojem hlasitá hudba není a je to na posouzení, když vy řeknete že je to nahlas protistrana řekne že špatně slyší nebo že se jí to nezdá nahlas. Upřímně hudba na ulici je asi poslední věcí co mě štve nebo trápí. Pokud není hudba urážlívá, rasistická nebo jinak nejde proti zákonu není její pouštění mimo noční klid nelegální.

Někteří z vás oponují "no to ale není hudba, to je hrůza" (já se žádného hudebního stylu nezastávám, také již jsem starší) ale a teď ruku na srdce, kterému z vás rodiče jako mladým neřekli uplně to samé .. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 06:56
avatar

...kterému z vás rodiče jako mladým neřekli uplně to samé...
mne mnohokrát, máte pravdu, Danieli.

Děkuji a přeji krásné svátky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.12.15 00:31
avatar

Nic nového pod sluncem, to už tady bylo, jen se to trochu na nějaký čas s příchodem walkmanů se slucháty vytratilo.
Začalo to někdy v ´50. možná ´60. letech s příchodem "tranzistoráků" (malých přenosných rádií) na baterie. Když bylo radio malé nosilo se v ruce, když to byla velká bedna, nosila se na rameně a řvalo to na celé okolí. Většinou to byla výsada mániček a podobných partiček, nejvíc "IN" bylo na tom mít naladěný chraptící "laxik" (radio Luxemburg). Starší generace se vztekala a nadávala, ale bylo jí to houby platné (jako dnes) - jediný rozdíl byl v tom, že tenkrát si ty "starší" nikdo nedovolil poslat "do prodloužených zad".
Pak byl nějaký čas relativně klid (kotoučové magnetofony se moc přenášet nedaly), ale s příchodem kazeťáků to začalo znova a ještě ve větším (protože už nebylo potřeba tolik baterii, kazeťáky byly úspornější) - řvalo to na ulicích, na koupalištích, všude. Na kazety se přehrávaly gramodesky pašované ze západu, tady dostupnout hudbu vystřídal západní rock a Beatles (apod.) a starší generace se opět vztekala a nadávala. Dnes to zní úsměvně, ale cokrát jsme slyšeli na slabě pustěný Beatles hlášku "vypni ten kravál, tohle není žádná hudba nebo ti to rozšlapu :-D
Pak se objevila (v první polovině ´80. let) první "dvojčata" a "jezevčíci". To bylo ještě horší, protože to už tak nechraptělo a mělo to větší výkon.
S příchodem walkmanů (nejdřív těch na kazety, pak na CD) tohle všechno vymizelo, protože se začala používat sluchátka. Walkmana si nikdo bez přídavných repráčků nahlas nepustil.
No a poslední je hudba v mobilech, nejdřív na sluchátka, se zvyšujícím se výkonem repráků v mobilech zase nahlas.
Dřív starším vadili Beatles, "stouni, sabbati" a podobný, dnešní střední a starší generaci vadí kravál v podobě "tuc, tuc".
Osobně zastávám teorii, že je zbytečný se rozčilovat a pokud mi to neřve do ucha celý den, pomyslím si něco o (dosaďte si, co uznáte za vhodné) a neřeším to, chvíli to vydržím a pak se většinou naše cesty s původcem kraválu rozejdou.
Poznámka pod čarou - všimněte si jedné zajímavé věci - když si starší generace pustí TV Šlágr, může trefit mladé, a obráceně - když si mladí (a mladší) pustí ten jejich "kravál" - rock, techno a pod., mohou se vzteknout staří. Každá generace holt má svoje - taky si raději pustím dechovkou počínaje, přes swing a Michala Davida až po Abbu, Bee Gees apod taneční hudbu než třeba rockovou nebo současnou elektronickou hudbu, ale vztekat se kvůli tomu, co poslouchá mládež nebudu - nestojí mi to zato.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paniks*
Datum: 22.12.15 10:03

uprime receno mi to leze na nervy, a to sam patrim k "omladine", v praze tohle vetsinou provozuji romove a nastesti maji dost zdraveho rozumu s tim neotravovat treba v autobuse, protoze by tam dostali na budku. Nikdy jsem tendence verejne reprodukovat hudbu ze sveho telefonu nemel, od toho mam sluchatka, a pripadal bych si trapne pri pohledech nejakych lidi.

na druhou stranu, vetsina starsich lidi si mysli ze pozreli salamounovo lejno a nebo ze jsou "neco vic", mlady clovek je hnuj a muzete se k nemu chovat jak je libo a on si to musi nechat libit.. je zajimave ze mlady clovek poslouchaici hlasitou hudbu vas obtezuje a s chuti si na nem smlsnete, ale kdyz v tramvaji nebo autobuse rve nejaky harant, leze po plostrovanych sedackach ve spinavych botech, matka nic nedela, ale nikdo se proti tomu neohradi.. ale kdyz si mladej kluk sedne, sotva se bus rozjede uz u nej stoji baba co mu pred oblicejem mava svym prukazem ztp, protoze si chce sednout zovna na tohle "vip" misto vepredu (asi je moc uzasna na to aby sedela vedle nekoho ve zbytku busu, kde je volno) tak je to "v poradku".. stejne tak je v poradku, kdyz do autobusu nastoupi stary pan nebo pani, co smrdi jako by se 10 let nekoupal/a a je vas schopny jeste servat za to ze mate na usich sluchatka.. Troch tehle logice nerozumim.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 12:04
avatar

Paniks, řvoucí haranti v mhd, restauracích atd. mě štvou úplně stejně, a já jsem zrovna typ, co se ozve. *smich* Ale znám dost takových, co raději drží hubu, aby si nezadělali na problém a nebyli "ti nespokojení". Pak to bohužel vypadá, ja to vypadá, slušné chování na veřejnosti začíná být přežitek...

Od: hm®
Datum: 22.12.15 11:28
avatar

Lepší je ticho, ale přežil bych i ten "hrající" mobil.

Ono to ty mladé časem přestane bavit (ale zas budou další mladí) a ještě později přijdou na to, že to vlastně bylo pěkně trapné. Ale teď se cítí strašně IN, když "jim to hraje. A jak krásně nahlas (to proto, že mají úžasný mobil) a jakou cool hudbu!". Že to je jen primitivní hluk a kvalita krystalky, to jim nedochází.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 22.12.15 12:09
avatar

- po zákazu kouření by se asi mělo uvažovat i o tomto omezení - možná stačí podat námět nějakému poslanci - a hned bude mít sněmovna zase smysluplnou činnost na další volební období.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.12.15 12:14

Martinaa, je to pouze na zvyku, podle zákona který prošel trojkolkou, váženým parlamentem a senátem, zákonem č. 267/2015 Sb., od 1.12.2015 je mimo jiné uvedeno. - Zvuk z produkce veřejné hudby provozované ve venkovním prostoru není považován za hluk, nepodléhá žádným hygienickým limitům, nevím zda mobil a spol., lze považovat za veřejnou hudbu či nikoliv,ale jinak v Česku již hudba není hluk jenom zvuk a tím je vyřešena otázka ochrany ochrany veřejného zdraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 20:31
avatar

Není spíš "zakopaný pes"v rodičích té omladiny?To jsou snad pravidla slušného chování-neplivu,neotravuju ničím okolí,nehlučím,nekouřím mezi lidmi...Vzpomněla jsem si na léto,kdy děcka rvaly a lámaly keře v parku.*bum*Kdybych na ně nezařvala já,tak matky sedí a vykecávají vesele dál.Kamarádka to zase bere,že si děti pěkně hrajou a ona má čas na kafe s cigaretou.Jak mi tohle řekla,tak mi došlo,že by se měli trestat rodiče.Plní funkci jen živitelů dětí a výchova nikde.Jestli budou rodiče takoví,budeme mít vyhlášky a zákony na všechno!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 20:43
avatar

Zdravím, vidím to právě podobně - snažím se nikoho úmyslně neobtěžovat a to samé požaduji od ostatních. Není to žádná nadřazenost staršího nebo tak něco, ale když se můžu slušně chovat já, tak to zvládne i 90% ostatních. Neustálé ustupování, dělání, že nic nevidím, tolerance všeho v zájmu klidu, to prostě nikam nevede.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.