Trapná situace - tykal jsem

Od: Datum: 21.12.15 13:42 odpovědí: 26 změna: 22.12.15 21:39

Dobrý den,

byl jsem na návštěvě v jedné firmě, kde jsem se potkal s kamarádkou kamaráda. Pracujeme ve sféře, kde si hodně lidí tyká. Kamarád o ní vždycky hezky mluvil, tak jsem se jí představil slovy "Ahoj, já jsem..." Pak jsem se dozvěděl, že se jí to nelíbilo, že jsem jí tykal. Zpětně mě to moc mrzí.

Jak se mám teď zachovat, pokud ji zase někdy uvidím? Když jsem odcházel, tak mi řekla "nashledanou." Byla to fakt trapná situace a stydím se. Co byste dělali Vy?

Děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.15 13:45
avatar

Kamarádka kamaráda? Ne o moc starší než Vy, ne ve vyšší pozici? Taky bych tykala *nevi* a příště bych jít tedy vykala, pokud si to přeje. Jinak nic.


doplněno 21.12.15 13:47:

O generaci a půl starší kolegyně v mé první práci mi povídá "říkejte mi Hanko" a já to pochopila jako nabídku na tykání (toho "říkejte" jsem si nevšimla). Uběhl měsíc, než mi došlo, že ona mi vyká a že jsem si to špatně vyložila. Krátce jsem se omluvila a dál vykala, on se svět nezboří.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 21.12.15 14:11
avatar

No já osobně bych se jí na to zeptal. Přímo.Že jsem slyšel , že se jí to tykání nelíbilo a pokud si chce vykat, že s tím nemám problém.

Ale kamarádkám kamarádů, bych také po představení tykal.

No spíše, pokud bych z toho nevycítil že si na vykání potrpí. Např: Ahoj, já jsem Honza, ona ahoj, či dobrý den, já jsem Nováková.

Ale svět se nezboří.Jsou horší věci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.12.15 14:17
avatar

Dobrý den. Stávají se horší věci a trapasy. Už s tím neuděláte nic, takže si pro příště pamatujte, že si slečna tykání nepřeje a zařiďte se podle toho.


doplněno 21.12.15 14:34:

Možná ji to nebylo příjemné jen v té firmě...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.12.15 14:28
avatar
Trapna je spis ona. Pokud to je kamaradka kamarada a bavilo se kamaradsky tak co se resi? Je li o dost starsi tak chapu , ale jinak je fakt divna.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: ria®
Datum: 21.12.15 14:34
avatar

:) já to mám zase obráceně, mám tendence všem vykat, tady se sousedkama jsme si potykaly a já jim pak zase asi půl roku vykala - prostě automaticky.. až mě na to upozornily, že to není potřeba.. :) s dalším sousedem taky nevím, jednou ahoj, jednou Dobrý den.. Prostě vykání neurazí, tak příště vykat.. :) Spolužačka přišla do třídy a automaticky zase tykala i mladé učitelce, tak jí taky upozornila, že takhle ne... :)..


doplněno 24.12.15 02:51:

Tak poslední doplnění, včera jsem šla s bratrem a zavolal na něj bývalý šér.. a tak v se chvilku bavili, pak brácha - to je moje sestra a já dobrý den, těší mě, podávala jsem ruku... - a on to vypadám jako dědek, mě rovnou tykej čau jsem...pxx :) Prostě jde to těžko odhadnout :D:D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xy
Datum: 21.12.15 14:37

Na ( možná pracovní? ) návštěvě ve firmě bych asi kamarádce kamaráda ( nebo kamarádky ), kterou dosud neznám, určitě netykala. ale může to být tím , že mi není dvacet. Taky podle pozice, kterou by ta kamarádka někoho jiného zastávala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.15 14:38

Též to mám za sebou. A to vykám naprosté většině lidí. Mým problémem je, že se pohybuju jak mezi lidma z obchodní sféry, tak mezi dělníky a údržbáři. V první skupině tykání moc nepřichází v úvahu, v druhé jsem s vykáním za blba.

No a tak se stalo, že jsem si potykal s Honzou (příjmení jsme si nesdělovali) ze sousední firmy a pak mi volal (představil se celým jménem) a vykal mi. No nic, říkám si, nevidí mě, neví o koho jde a tykám mu. Až když jsme se viděli, zjistil jsem, že šéf původního Honzy je taky Honza. kdo to mohl tušit, jsou tam jen 2. Trapas. A žiju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.15 14:46
avatar

ahoj, já bych to nijak nerozmazávala ani neřešila, až se příště potkáte, tak bych jí vykala, nic víc... a netřeba se stydět, tohle se stalo fakt asi každému...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.15 18:48
avatar

Jak už napsali jiní. Nedělejte teď nic. Už se k tomu vůbec nevracejte a jestli se opět potkáte, vykejte jí a hlavně zkraťte rozhovor s ní na nutné minimum. Aby si přestala myslet, že se s ní chcete nějak "kamarádíčkovat". Asi je to nějak moc namyšlená holka.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 21.12.15 19:00
avatar

Souhlasím. *palec*


doplněno 21.12.15 19:03:

Ještě doplním - nedávno jsem přijela z práce a přítel na mě čekal u domu, povídal si s kamarádkou. Tak jsem přišla, řekla ahoj, představila se... a ejhle, ona to byla školní výchovná poradkyně, se kterou se zrovna potkal. Tak jsem z toho vybruslila krátkou omluvou a úsměvem, a beru to jako hotovku. :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.12.15 19:08
avatar

Nic. Jí to vadí, tak ona se s tím musí vyrovnat. Já bych jenom příště její společnost nevyhledával.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.12.15 09:41

Dle Vás to, že chlapec nezná základy společenského chování je problém dívky? *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 00:10

Ahoj Bublino.

Ládin odpověděl dobře. Měli jsme něco podobně prdlého dokonce v rodině manželky. Ona se setkala se svým bratrancem a jeho čerstvou ženou. Pozdravila je normálně Ahoj. A to mladé pako se představilo jako : Jsem (např.) paní Martina Kaprová. A manželka jí odpověděla. A já jsem soudružka např. Strnadová. Od tý doby jsme se s nima nějak neměli štěstí potkávat. Tam byla totiž prdlá celá rodina. Tetička nepříčetně hladová, strejček kořala, mladej dementní IŤák a jeho žena měla dítě s tím vožralou. Co psát víc?

Lidi tyhle věci berou různě. Někdo se hned roztiká a jinej si prostě na to nepotrpí. No ještě, že si nemusíme mezi sebou oníkat. Jako v jednom starým českým filmu. Pan Sváťa Beneš a Rudla Hrušínský st. Pamatujete?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 00:51
avatar

- zase nic tak trapného na této situaci nevidím - dělala bych jakoby nic a příště bych jí vykala - s některými lidmi si potykám hned a přirozeně a s jinými si vykám celý život - a vlastně taky přirozeně.


doplněno 22.12.15 11:45:

wraith -

v Americe si většinou spolupracovníci přátelsky rovnoprávně tykají ne? - přísná hierarchie se dodržuje naopak v Rusku, nevím, jak teď - a pokud jde o pravidla tzv. společenského, nebo gentlemanského chování vůči ženám - tak se ženy nemohou divit, že se pravidla dnes poněkud mění - při svém prosazování rovnoprávnosti s muži poněkud pozapomněly, že se to dotkne i této oblasti. Dalo by se říct, že mají, co chtěly - některé mohou dokonce považovat gentlemanství za slabost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 12:01

Jenže my žijeme ještě stále v kultivované Evropě. A USA bych si za vzor moc nebral, tam také může žena vysoudit miliony za to, že jí muž podržel dveře a tím se dopustil nehorázného sexuálního harašení. Pusťte si toto video o etiketě od 3:56min.doplněno 22.12.15 12:30:

A co se týče feminismu, který jste zmínila, koho považujete za feministku? Ty ženy, kteří chtějí za stejnou práci stejný plat? Ty, co chtějí mít při povýšení stejnou šanci jako muž? Nebo ty, kteří křičí kvóty, kvóty, kvóty? Ty, kteří křičí: Co chceme? Nevíme! Kdy to chceme? Hned! Pokud za feministky stejně jako já považujete tu první skupinu, tak nechápu, proč by se k nim neměli chovat muži dle pravidel společenského chování a naopak!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 12:29
avatar

wraith -

- ale on má pravdu - dnešní společnost se už ani v Evropě neřídí dávno vyčpělými společenskými pravidly - pokud uznáme oprávněnost a logiku technického vývoje, musíme brát v úvahu i vývoj společenský. Ostatně ve středověku rytíři proti muslimům bojovali - zatímco dnes je do Evropy zvou a kříží se s nimi.


doplněno 22.12.15 12:38:

- jenže feministky se dnes projevují spíše jako ta druhá skupina, kterou zmiňujete - a mají tendenci považovat muže za "blbce" a sluhy. Pak se opravdu nemůžou divit - protože i muži jsou "citlivé" bytosti a mají v přírodě svou biologickou roli, kterou jen tak opominout a přetvořit nelze - pak se divíme, že přibývají gayové a podobné "zmršeniny".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 12:32

Dle Vás je vykání cizím lidem přežitek? *sok* Že ji tazatel neoslovil Hej číčo? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 12:41
avatar

"wraith"

- proč zrovna "číčo"? - jdete z extrému do extrému.


doplněno 22.12.15 12:57:

- a pokud se chováte podle společenských pravidel - ještě neznamená , že jste slušný člověk - slušnost je charakterová vlastnost, nikoliv "pravidlo".


doplněno 22.12.15 18:51:

suzy - přesně jsi to trefila !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 12:54

To byla nadsázka! *smich* Jen mne prostě udivuje, že tazatel nemá základy společenského chování a ostatní řeknou, že se nic nestaloí!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.12.15 18:48
avatar

wraith, mýlíte se. Tazatel právě má základy společenského chování a proto ho to také mrzí. Doslova to ve své otázce píše. Trápí ho ten přehmat a proto se tady ptá. Takže se když tak pusťte do nás, ale ne do něho.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.12.15 09:34

A to, že ji znáte od vidění ve Vás vyvolává pocit, že jí smíte tykat? Tohle je prostě naprostá neznalost alespoň základu společenského chování! Nedivím se, že jí je to nepříjemné!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 09:55

Udivuje mne, že chlapec nezná základy společenského chování ale většina diskutérů buď tvrdí, že se nic nestalo nebo za tu divnou označí slečnu! S prominutím, ale to jste takový burani, že pohrdáte úplně základními pravidly společenského chování? Jako nevědět do detailu, jak prostírat a používat všelijaké exotické příbory při nóbl večeři, dobrá ale začít tykat cizím lidem (to že ji zná od vidění, nepovažuji za důvod ji tykat)?

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 22.12.15 12:56

Nemůžeš automaticky předpokládat, že když si ve firmě hodně lidí tyká, že si budou chtít tykat všichni. Je to jak s kým. Byla to kamarádka tvého kamaráda ne tvoje. Většinou navrhuji tykání mladším lidem, podle sympatií, některým mladším ale nenabídnu tykání nikdy když mi jsou nesympatičtí. Tys tam byl na návštěvě, takže si měl vykat a pokud časem se dá přejít na vykání. Je fakt, že u některých hodně mladých kolegů/kolegyň (vůči mě) by mi vykání přišlo vyloženě trapný a tak jim tykání nabídnu poměrně rychle. Teď ti jen zbývá se s tím psychicky vyrovnat. Zvládneš to?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 12:58

S tím nelze než souhlasit!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 20:31

Nějaká nafrněná néé? A nebo chtěla po seznámení pusu Já bych byl pro to, aby vykání bylo zakázáno celosvětově ale takhle jednoduchý to bejt prostě v životě nemůže-škoda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 21:39
avatar

Tak já jsem taky co se týká vykání a tykání prošel nějakým životním vývojem. Dříve jsem hodně vykal ale dnes třeba v práci vykám jen přímému nadřízenému. Všem ostatním tykám. I když je mezi námi rozdíl třeba 40 let. Jsem ve firmě nejmladší a dříve jsem všem vykal. Dnes tykám. A třeba zázazníkům podle věku. Tam spíše vykám. A když potkám někde kolegy z oboru ale z jiné firmy, tak jim už dnes vždycky tykám, i když se třeba vidíme vůbec poprvé. Záleží obor od oboru, ale třeba řidiči si mezi sebou prakticky vždy tykají. A to jak kamioňáci, tak i autobusáci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.