Asi je workoholik

Od: Datum: 20.12.15 19:23 odpovědí: 8 změna: 21.12.15 14:13

Ahoj, přitele rok zpět vyhodili z práce s tím že podnik nemá peníze a je přebytečný, dostal nějaké peníze jako kompenzaci, podnik nějakou dobu potom uplně skončil. Hledal práci a nenašel, založil si tedy živnost v oboru v kterém pracoval, je to řemeslník. Ze začátku to bylo těžké a vlastně všechny peníze co dostal investoval do začátku, něco šlo i z mého nepříliš vysokého platu. Přitel je pracovitý, tak říkajíc se umí otáčet a ikdyž si nemůžeme vyskakovat a každou utratu počítáme 2x tak už je to lepší a zlepšuje se to. Jenže přítel je na telefonu pořád a to opravdu nonstop 24hodin denně, 7 dní v týdnu prostě pořád, na výletech jen zvoní a zvoní telefon, na nic není čas, víkendy nejsou, svátky nejsou - cesta k rodičům, možná když někdo nezavolá ... áá už volá, tak nic snad příště. Čas není na nic, vím že podnikání je časově náročnější než práce že prostě není směna a potom nic, ale chtěla bych jednou za měsíc klidný společný víkend a cestu do obchodu bez zastávek typu tady hodím jen fakturu a nechci aby si děti přítele pamatovali jako člověka co nemá čas a energii. Jak s přítelem mluvit, zažily jste něco podobného?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.12.15 19:33
avatar

Ano, mám zkušenost. Z pohledu Vašeho manžela. Neřekla bych snad ani, že je workoholik, ale znám ten pocit, když se chytáte každé možnosti vydělat nějakou korunu. Nechci učit o víkendu, ale když někdo chce, tak mu vyhovím. Jsou to pro mě peníze. A skončila jsem tak, že učím v neděli dopoledne u žáka a odpoledne doma 2 hodiny (před 15 minutami jsem skončila). Nikdo mi nezaručí, že příští týden mi 5 žáků hodinu nezruší (ruší pravidelně, i firemní kurzy) a já nebudu mít o dost peněz méně, tak proč odmítat práci, když je. A myslím, že stejně to má Váš manžel.

Ale nechci říct, že je to tak v pořádku. Vymezte se vůči jeho práci, samozřejmě přiměřeně, abyste jeho podnikání neházela klacky pod nohy. Když bude věnovat svou energii jen práci a ne Vašemu vztahu, tak tím vztah začne trpět. A možná není ani od věci připomínat si a být vděčná za to, jak je to úžasné, že máte doma pracovitého chlapa. To je totiž nade vše, ne?

Jak by reagoval na prosté sdělení ve smyslu: "Tvoje práce tě hodně zaměstnává, chtěla bych, abychom 1 víkend za měsíc strávili pouze spolu bez ní, abychom měli i čas sami na sebe." podpořené pochvalou, slovy uznání a vděku za to, že je schopný?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.12.15 19:36
avatar

Zdravím, zažila jsem to z "druhé ruky". Otec expřítele podnikal, a jak píšete - svátky, víkendy.. neexistovaly. Hlavní bylo vydělat na dovolenou za 100 000,- a tři auta. Osobně bych takového manžela nechtěla, raději budu žít bez dovolených all inclusive a jezdit ojetinou, ale budu s ním.

Na začátku podnikání je ale bohužel potřeba brát všechno, co se namane, aby si člověk udělal jméno a vydělal na sebe. Nějaký čas se to přežít, ale pokud by to mělo trvat déle, než pár počátečních let, tak je to na pováženou. I odpočinek je důležitý, ale extrémy jako rušit dovolenou (případně nerušit, ale celou ji strávit u telefonu nebo notebooku, nebo se vracet z cesty na návštěvu mi přijde docela přehnané.

Zkuste se domluvit, že opravdu jeden dva dny v měsíci se telefon vypne (o víkendu třeba), a uděláte si ty dny jen pro sebe.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.12.15 19:38
avatar

A pak nějaký socan řekne něco o tom, že živnostníci jsou paraziti. A nějaký slovenský estébák jim to ještě osolí EET. Tak si to zapamatujte, až příště (ne)půjdete k volbám.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: uska®
Datum: 20.12.15 19:52

Není workoholik, ale rozjíždí firmu. Z vašeho povídání mi vychází, že nepodniká ani rok a daří se mu. Dejte tomu čas, ještě rok, dva. Jistě jsou věci v podnikání přítele, kdy mu můžete pomoct. Berte to jako rozjezd vás dvou. Nyní i na víkend telefon vypnut nemůže, ale za čas se naučí říkat, ano ano ano, ale momentálně nejsem přítomen. Volejte v pondělí... a víkend bude jen váš. Podaří-li se mu dobře rozjet firmu, zajistit spoustu zakázek, časem může někoho i zaměstnat a více času mu zbude na rodinu.

Znám to, 24 hodin v pohotovosti, 6 let bez víkendu, bez dovolené atd a vyplatilo se. Těžko se z toho kolotoče vystupuje a mohla jsem omezit daleko dříve. Ale naučila jsem se to a vyplatilo se mi to. Funguje vše v podnikání i doma.

Nebo byste chtěla mít přítele na pracáku? Podpořte jej, on vám to časem vrátí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.12.15 22:15

Znám to z pohledu Vašeho přítele. Když jsem začínal s podnikáním vyjížděl jsem na firmu v 5:00 a mnohdy se vracel až po půlnoci. Usínal jsem s namazaným chlebem v ruce. Měsíčně jsem najezdil tisíce km. Během toho 3-4 h spánku jsem přijmul několik telefonátů a sms zpráv. Pak se to trochu zaběhlo a rozjel jsem podnikání ještě v jednom oboru, což byl masakr. Přesně po dvou letech jsem se zamyslel, že jsem za tu dobu neměl jediný den volna a všichni okolo nás jezdili na dovolené a výlety. Bylo to těžký a bylo to super. Chápu ho.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.12.15 23:34
avatar

Vaši pozici zná moc dobře moje žena. Nezbylo jí, než se smířit.

Ovšem domnívám se, že váš přítel vůbec nemusí být workoholik, je jen pracovitý. A to ukočírovat jde. Workoholik dělá pro potěšení z práce jako takové a tam byste neměla šanci :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.15 12:37
avatar

Já osobně si myslím, že nic se nemá přehánět. Pocit nepostradatelnosti je návykový, a může vést až k vyhoření. Odpočinek potřebuje každý, ať už podniká rok nebo deset let.

Promluvte si s přítelem o tom, jak se cítíte. Víte, ono vás to také jednou může přestat bavit, a budete třeba hledat útěchu v jiných vodách... Vysvětlete mu, že se pomalu, ale jistě připravuje o rodinu (včetně rodičů). Existují přece SMS zprávy, záznamníky, e-mailové schránky... Já když se nedovolám řemeslníkovi, pošlu zprávu. Anebo když je to o víkendu, počkám na pondělí. Také se mi porouchala pračka, a opravář mi sice zvedl telefon, ale řekl, že je na dovolené, že musím týden počkat... A já se z toho nezbláznila, a týden počkala

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 21.12.15 14:13

Nedokáži si představit uzavírat zakázku přes SMS. Já na smsky nereaguji vůbec, nedělala bych nic jiného než odpovídala a navíc za volantem mi zprávy moc psát nejdou. Kdo něco potřebuje, ať si zavolá. Limosko, dotěrný dotaz . Pracovala jse nebo pracujete sama na sebe a nebo jste něčí zaměstnanec? Já bych řekla, že to druhý a těžko můžete posoudit. Ale váš názor vám neberu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.