Ručení společníků v s.r.o.?

Od: Datum: 15.12.15 21:52 odpovědí: 2 změna: 15.12.15 23:48

Dobrý večer všem diskutujícím,

Mám takový dotaz "Společníci ručí pouze do výše nesplacených vkladů. Jsou-li všechny vklady splaceny, neručí společníci vůbec."

Co to znamená. Když budu mít firmu XY s.r.o kde budou dva společníci a základní kapitál bude 5000 Kč. Každý vloží 50% tj. 2500 Kč na nějaký učet ,který banka zřídí na jméno té firmy (XY s.r.o). Co bude dál. Co znamená splaceny v tomto slova smyslu?Jakože dokud se jim ty částky nevrátí z nějaké činnosti té firmy,tak pořád ručí za firmu?Prominte laickost mého dotazu,ale moc mě to zajímá a všude na netu a v knihách je takováto formulace.Ale praktické vyjádření chybí.

Mohl by mi to někdo objasnit?Nejlépe laicky;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.15 22:45
Ahoj,
jakmile společníci "splatí" svůj vklad tak neručí svým osobním majetkem, ale majetkem firmy (auta, nemovitosti, vybavení kanceláří apod.) Pokud nesplatí, jsou povinni dle nového občanského zákoníku ručit všichni stejně (nezáleží na tom, zda společník svou část splatil nebo ne).
Příklad:
Firma s.r.o má základní kapitál 900 000 Kč. Má 3 společníky a ti se dohodnou že mají zaplatit každý 300 000 Kč.
Mohou nastat dvě ukázkové situace:
a) Všichni společníci své vklady vloží. V tom případě je ručení firmy pouze firemním majetkem.
b) 1. i 2. společník vloží svůj vklad (to jest 300 000kč každý). 3. společník vloží polovinu vkladu (150 000kč, tudíš mu ještě půlka zbývá).
Podle starého zákoníku(tuším že se to jmenovalo obchodní zákoník) by se ručilo firemním majetkem + majetkem toho 3. společníka.
ALE
V novém občanském zákoníku (obchodní zákoník byl občanským zrušen) se podmínky mění a to tak, že majetkem ručí všichni společníci a je jedno zda svůj "díl" splatili nebo ne.
Hezký večer!
Ohodnoceno: 1x
 
Od: gn
Datum: 15.12.15 23:48

Mýlíte se v tom, že by neexistoval nástupce obch. zákoníku. Tím je zákon o obchodních korporacích, resp. zák. č. 90/2013. Obchodní zákoník se transformoval právě mezi nový občanský zák. a zák o obch. korporacích.

Jinak nedoporučuji případným společníkům extrémně nízké vklady. Sama se pak taková společnost degraduje a trochu rozumný zákazník jde o dům dál...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.