Margaríny (složení margarínu + jak si udělat)

Od: Datum: 15.12.15 20:13 odpovědí: 28 změna: 17.12.15 15:47

Dříve jsem moc nesledoval výživové hodnoty a ty věci kolem toho. Jenže teď jsem přišel s nápadem že bych si mohl margarín vyrobit. Doma používáme Ramu a Stellu (tu druhou používám já protože je tužší a lépe mi chutná).

Teď jsem četl článek, kde obhajují margarín. Podobných článků je více a mám z toho dojem, že prostě výrbci a prodejci margarínů a tuků bojují za lepší pověst, aby to prodali.

http://www.ordinace.cz/clanek…ze-vyrobit-kvalitni-margarin/

Něco podobného jsem četl o palmovém oleji, ale článek se mi zdá lepší a objektivnější a řekl bych, že argumenty zní rozumně. Takže současné margaríny co jíme obsahují kolem 17% nasycených mastných kyselin na 100g výrobku, a jsou to 500g balení. Současně se píše že balení obsahuje 50 porcí (50 tence pomazaných krajíců chleba). Za sebe mohu říct, že mažu opravdu tenké krajíce obvykle dva, někdy tři a vydží mi to asi měsíc. Takže když to tak vezmete, myslím že v té jedné dávce opravdu není mnoho nasycených mastných kyselin. Jedním argumentem toho druhého článku je že Palmový olej tak mnohdy nahrazuje podstatně škodlivější částečně ztužené tuky, které obsahuji trans mastné kyseliny.

http://www.vimcojim.cz/cs/spo…lmoveho-oleje__s638x9220.html

a proto není tak škodlivý jako jiné ztužené tuky. Dalším argumentem je že mléko obsahuje mléčný tuk, který obsahuje ještě více nasycených mastných kyselin než tuk palmový.

Z palmového tuku se vyrábí třeba Rama.

Rama

Palmový tuk obsahuje 18% nasycených mastných kyselin:

na 100g výrobku

nasycené mastné kyseliny - 45,5g

mononenasycené mastné kyseliny - 45,5g

polynenasycené mastné kyseliny - 10g

Řepkový olej:

na 100g výrobku

nasycené mastné kyseliny - 7,50g

mononenasycené mastné kyseliny - 62,68g

polynenasycené mastné kyseliny - 28,91g

Rama (500g)

Obsahuje 60% tuku.

na 100g n.m.kys. 18%

Dále se z obalu dozvídám, že Rama obsahuje emulgátory (máslová chuť nebo k čemu to je?) tj. mono- a diglyceridy (E471 vyráběny z glycerolu a mastných kyselin), které jsou ve výrobku obsaženy z 29%. A jelikož mononenasycené mas. kys. mají v palmovém tuku stejné množství jako n. m.kys. tak z toho vyplývá že 29-18=11% tvoří emulgátory obsahující ty látky, počítám-li správně?

korzervant sorban draselný, regulátor kyselosti: kys. citronová, (máslové, pozn.) aroma, barvivo: karoteny, vitamíny A, D, E.

Celkově mě zajímá množství těch dvou tuků či olejů, Palmový a řepkový v ramě a množství E471. A to samé mě zajímá o Stelle, abych si to mohl zkusit vyrobit.

Stella (450g)

Skládá se z palmového, řepkového a kokosovéh oleje a stejný emulgátor jako má Rama, navíc obsahuje sušenou syrovátku, korzervant sorban draselný, regulátor kyselosti: kys. citronová, máslové aroma, barvivo: karoteny, vitamíny A, D, E.

na 100g

n.m.kys. 17g

mononenasycené mas. kys. 23g

polynenasycené mas. kys. 10g

Nevíte tedy někdo jak by se z těchto informací dal udělat margarín? Našel jsem sice video jak uděla domácí margarín ze ztuženého tuku a pasterizovaných žloutků, ale já bych chtěl znát to jejich složení u Ramy a Stelly, abych podle toho mohl vytvořit vlastní Ramu. Teoreticky by mělo stačit jen koupit palmový tuk a řepkový olej a k tomu elmulgátor aroma chuti. Barvivo není podstatné. Jelikož palmový tuk se dá koupit (na Ekokoza).za 81kč 0,88kg nebo 5kg za 273kč. Což tedy vychází 5x levněji než kupovat Ramu z obchodu!

Další dotaz se týká kde sehnat éčko aroma másla, protože na Ekokoza jsem to nenašel.


doplněno 16.12.15 11:28:

Stella, složení maj to levně za 18kč


doplněno 16.12.15 11:30:

i když to asi není ta samá, máaj tam více tuků a nas.m. kyselin


doplněno 19.12.15 10:22:

Stále jsem nechápal proč do "margarínu" (myslím ztužený pokrmový tuk) přidávají ten vodík. Vygůgloval jsem toto:

Máslo nebo margarín?

Ztužené pokrmové tuky

"Mají nízkou teplotu tání (34 až 36 °C). Vyrábí se ztužováním (hydrogenací) = přeměnou tekutých tuků v pevné tuky působením vodíku za přítomnosti katalyzátoru a za určité teploty a tlaku. Tuk získává ztužením světlejší barvu a mají velkou trvanlivost."

Vono to tu vlastně zaznělo, ale nějak mi nedošlo, že ten vodík je třeba na to aby to ztuhlo. Takže jestli ztužený tuk obsahuje třeba 25% palmového tuku, já myslel že to je tím palmovým tukem, že to ztuhne. Takže kdyby se tam dal jen ten palmový tuk 50% a řepkový 50% tak by to byla řidká kaše... Navíc ten vodík zvětší objem o 100% takže se to tváří, že toho je hodně a zředí se tak množství nasycených mastných kyselin.

Máslo

Konečně jsem pochopil proč ty je máslo výhodnější než margarín, sice má více nasycených mastnýck kyselin, ale ty nevedou k nadměrnému tělesnému tuku, protože krátké a střední mastné kyseliny jsou spalovány pro rychlé uvolnění energie a nejsou ukládány, takže dodávají pocit sytosti, snižují chutě a přejídání.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.15 20:21
avatar

Margarínu chybí pouze jediná MOLEKULA - aby z něj byla 100% umělá hmota!
To poslední by samo o sobě mělo postačit k tomu, aby se soudný člověk ihned a do konce života vystříhal konzumace jakékoli formy "umělých jedlých tuků", a čehokoli jiného, co prošlo hydrogenací.
Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.
Nevěřte?
Zkuste tohle:

Kupte vaničku umělého jedlého tuku, otevřete to a nechte někde venku ve stínu nebo v garáži. Po několika dnech pozorování si povšimnete několika věcí:
* nepřiblíží se k tomu žádní hlodavci, žádný hmyz, ani otravné octomilky, ba ani švábi;
* ani po letech se to nezkazí a nezačne jinak páchnout;
* nemá to žádnou výživnou hodnotu, takže to nic nebude žrát a nic na tom ani v tom neporoste;
* dokonce i plísně a mikroorganizmy se tomu vyhnou (a to už je co říct!).
Proč to nic živého nechce? Protože to je z 99.99% plast, který život zabíjí!
Co takhle rozpustit si na pánvi kelímek od jogurtu a namazat si to na topinku? Ne? Tak proč jíte margaríny?
Pamatujte: COKOLI zabíjí život, zabíjí i VÄS ... jen pomaleji.
Poznámka lékaře nakonec
Konečně to nějaký chemik napsal. Rád bych k tomu dodal, že pokud vyšetřuji pacientky s podkožními lipomy a celulitidou na ultrazvuku, shodně odpovídají, že jí pouze umělé tuky, že žijí "zdravě". Po pravdě, s takto zdravě žijícími ženami je vhodný jen čistě profesionální kontakt. Jejich tělesné schránky totiž připomínají živoucí mumie.
Kdyby kdysi zvýšili příjem těchto umělých tuků v jídelníčku některých komunistických prominentů, byli by dokonale nakonzervovaní, takže by se k posmrtnému uchování jejich pozůstatků nemusela stavět nákladnou technikou vybavená mauzolea. (MUDr. Studnička)
Vliv margarínu na lidský organismus
Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.
Tak. Teď už to víte! A povězte to přátelům

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.15 20:46

Hydrogenazí myslíte přidávání vody nebo co? Četl jsem u Stelly že je tam voda.

Nevím co myslíte tím umělým tukem. Na tento pokus by přece stačilo vzít ztužený tuk a rostlinný olej. Proč plýtvat margarínem? My ho jíme už od pádu komunismu a zatím všichni žijeme. Ani jsem po něm nikdy nepřibral. Taky to jím jen na chuť. Když se tak nad tím zamýšlím, tak bych vlastně ten tuk nepotřeboval, stačilo by mi posypat si krajíc tím éčkem!

Nepřehánějte to s tou umělou hmotou a plastem. Je to rostlinný tuk a roste to v přírodě, tak to nemůže být zdraví škodlivé když se to jí ve zdravé míře. Nevím kde ste vzala že margaríny zabíjí život. Kdyby to tak bylo tak by to nebylo schváleno evropskou legislativou. Vy jste asi zastánce toho že cokoliv co není přímo z přírody je nezdravé, že? Proč přes 20 milionů zákazníků konzumuje čokoládu v ČR když obsahuje 25-27,7% tuku (tedy z větší části palmového oleje)? Vždyť to je přes 50g palmového tuku na osobu denně! A jak jim chutná! A to je přitom mnohem větší dávka než to čím si denně potřete chleba.

Datum: 15.12.15 20:53

Chemie se už ve školách neučí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 22:20

Děláš si srandu? Já nejsem školák.

Od: luha®
Datum: 15.12.15 21:06

Čokoláda nesmí obsahovat jiný tuk, než kakaový (kakaové máslo) a mléčný. Jenom někteří výrobci ho pančují malým množstvím palmového. Procentuální obsah je dán legislativou.:)


doplněno 15.12.15 21:12:

Hydrogenace je nasycení tukových vazeb vodíkem za pomoci niklového katalyzátoru. Z oleje se tímto procesem stává ztužený tuk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 22:23

Čokoláda přece smí obsahovat CBE (Palmový tuk + další příměsi). Tak asi smí jinak by čokoláda nestála 20 kč ale 70 a víc.

Proč na to nevezmou rovnou Palmový tuk, který je tuhý? Proč to vyráběj tak složitě z palmového oleje? Já právě myslel že vezmou tuhý tuk a to smíchaj s tekutým řepkovým olejem. Popis "Palmový olej" jsem nebral doslova.


doplněno 16.12.15 14:53:

Tak už jsem to našel, máš pravdu. Je povoleno max 5% je to v tom videu o výrobě čokolády od Vaňka a taky na wikipedii. http://en.wikipedia.org/wiki/…Types_of_chocolate#Definition


doplněno 16.12.15 15:14:

Pokládám další otázku na složení té čokolády (Studentská pečeť) tam mi nesedí součet surovin, který je u S.P. uvedený.

Datum: 16.12.15 16:14

Leckdy ty přírodní produkty jsou zdravotně horší než ty uměle vyrobené. Teď srovnávám pravou čokoládu a uměle vyrobenou. Pravá čokoláda, která obsahuje např 50% kakaového másla vs umělá, která obsahuje kakaového másla méně a částečně je nahrazeno palmovým tukem v míře do 5%. Pravá z toho vychází hůř protože kakaové máslo obsahuje 60,67% nasycených mastných kyselin, kdežto palmový tuk jen 45,5%. Celkově tedy v umělé čokoládě je do 17% nas.m.kyselin kdežto v té pravé jich bude logicky více.

Datum: 15.12.15 20:21
avatar
Nechci Vám brát iluzi, ale margaríny jsou pěkné svinstvo z výživového hlediska. Jejich konzumací si nepomůžete. Ale je logické, že je výrobci obhajují a vychvalují - je to totiž obrovský kšeft.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 20:34

A suroviny nakoupíte u benzinky nebo to jistí Barvy-Laky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 20:35
avatar

Návod na výrobu roztíratelného rostlinného tuku (margarínu) je zde: http://regionpress.cz/Vyrobte…i-doma-margarin-id-17279.aspx

Dnes už se tyto potraviny nevyrábějí hydrogenací, nýbrž podobnými postupy jako máslo. A že margarínu chybí jedna molekula aby to byla umělá hmota? Je to stejné, jako by někdo řekl, že vzdušnému kyslíku chybí jeden atom, aby z něho byl jedovatý ozón. A která molekula to je, to jsem se ještě nikde nedozvěděl.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.12.15 20:48

Zajímavý návod. Hlavně to syrové vejce a palmový tuk od farmáře z podkrkonoší ...


doplněno 15.12.15 21:09:

Mimochodem, ten palmový tuk nemá být olej. Čím se to asi stalo, že je tuhý?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 22:42

"Mimochodem, ten palmový tuk nemá být olej. Čím se to asi stalo, že je tuhý?"

Chcete snad říct že palmový tuk se vyrábí hydrogenací? Já myslel že je takový od přirozenosti vylisovaný. To nemůže být vyrobeno hydrogenací protože 100g výrobku obsahuje 100g tuku. Není tam voda viz

Palmový tuk obsahuje 18% nasycených mastných kyselin:

na 100g výrobku

nasycené mastné kyseliny - 45,5g

mononenasycené mastné kyseliny - 45,5g

polynenasycené mastné kyseliny - 10g

Datum: 16.12.15 05:58

Hydrogenace není zamíchání s vodou. Zase jsme u té školní chemie, že ...


doplněno 16.12.15 17:53:

Ne, jen zamíchá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.15 11:33

Myslíte, že promícháním palmového tuku, řepkového oleje, vody, mono- a diglyceridem E471 a máslového aromatu , se to nesloučí?

Datum: 15.12.15 22:27

Tohle bych nejedl ani za nic. Hlavně to plýtvání vejci jak kdyby byly zadarmo. jeden žloutek na 20g ztuženého tuku nebo jak to bylo? Jen kdybych to chtěl zkusit pro zábavu, to by asi nešlo při 6°C nebo 8°C venku? Tam musí být led? Moc složité.

Datum: 15.12.15 20:37
avatar
Jinak souhlasím s kolegou výše. Dejte si raději střídmě klasického másla, sádla a bude ti mnohem zdravější, než margaríny.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 20:38

Za prvé takové ty tuky typu Rama nejsou margaríny. Ty se vyrábějí hydrogenací rostlinných tuků a jsou známy jako ztužené pokrmové tuky, používají se na pečení. Zdrojem pro výrobu Ramy a spol jsou rovněž rostlinné oleje, ale technologie je úplně jiná. Nepředstavujte si, že stačí znát složení a že si to umícháte doma. Ty technologie v kuchyni nenapodobíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 21:41

U Ramy je napsané že je to margarín a obsahuje 60% tuku. U Stelly není napsáno, že je to margarín, ale obsahuje 50% tuku. Z toho se zdá, že Stella je zdravější. Už teda chápu, že 40%-50% je voda! Proto je tam tak málo těch nas. m. kyselin.

No a teď si uvědomte (všichni co tu tak brojíte proti margarínům a ztuženým tukům) že teď budou vánoce a cukroví obvykle obsahuje skoro 50% tuku. Máme např. recept 29dg hl. mouka, 15dg "máslo", 14dg ořechy, 10dg cukr ale místo másla veskutečnosti dáváme ztužený tuk Hera (Hera roztíratelný tuk 72% na pečení) 250g obsahuje - nasycené mastné kyseliny 85g. tj. asi 1/3 z celku (34%). Takže přítomnost nas.m.kyselin v cukroví je ... kolik vlastně, když 25% Hery se vypeče? 85g na jednu heru. 13,22% jsou nas.m.kyseliny.

Pokud ale vyrábíte cukroví z pravého másla, tak tam je 61.924g nas.m.kys na 100g výrobku, takže na tom jste ještě hůře!

Datum: 15.12.15 22:19

Nenechte se odradit nějakými kecy o výživových hodnotách apod. Hned ten první obsáhlý příspěvek: takovou sbírku kravin a projev nebetyčné ignorance jsem snad ještě nikdy nečetl. Jinak srovnávat máslo a rostlinné tuky vůbec nelze, každý kope jinou ligu. Některé druhy pečiva s máslem místo margarínu nejde vyrobit a topinky nelze smažit na másle. V jiných případech je ovšem máslo nenahraditelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 22:37

Margaríny "se vyrábějí hydrogenací rostlinných tuků a jsou známy jako ztužené pokrmové tuky, používají se na pečení."

vs

"Rama není margarín."

A co to tedy podle vás je když ne margarín?

Datum: 16.12.15 06:00

Je to trochu zmatené pojmů. Dnes je tendencí nazývat margarinem i majonézu, že? Aspoň podle výše uvedeného návodu ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.15 11:34

Proč tam dávají konzervant? Tuky a voda jsou náchylné k plýsním *nevi*?

Od: jenda2
Datum: 16.12.15 11:59

Zapomeňte na chemické výrobky. Pouze máslo, smažit jen na sádle a vše je OK. Ostatní jsou jen lži pro zisk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.15 12:20
avatar

aby bylo konzumentům jasněji,je tu tabulka karbonových kyselin,které bývají součástí potravin.

Nasycené monokarboxylové kyseliny

kyselina mravenčí methanová kyselina acidum formicum HCOOH formiát

kyselina octová ethanová kyselina acidum aceticum CH3COOH acetát

kyselina propionová propanová kyselina acidum propionicum CH3CH2COOH propionát

kyselina máselná butanová kyselina acidum butyricum CH3(CH2)2COOH butyrát

kyselina valerová pentanová kyselina acidum valericum CH3(CH2)3COOH valerát

kyselina kapronová hexanová kyselina acidum capronicum CH3(CH2)4COOH kapronát

kyselina enanthová heptanová kyselina acidum enanthicum CH3(CH2)5COOH enanthát

kyselina kaprylová oktanová kyselina acidum caprylicum CH3(CH2)6COOH kaprylát

kyselina pelargonová nonanová kyselina acidum pelargonicum CH3(CH2)7COOH pelargonát

kyselina kaprinová dekanová kyselina acidum caprinicum CH3(CH2)8COOH kaprinát

kyselina undecylová undekanová kyselina acidum undecylicum CH3(CH2)9COOH undekylát

kyselina laurová dodekanová kyselina acidum lauricum CH3(CH2)10COOH laurát

kyselina tridecylová

kyselina tridekanová-CH3(CH2)11COOH-

kyselina myristová tetradekanová kyselina acidum myristicum CH3(CH2)12COOH myristát

kyselina pentadecylová kyselina pentadekanová-CH3(CH2)13COOH-

kyselina palmitová hexadekanová kyselina acidum palmiticum CH3(CH2)14COOH palmitát

kyselina heptadecylová kyselina heptadekanová-CH3(CH2)15COOH-

kyselina stearováoktadekanová kyselina acidum stearicumCH3(CH2)16COOHstearát

Stejné řetězce mohou být i nenasycené,to znamená,mají dvojsytnou (dvojnou)vazbu.Ta se nasytí vodíkem a stane se z ní ztužený tuk.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jenda2
Datum: 16.12.15 12:56

Super, přidá se molekula a z igelitu je Rama... Zlaté sádlo, tam víme, že to nedávno chrochtalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.15 14:56

Tak to by mě zajímalo jak z igelitu vyrobit Ramu, ušetřil bych hodně peněz. *smich*

Datum: 16.12.15 14:55

Chemické vzorce a ty číselka v nich mi nic neříkaj *nevi*

Datum: 17.12.15 15:47

Název margarín bylo původně označení pro hydrogenací ztužené rostlinné oleje. Byla to hojná náhražka sádla za 2.sv války. Třeba Ceres. Pak se to označení bůhvíproč přeneslo i do novějších produktů vyráběných úplně jinou technologií bez použití chemických procesů. Je to jako s žárovkou. Původně rozžhavené wolframové vlákno ve vakuové baňce, nyní i výbojková a LED svítidla. Prostě nelogické.*ee*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.