Práce elektrikáře na ŽL

Od: Datum: 12.12.15 13:34 odpovědí: 16 změna: 15.12.15 23:15

Dobrý den,

jelikož jsem nikdy nepracoval na ŽL, chtěl bych se zde poradit.

Vyskytla se mi nabídka práce na ŽL jako elektrikář pod jedním pánem. Slibuje mi určitou mzdu za vykonanou práci, právě on by mě nejspíš platil, shání parťáka, zakázky také shnání právě on.

Chtěl bych se poradit, je to možné takto pracovat? Když si založím ŽL a on by mi vyplácel peníze za odvedenou práci, musel by mi dát nějakou smlouvu?

Případně jak bych to pak dokázal, kdyby mě třeba nechtěl zaplatit?

Nebude se jednat o švarcsystém?

Děkuji za vaše rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.15 14:06
avatar

"Práce na ŽL" neexistuje a není možné takto pracovat,

šlo by o Švarc systém,

za který by hrozila pokuta Vám oběma.

Za "práci na ŽL" byste nedostával žádnou mzdu (na tu je nárok v pracovně právním vztahu).

Svou práci byste musel fakturovat.

___

Chcete-li podnikat jako OSVČ na základě živnostenského oprávnění, můžete.

Jako OSVČ můžete spolupracovat s dalšími podnikateli.

Smlouvu nikdo nikomu "nedává", obě strany smlouvu uzavírají dobrovolně.

Samozřejmě byste musel sám odvádět sociální + zdravotní pojištění a po skončení roku daně.

____

Před zahájením podnikání doporučuji se seznámit s platnými zákony a předpisy,

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.12.15 14:11
avatar

Potřebujete §8 vyhl. 50/78 Sb., práce dodavatelským způsobem. Svojí práci byste pak fakturval jako samostatný subjekt. Kdyby kolega neměl dostatek zakázek, nedával by Vám žádnou práci a nic Vám neplatil. Jak to popisujete by se jednalo o "outsourcing", Váš kolega by fakturoval celé dílo a část z práce by outsoucoval Vám. Být Vámi, nešel bych do toho ani za zlatý prase.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 14:29
avatar

To co popisujete je v podstatě Švarcsystém *smich* OSVČ je Osoba Samostatně Výdělečně Činná - přijde vám že to co jste řekl na to sedí? Podnikatelé samozřejmě můžou spolupracovat a většina to tak i dělá, málokterý podnikatel dělá uplně sám bez spolupráce s jinými kolegy ale každý fakturuje svoji práci, ne že jeden dostane peníze a podělí se s tím druhým o ně - to mi příjde zvláštní a záleží jak moc tomu druhému věříte ale je to riziko.


doplněno 12.12.15 14:44:

Pro získání ŽO - dnes již oprávnění a ne list , nedostanete živnostenský list ale výpis ze živnostenského rejstříku. Musíte samozřejmě splnit všeobecné podmínky

tj. Plnoletost tedy dosažení 18let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonost - čistý trestní restřík a výpis z něj (tuším že ten vám dají za stovku na poště)

v elektrotechnice musíte splnit další podmínky a to je odbornost tedy úspěšně dokončené vzdělání v elektrotechnice, dále mít příslušnou vyhlášku 50 / 6 a také 8 což je ta práce dodavatelským způsobem a řízení provozu (to není přesná definice) - teoreticky tu 8 mít nemusíte za předpokladu že se za vás někdo zaručí tedy bude vaším společníkem (samozřejmě předpoklad je že ten někdo tu 8 má) pro získání 6 musíte mít tuším 1rok praxe (+ tedy to vzdělání) a pro 8 to byly 4 roky mělo by to tak být i teď (+ samozřejmě také vzdělání) Tedy vše se odvíjí od toho kolik let praxe máte naděláno - celé vám to ještě musí posvětit TIČR

Potom si přihlásíte placení sociálního a zdravotního pojištění

Otevřete učetní knihy

a můžete podnikat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 12.12.15 14:40

Nedělejte si ŽL. Pokud kolega o vás stojí, tak vás může přijmout jako zaměstnance nebo na dohodu. Zde budete mít smlouvu s podmínkami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mulli*
Datum: 12.12.15 22:20

Dobrý den,

musím se ho na to ještě zeptat, je teda potřeba aby mě neplatil on, ale firma, která požaduje práci? Nebo jak se to dělá?

Poté se chci zeptat, když bych vidělal např. 20tisíc a pracoval 12 měsíců, neměl žádné výdaje, jaká by byla má daň?

Abych věděl, kolik si vydělám, zda se mi to vyplatí.

Jde to nějak nahrubo spočítat?

Děkuji

Datum: 13.12.15 01:37
avatar

Nedovedu si představit, že byste elektrikářské práce provozoval bez nákladů/výdajů.

Daň činí 15 % ze zisku.

Fakturu byste musel vystavit tomu, kdo by si Vás objednal (v tomto případě "parťákovi").

_____

Jste-li někde zaměstnán, musíte si před vyřízením živnostenského oprávnění zjistit, v jakém oboru působí Váš zaměstnavatel (najdete v rejstříku). Pokud by šlo o stejný obor, ve kterém zamýšlíte podnikat, potřeboval byste předem písemný souhlas svého zaměstnavatele (viz zákoník práce, § 304 ).

_________

Opakuji, že "práce na ŽL" neexistuje. Šlo by o Švarc systém (vydávání závislé práce za podnikání), za který by hrozila pokuta Vám i "parťákovi".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 12.12.15 22:30

To známe po pojmem švarcsystém. Vy nejste schopen dělat na sebe? Proč nechce zaměstnance, podumejte. Dělejte jak myslíte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mulli*
Datum: 13.12.15 09:40
Dobrý den,
děkuji mockrát za přehledné informace, musím se parťáka ještě velmi dobře poptat, jak by to fungovalo.
Co vím, potřebuje někoho k sobě, však jak by to přesněji bylo s fakturováním ještě zjisti m, jak někdo psal, je možné vystavit kolegovi fakturu za osvědčenou práci? Či je potřeba ji vystavit někomu jinému?
Co se týče vyhlášky 50, mám par. 6, snad to stačí.
Děkuji
Datum: 13.12.15 10:32
avatar

už je to tu psáno ne 6 nestačí potřebuješ 8.

Podnikání bez výdajů si nedokážu představit, to co popisuješ ty není podnikání a hrozí ti za něj vysoké sankce. Navíc si koleduješ o pořádný průser protože celý mi to příjde minimálně hodně zvlááštní.

Já víše psal podrobně všechno co popořadě potřebuješ.

Hodně informací najdeš zde http://business.center.cz/ (viz živnostenský zákon) a také na živnostenském úřadě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 15:45
avatar

Ženete se do průšvihu, ale kdo chce kam...

Informujte se alespoň o výši těch pokut.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mulli*
Datum: 14.12.15 20:23

Dobrý den,

chtěl bych se ještě poradit, jak to tedy je, když mám elektro vyhlášku s parag. 6, nemohu si založit ŽL a dělat zakázky na sebe?

Poté se chci zeptat, jak to dělají ti elektrikáři kteří pracují na sebe s fakturami? Vždy si fakturují jen svou práci? Mají s uzavřené nějaké smlouvy?

Děkuji

Od: dam®
Datum: 14.12.15 21:52

Pokud znáš vyhl.50, tak se nemusíš ptát, bylo ti popsáno výše co je podmínkou pro OSVĆ. Možnosti ti byli taky popsány, tak co ti vlastně není jasné?! Pokud budeš mít 6,7par. tak jsi závislým, můžeš samostatně vymněnit zásuvku, ale ani si ji nesmíš vyúčtovat, na tom staví ten tvůj "k...známý", ale sám si budeš účtovat svoje provozní náklady, zdravotní a ostatní průběhy, jen s tím, že se občas dozvíš, nejsou peníze, známý bude v balíku. protože zakázky, on účtuje a ty budeš čekat až ti něco kápne, nic nevydoluješ a pořád pojedeš za své naplné pecky hladov a sám. Se svou vrtačkou, nářadím, umem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.12.15 22:21
avatar

Proc ne pokud je to formou zakazek, nicmene pouvazujte, k cemu ho vlastne potrebujete :) Ale to byste si musel shanet ksefty sam, co :) A to uz neni takova sranda :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 14.12.15 22:44

Ahoj Joudic, mě na téhle debatě točí nepochopení být samostatným. Neznalost být v područí, je docela možné pro nezkušenost,nebýt známým v oboru, OK, ale o tom tady ani zmínka, spíš tím nezralost, z toho mi vzniká zneužitelnost. To, že někdo má kšefty a najímá lidi osvč, kdy občas vzniká systém subka subce, peněz za práci se nedočkáš z důvodů osočování jeden druhého, to mě sejří, tak proč má další spadnout do tlamy nějakého možného "človíčka jenž ti chtěl na počátku pomoci".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mulli*
Datum: 15.12.15 17:24
Dobře,
ještě se tedy ptám, pokud má par.6, mohu si zřídit Ž a pracovat jako elektrikář? Případně jak to udělat, aby se za mě někdo zaručil?
Děkuji pěkně
Datum: 15.12.15 23:15
avatar

Zamyslel jste se nad odpověďmi, které Vás upozorňují na možné problémy?

Chcete-li, aby se za Vás někdo zaručil, začněte poctivě (nezačínejste se Švarc systémem).

Jedna věc je hnát se do problémů sám. Ale chtít do problému dostat i případného ručitele?!?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.