Musím předložit výpověď?

Od: Datum: 08.12.15 18:47 odpovědí: 12 změna: 08.12.15 21:48

Dobrý den.
chtěl bych se zeptat. V současném zaměstnání mi končí smlouva k 31.12.2015 a již v něm nechci déle setrvat. Musím teda předložit nějakou výpověď, nebo stačí po Novém roce jednoduše nepřijít?
Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.15 18:52
avatar

...myslim si,ža aspoň pro zápočťák si budeš muset dojít...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: croxik
Datum: 08.12.15 18:53

Žápočet je samozřejmý, já to prostě jednoduše potřebuji utajit do poslední chvíle, aby mi zaměstnavatel nedělal problémy.

Datum: 08.12.15 18:53
avatar

Pokud vím, tak smlouva na dobu určitou, pokud jedna ze stran nepožaduje změnu, přechází na dobu neurčitou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: croxik
Datum: 08.12.15 19:02

Ale to pouze v případě, že po skončení smluvy na dobu určitou přijdu do práce a začnu normálně pracovat :)

Datum: 08.12.15 19:09
avatar

Zákoník práce:

§ 48 odst. (2)

Pracovní poměr na dobu určitou končí také uplynutím sjednané doby.

§ 65 Skončení pracovního poměru na dobu určitou

(1) Pracovní poměr na dobu určitou může skončit také ostatními způsoby uvedenými v § 48 odst. 1, 3 a 4. Byla-li doba trvání tohoto pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem.
(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: croxik
Datum: 08.12.15 19:11

Takže pokud správně chápu naše zákony, jednoduše - nemusím nikomu nic říkat a prostě nepřijdu po Novíém roce do práce.

Datum: 08.12.15 19:40
avatar

Přesně tak. Pracovní poměr skončí dnem uvedeným v pracovní smlouvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 19:17
avatar

no asi by jaksi nebylo od veci o tom informovat zamestnavatele ne? :) Co kdyz s vami pocita..., nevim, kde pracujete a v jake oblasti. Takove zamestnance, aby pohledal... stejne potrebujete zapoctovy list, jinak se vam to ke vsemu nezapocte do duchodu. Co byste rekl, kdyby to bylo naopak a on by vam proste jen prestal platit, a vy byste v dobre vire chodil dal do prace :)


doplněno 08.12.15 19:22:

tak dobre no

Ohodnoceno: 0x
 
Od: croxik
Datum: 08.12.15 19:20

Když je zaměstnavatel zmrd, který dělá problémy, určitě nebudu natolik hloupý, abych za ním šel s tím, že chci odejít :) Nemíním chodit do práce mezi svátky, na které si šetřím půl roku dovolenou.

Datum: 08.12.15 19:51
avatar

Za nikým chodit nemusíte. Pracovní poměr na dobu určitou skončí sjednaným dnem. Obě strany ví jakou dobu si ve smlouvě dobrovolně sjednaly, tudíž není žádná povinnost informovat o skončení pracovního poměru zaměstnavatele předem.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ctenar
Datum: 08.12.15 20:58

asi by jaksi nebylo od veci o tom informovat zamestnavatele ne? :) Co kdyz s vami pocita...
To musi byt zamestnavatel pekny blbec, kdyz si chce dlouhodobe udrzet lidi tim, ze jim nabizi jen casove omezene smlouvy a nejevi nejmensi zajem je prodluzovat *ee*

Cloveka, se kterym pocitam, prece dobrovolne nepredhodim pracovnimu trhu, kde si muze najit lepsi praci. *ee* Do konce smlouvy zbyvaji 3 tydny a zamestnavatel se jeste neozval s navrhem na reseni situace po novem roce. Na 100% muzeme rict, ze tento zamestnanec je zamestnavateli u prd...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 21:48
avatar
Kdyby s nim počítal, nedal by mu smlouvu na dobu určitou. Tím mu defakto řekl, ze s ním dál nepočítá. A i kdyby, zaměstnanec mu nic nemusí vysvětlovat. Smlouva prostě skončila a je na obou, zda uzavřou novou nebo ne.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.