Výpověď ve zkušební době

Od: Datum: 08.12.15 16:21 odpovědí: 7 změna: 08.12.15 19:42

Dobrý den, chci se zeptat jak dát výpověď , když jsem ještě ve zkušební době. Jestli se musí dát písemně nebo stačí ústně? A jak je to pak z pracákem? když hned nenastoupim do nového zaměstnání? musim se hned zapsat a budou jen za mě platit zdravotní a sociální? na podporu asi nemám nárok když nemám odpracováno půl roku nebo už je to rok? Všem moc díky za info


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.15 16:40
avatar

Ve zkušební době se výpověď nedává!Ve zkušební době se jen Ukončí pracovní poměr!Pokud splňujete nárok na podporu tak ji dostanete,ovšem nwn zda-li nebude krácena (místo 65% jen 45%!)Na ÚP se nemusítenikd nemusí hlásit-to není povinnost,ale právo!Pokud skončíte (příklad ! 9.12) tak do 31.12 jste zdravotně pojištěn a pokud byste nesehnal do konce ledna novou práci tak stačí registrovat se 31.1-pak opět bude ZP na celý měsíc!


doplněno 08.12.15 16:43:

Albatrosi-trošku se pleteš! při výpovědi se jen krátí podpora z 65% na 45%!teda pokud není výpověď ze zvlášť závažných důvodů (zdravotní podložené lékařským posudkem!)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 16:45
avatar

1) Ve zkušební době se nedává výpověď, ale jde o

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

2) Přihlásit se na ÚP je právo, ne povinnost. Přihlášením do evidence ÚP se pro zdravotní pojišťovnu stanete pojištěncem, za kterého platí stát. Sociální pojištění stát ani úřad práce za nikoho neplatí. Evidence na ÚP může být za určitých okolností považovaná za náhradní dobu pojištění pro nárok na důchod, ale to je tak všechno.

3) Na podporu by Vám vznikl nárok, když ve dvou letech předcházejících žádosti o podporu máte aspoň 365 důchodově pojištěných (tzn. odpracovaných s odvodem sociálního pojištění) dnů a nemáte vyčerpanou podpůrčí dobu - i když toto nevím zcela přesně.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: catty
Datum: 08.12.15 17:40

před 3 mi měsíci jsem byla vedena na UP ( 3 měsíce ) a předtím jsem byla na rodičovské dovolené , tak nmv zda bych měla nárok na nějakou podporu?

Od: pt®
Datum: 08.12.15 18:09
avatar

Když jste byla po rodičovské dovolené na ÚP po 3 měsíce v evidenci, brala jste podporu? Pokud ano, tak jen budete dobírat po dva měsíce a bude se počítat nyní z platu ze zaměstnání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: catty
Datum: 08.12.15 19:34

Ano dva měsíce jsem brala podporu, pak jsem nastoupila do zaměstnání ve kterém mi končí zkušební doba a chci odejít, myslela jsem že z platu se počítá podpora když je odpracováno nejméně půl roku?

Datum: 08.12.15 19:42
avatar

Ne, nic takového v příslušných zákonech není.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.12.15 17:37
avatar

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(nebo po zkušební době výpověď) musí být písemné

a je nutné je doručit zaměstnavateli.

____

ÚP za nikoho nic nehradí

a stát za uchazeče o zaměstnání hradí jen zdravotní pojištění.

Sociální pojištění je povinné jenom pro zaměstnance a OSVČ.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.