Jízda bez řidičáku

Od: ® odpovědí: 51 změna:

Známý místo na benzince "natankoval" v hospodě.Řidičák má v"čistírně" se zákazem řízení motorových vozide na půl roku.Je soukromý zemědělec.Zajímalo by jej zda může obdělávat pole traktorem když mu jej tam kamarád doveze a zase odveze.Pozemek je jeho soukromý a není oplocem.Máte někdo nějakou zkušenost

51 odpovědí na otázku

 

 


3x
Po poli klidně jezdit může, není to veřejná komunikace.

Tohle by mohl dělat, pokud by řidičák vůbec neměl. Tam neplatí zákon o provozu na silničních komunikacích, takže řidič nemusí být držitelem řidičského průkazu, protože žádný jiný zákon to nepožaduje Ale jemu byl vysloven "zákaz řízení motorových vozidel" a ten porušuje i na poli. Sice ho tam nejspíš nikdo kontrolovat nebude, ale porušuje ten zákaz.

 


2x
avatar milancukrar

Ano, může obdělávat pole traktorem i bez řidičáku.

Už zase odborníci a neshodnou se.

Už je třeby chodit na pravidelné školení.

Ale takto otázka nezněla. On neřeší jestli má či nemá řidičák.

On ¨řeší, jestli může porušovat soudní zákaz řízení motorových vozide mimo pozemní komunikace.

No a to nemůže.

andelíčku, když na něco nepotřebuje řidičák, tak ho nepotřebuje.

Zkuste přečíst odkaz od JUDr. Berana.

Soudní zákaz se vztahuje na řízení, kde potřebuje řidičák. To by pak ani v servisu nemohl popojet s autem na jámu, či zvedák?

Ale každý máte svoji pravdu.

Kdyby se chodilo pravidelně na školení, tak se to dozvíte od školitelů...

Tak jsem si přečetl odkaz od Berana a tento článěk je pouze o tom, kde je a kde není pozemní komunikace. Ano pro řízení na PK potřebuji ŘP. Ale mi se bavíme celou dobu o tom, proč by se měl soudní či správní zákaz řízení motorových vozidel vztahovat pouze na pozemní komunikace? Když jsi přečtěš rozsudky soudů či ze správních řízení, tak nikde nenajdeš zmínku, že se tento zákaz týká pouze pozemní komunikace.

Existuje tedy nějaký zákon či je dokonce něco v ústavě, co platnost těchto rozhodnutí omezuje pouze na pozemní komunikace?


doplněno 07.12.15 21:22:

Milane, mi se k tomu postupně dopracujeme.

Ten orgán/soud mu zakazuje nějakou činnost. Oprávnění řídit nech stranou. Dokonce můžeš mít nějakou dobu platný ŘP a mít zároveň zákaz řízení motorových vozidel. Ale jezdit nemůžeš.

Zákaz řízení motorových vozidel můžeš třeba dostat za ježdění po lese. Nebo třeba v krajním případě i po své zahradě, kdy tím budeš porušovat nějaké zákony. (hluk, ekologie, nebezpečí úrazu) atd.

Chápeš?


doplněno 07.12.15 22:20:

Tak poslední pokus.

V odkaze máš člověka, co to dovedl až k ústavnímu soudu a neuspěl. V době kdy měl uložen zákaz řízení si přeparkoval auto na svém pozemku mimo pozemní komunikaci. A pro maření rozhodnutí byl následně odsouzen k trestu. I ústavní soud potvrdil, že je vše ok.

kraken.slv.cz/...

Tak co, ještě si myslíš, že se to vztahuje pouze na pozemní komunikace? Myslím, že ústavní soud je dostatečná autorita.


doplněno 07.12.15 23:13:

Slušná debata by měla být samozřejmostí. Bohužel tomu tak vždy není. Ale já se vždy snažím druhou stranu přesvědčit argumenty. Nadávky či urážky mi jsou cizí.

Já mám ted předsvatební dny. Takže vánoční čas vůbec neřeším. Za 6 dní už nebudu svobodný. :)

 


1x
avatar ria

Dobrý den, myslím, že když nemá řidičák u sebe, tak ne.. :/


doplněno 06.12.15 06:25:

to je taky fakt, já to beru spíš, podle toho, že se nemá čím osvědčit.. na řidičáku je, jestli má zkoušku, ale jestli může mimo komunikaci, to už nevím:)


doplněno 06.12.15 06:26:

"dosvědčit"

 

 


1x
avatar zmizik

Udělejte si v tom jasno - řidičák se sice dělá proto, abych mohl řídit určitý druh vozidla - ale na veřejné komunikaci. Les, paseka, pole, soukromá zahrada není žádná veřejná komunikace. Tam klidně řídit může i bez oprávnění.

Ano, pokud řidičák nevlastním. Pokud jej mám a jsem ožralý za volantem, tak vám ho seberou ať řídíte kdekoliv.

po svém pozemku můžete jezdit napraný jako slíva třeba s tankem a sebrat vám řidičák nemůže ani ministr vnitra...

Ano, ale pokud vám řidičák už sebrali a vyslovili "zákaz řízení", tak podle mě nemůžete řídit nikde.

 


1x

soukromý zemědělec si nastuduje tzv. silniční zákon č.13, který definuje veřejně přístupné i nepřístupné komunikace

k tomu zákon 361 který popisuje k čemu, kdy a kde je nutné mít řidičské oprávnění a ŘP a bude mít ve všem jasno

V hospodě to spolehlivě nezjistí

 


0x
avatar libor007
Jojo, pole není problém...

Nebyl bych si jist zda může po poli jezdit s traktorem. Má zákaz řízení motorovych vozidel. Ale tady je možné všechno.


doplněno 06.12.15 10:27:

A jsem přesvědčen, pokud by někoho, nedej bože zmrzačil, tak mu to u soudu spočítají dvojnásob.

To co vám zakazuje požívat alkohol za volantem se jmenuje zákon 361/2001 Sb. - Zákon o provozu na pozemních komunikacích. Nevšiml sem si toho, žeby pole nebo les byla pozemní komunikace. Pokud jste toho názoru že ano, dobře vám tak.

Pokud by traktorista přejel na poli člověka a zjistilo by se že byl pod vlivem alkoholu, neřešilo by se to podle tohoto zákona, nepřišel by o řidičák, nedostal by body a neřešilo by se zda má nebo nemá řidičák v úschovně. Nehoda by řešila např. jako ublížení na zdraví z nedbalosti (podle situace).

 


0x

Máte oba řidičáky, tudíž máte znát zákon, je pole komunikace? Není nutná zkušenost? ale znalost! Ať tam ten řidičák nechá.


doplněno 06.12.15 12:29:

bla bla bla, postačí si přečíst § 1! Nešiřte bludy! Pak mohou na vaši zahradu. Pak se nedivím, že budeme platit pojistku za zahradní náčiní a vozit to do STK.

Řidičák se dělá proto, že je oprávněn řidit určité vozidlo. Pokud mu bylo oprávnění zakázámo, podle mne by něměl jezdit ani po poli.


doplněno 06.12.15 12:21:

A ještě dodám, že řidičák by mu sebrali i v tom případě, že by jezdil ožralý po svém poli. A jak jsem psal, kdyby teď, při zákazu řízení motorových vozidel, někoho traktorem zmrzačil nebo usmrtil, tak si krom jiného nezajezdí dalších 5-10 let.

pro buss:A já Vám říkam, že pokud někoho traktorem na svoji zahradě, v zákazu řízení pod vlivem alkoholu zmrzačí, nedostane řidičák dalších x měsíců i let.

Nekecejte ptákoviny a uveďte normu, judikát! Ju? Jinak jste nepřesvědčivý. Co si myslíte vy je k ... Co odeberou tomu, kdo řidičák nemá, jak ho postihnou, o kolik bodů přijde, he? Proč jsou "cvičiště" či jak to nazývají, kde se jezdí bez řidičáku? Tady je takové pro motorkáře. Jak to, že mohou v takových prostorech jezdit i děcka, motokáry ...? Co v halách, u kolotočářů? Jak to že jsou traktoriády a podobné akce v terénu a na řidičák se nikdo neptá? Jak to, že se jezdí na cvičišti s tankem, BVP, jakýmoliv autem, hovnocucem?
Už jste si přečetl ten § 1? Víte co jsou to pozemní komunikace? Máte řidičák? Podobnou akci budu pořádat, Agroride na poli. Policie jako diváci jsou zvaní...
Takže, neříkejte ale doložte svá tvrzení!

 


0x

Je zde třeba rozlišovat jetli se jedná o,

1. Zákaz řízení motorových vozidel.

2. Pozbytí řidičského oprávnění.

Pokud mám v rozsudku od soudu, že mám zakázanou činnost řízení motorových vozidel, tak tento zákaz je absolutní. Abych mohl motorové vozidlo řídit mimo pozemní komunikace, musel by tento zákaz být specifikován pouze na pozemní komunikace.

U pozbytí řidičského oprávnění(např. vybodování...) si mohu jezdit mimo komunikace dle libosti.


doplněno 07.12.15 10:26:

Ještě dodám, že jezdit ožralý mimo pozemní komunikaci je také v rozporu se zákony.

§ 274
Ohrožení pod vlivem návykové látky

Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Takže i za jízdu pod vlivem na vlastním pozemku, může soud udělit zákaz řízení motorových vozidel a to včetně pozemní komunikace.

Jako vždy se to zvrhne někde jinde, dotaz zněl: Zajímalo by jej zda může obdělávat pole traktorem když mu jej tam kamarád doveze a zase odveze.

Ne nemůže.

Má soudně zákázáno řízení motorových vozidel. Ale to je snad jasné, z přéspěvku výše.

Vážený pane nebo paní., obdělávání pole za pomocí traktoru není klasické řízení nýbrž manipulace se strojem. To za prvé. Za druhé pokud trváte na svém názoru, nejste podle mne odborně způsobilý držitel jakéhokoli řidičského oprávnění.

 


0x

ale pánové..

proč berete ty zákony tak vážně? ani právnící se v nich sami nevyznají !

prostě zemědělec potřebuje zorat pole..a pravděpodobnost, že vás bude na soukromém pozemku někdo kontrolovat je opravdu mizivá.

ale vždy přece musí být nad zákon pravidlo, že nasvém soukromém pozemku " nikoho neohrožuje a neomezuje"...

takže já osobně bych na nějaké závěry ústavního soudu kašlal ! a už to, že mu kámoš traktor na pole doveze je dle mého dostatečné a nevím proč má někdo potřebu se v tom šťourat !

PS: a je to dost nebezpečný precedenc-pokud si na svém pozemku nemohu jezdit čím chci, když při tom neruším okolí-sousedy !.


doplněno 15.12.15 11:43:

aneb doporučuji román 1984 od Orwela nebo Zánik civilizace (Skvělý nový svět) od Huxleyho...abyste pochopily kam až ty závěry všemocného ústavního soudu mohou vézt !


doplněno 16.12.15 08:07:

ale tady se bavíme o soukromém pozemku ! což to tady stále někomu nedochází?

říká vám něco osobní svoboda ? to vám polezou za plot policisté, aby kontrolovali zda máte řidičák?

PS: teď se řeší v parlamentu dost zásadní věc-zda vám může někdo vlézt do baaáku, aby zkontroloval emise z kamen...

chápu to, když mně kouří komín a emisemi škodím svému okolí...

ale znova se ptám " koho zemědělec ohrožuje nebo omezuje na svém soukromém pozemku - poli, když na něm jezdí vlastním traktorem i bez řidičáku?


doplněno 16.12.15 19:48:

aha ..už chápu !

evidentně máš v právních pojmech jasno - tedy díky za ujasnění...

ale stále mě to nějak hlava nebere - takže na svém pozemku nemůže jezdit ani s traktůrkem, na který řidičák nepotřebuje (tedy nesplňuje podmínky pro provoz na veřejných komunikacích)?

 

To se zeptej hlavně těch odsouzených. *smich*

Zákaz řízení je také hlavně trest pro pachatele. To se můžeš klidně ptát, proč musí doživotně odsouzený vrah sedět v base a nemůžeš být v klidu doma. On tam přece nebude nikomu vadit.

Kašlat na rozhodnutí soudů můžeš. Klidně i ve vězení. Tam aspoň budeš mít dostatek času přemýšlet, kde se stala chyba.


doplněno 16.12.15 10:24:

Tak znova.

Zákaz řízení je také hlavně trest. Ten je tu proto, aby tě vychoval a ty jsi neměn příště potřebu jezdit nalitej jak slíva. Proto úvahy, jestli porušení zákazu někde vadí či ne, jsou mimo.

PČR může v tomto případě na soukromý pozemek vstoupit, protože se zde páchá trestný čin a to je závažné ohrožení veřejného pořádku.

Dále z pohledu ústavy je rozdíl mezi obydlím a soukromým pozemkem. To první má daleko větší právní ochranu, než např. soukromé pole.

 


0x

Pánové, díky za ujasnění a zajímavou diskusi, řeším ten stejný problém. Zaměřil bych se ale na již zde zmiňovaný rozsudek Ústavního soudu. Pokud zákaz řízení není dle tvrzení soudu nijak omezen, porušuju zákon i při přezkoušení v autoškole při navrácení řidičáku? Podle mě nesmysl... Další věc, cituji výrok soudu
"Obecné soudy všech stupňů zaujaly názor, že zákon o silničním provozu upravuje nejen pravidla provozu na pozemních komunikacích, ale i předpoklady pro řízení motorových vozidel, a to bez prostorového a časového vymezení. Odvolací a dovolací soud přitom poukázaly i na právní názor obsažený v usnesení Nejvyššího soudu sp. zn. 8 Tdo 189/2010 ze dne 4. března 2010, že oprávnění k řízení motorového vozidla se vztahuje na činnost spočívající v ovládání takového vozidla poté, co bylo uvedeno do chodu a je udržováno v dalším pohybu, a to na jakémkoliv místě."
Takže soud tvrdí, že zákon o provozu na pozemních komunikacích neplatí jen na pozemních komunikacích, ale všude. Tedy, že by si policie mohla jít stoupnout na motokrosovou trať a zastavovat motorky a kontrolovat povinnou výbavu? Podle mě nesmysl... Stejně tak jako poslední část, která tvrdí, že nejen, že nemůžete řídit se zákazem, ale že řidičák potřebujete k řízení vozidla NA JAKÉMKOLIV MÍSTĚ.
Celý tento rozsudek mi přijde jako úplnej nesmysl

Při přezkoušení v autoškole přebírá odpovědnost učitel. Určitě nejedete při jízdách sám. Závody mají určitá svá pravidla a musí mít licence pro jezdce i pořadatele. Tolik stručně a můj názor. A že pro řízení motorového vozidla musíte mít platné opravnění, tak to snad je normální, ať jezdíte kdekoliv. Jinak jízda (kdekoliv) po zákazu řízení motorových vozidel je maření úředního rozhodnutí.

Nic si z toho nedělejte, nejste v tom sám. Stává se to i mnohým jiným, kteří sice dokáží psaný text přečíst, ale ne správně pochopit.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]