Je možné dát výpověď po MD

Od: Datum: 05.12.15 20:35 odpovědí: 2 změna: 05.12.15 21:15

Kamarádka po mateřské nastoupila do práce,ale nevzali jí prcka do školky a nemá žádnou jinou možnost, než dát výpověď. Na pracovišti však trvají na dvou měsíční výp lhůtě. Je na to nějaký paragraf? Děkuji za radu. Jirka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.15 20:42
avatar

Není pouze dohoda, doporučuji ihned zůstat doma na paragraf a pak marodit a ono se to zaměstnavateli přestane líbit a dohodne se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.15 21:15
avatar

Předpokládám, že jste zaměnila rodičovskou (max. do tří let věku dítěte)

s mateřskou (prvních 28 týdnů) dovolenou.

[Ještě jsem neslyšela, že by MŠ přijímaly půlroční děti.]

_____

Zaměstnankyně je povinna po skončení RD nastoupit do zaměstnání. Nemůže-li nastoupit, např. kvůli tomu, že pro dítě nesehnala školku, je nutné situaci řešit včas. Tzn. dát výpověď tak, aby výpovědní doba skončila nejpozději v den třetích narozenin dítěte.

Kamarádka sice může požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou z důvodu péče o dítě do 4 let věku, ale zaměstnavatel není povinen její žádosti vyhovět. Zákoník práce zaměstnavateli (ani zaměstnanci) nenařizuje přistoupit na dohodu, s níž nesouhlasí. (Nikomu nelze nařídit uzavřít dohodu, s níž nesouhlasí.) V takovém případě zbývá jen výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

Nepřistoupí-li zaměstnavatel na dohodu, bude kamarádka muset situaci řešit např. placeným hlídáním. Za dva měsíce hlídání nezaplatí tolik a navíc se jí částka za hlídání pravděpodobně vrátí v podobě výše podpory v nezaměstnanosti.

Pokud by kamarádka šla na ÚP přímo z RD, měla by nárok na minimální podporu kolem 3.000 Kč měsíčně. Zaregistruje-li se na ÚP po skončení zaměstnání, do něhož po RD nastoupí, vypočte se podpora z jejího průměrného výdělku (půjde o 60 %, 50 a 45 % průměrného čistého výdělku).

Radu Albatrose nedoporučuji.

Ohodnoceno: 5x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.