Přechod mezi zaměstnání - UP?

Od: Datum: 03.12.15 21:02 odpovědí: 7 změna: 05.12.15 21:33

Dobrý den,

budu přecházet mezi zaměstnáním, jsem nyní ve zkušební době.

Chtěla bych se zeptat, kdybych pár dní nebyla zaměstnaná, musím se hlásit na ÚP? Případně kolik dní mohu být nevedena v žádném zaměstnání?

Děkuji vám


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.12.15 21:05

Nemusíte být vedena nikde libvolně dlouho, ovšem za období, kde nejste zaměstnaná si jako osoba bez zdanitelných příjmů musíte platit zdravotní a dobrovolně i sociální pojištění. Pokud pracujete alespoň část kalendářního měsíce, zaplatí zdravotní a sociální zaměstnavatel za celý měsíc za Vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 21:07
avatar

Na ÚP se nemusí hlásit nikdo. Je to právo občana, nikoli povinnost. Pokud Vám jde o to, aby stát za Vás hradil zdravotní pojištění, stačí se na ÚP zaevidovat poslední pracovní den v měsíci ve kterém jste nebyla zaměstnána a tudíž za Vás neodváděl pojištění zaměstnavatel.

Sociální pojištění není povinné, hradit si ho sám nikdo nemůže a nehradí ho za nikoho ani stát.


doplněno 03.12.15 21:26:

Ano, chápete to dobře. A na ÚP se můžete zaevidovat kdykoli, tedy i za 14 dní a dlužit nebude na zdravotním pojištění nic. Nepočítá se to na dny, ale na měsíce. Jinak opravdu nejste povinna se na ÚP hlásit vůbec.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lundila
Datum: 03.12.15 21:18

Děkuji,

chápu to dobře, když bych skončila např. 5.12.2015 a nastoupila do nového zaměstnání třeba o 14dní později, nemusím mezi tím chodit na ÚP a nic platit nebudu?

Případně, pokud bych odešla toho 5.12.2015 a ze zaměstná sešlo, mohu se za 14 dní přihlásit na ÚP? Kamarádka mi říkala, že je to povinnost do 3 prac dní se hlásit na ÚP.

Děkuji

Od: pt®
Datum: 03.12.15 21:22
avatar

Kamarádka se mýlí. Do tří dnů se jde do evidence, pokud chcete, aby vám konec pr. poměru navazoval na počátek evidence, nic víc. Na ÚP nemusíte a kdybyste si to pak rozmyslela, nebo práci nedostala, tak klidně po těch 14 dnech se nahlásíte do evidence. Správně Vám to vysvětlila "kapkanadeje".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.15 12:43
avatar

KapkaNaděje a Pt odpovídají správně,

odpověď Pletiplot je chybná.

K sociálnímu pojištění se nikdo nemůže přihlásit dobrovolně.

Odpracujete-li jenom část měsíce, odvede zaměstnavatele zdravotní i sociální pojištění jenom za tu část měsíce, kdy pro něj budete pracovat (nikoliv za celý měsíc). Zdravotní ani sociální pojištění ale doplácet nebudete.

________

Informace Vaší kamarádky se nevztahuje k povinnosti evidence

na ÚP (ta je dobrovolná), ale k výši podpory v nezaměstnanosti.

Ten, kdo se na ÚP zaregistruje do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, bude zaevidován s datem navazujícím na skončení zaměstnání a podpora se vypočte z průměrného výdělku v posledním zaměstnání.

Zaeviduje-li se někdo později, bude zaevidován dnem registrace a podpora se vypočte z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. V tomto případě by uchazeč pobíral tzv. minimální podporu (kolem 3 tis. měsíčně).

_____

Skončí-li jedno zaměstnání a nastoupíte-li do dalšího nastoupíte během pár dnů až týdnů, nemusíte se na ÚP evidovat vůbec. Zdravotní pojištění byste musela hradit jenom v případě, že byste celý kalendářní měsíc nebyla zaměstnána ani v evidenci ÚP (za 14 dnů je doplácet nebudete).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: strakatypes
Datum: 04.12.15 13:13

Jen se lundilo zaregistrujte. Nikdy na tom nebudete tratná, těch pár hodin na pracáku obětujte. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat do výpočtu důchodu nějaké dny a třeba i těch deset dní Vám může pomoci k lepšímu důchodu. Sice nevíme, jak se bude výpočet důchodů měnit, co poslanci nového uzákoní. Když je člověk mladý, nemyslí na to, nebo ještě je to dlouho, já se nedožiju a podobné věci. Nešiďte se, možná, že budete mít nárok i na nějakou výši podpory i kdyby to bylo pár stokorun, tak jsou dneska před vánocemi dobré. *andel*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lundila
Datum: 05.12.15 21:33

Děkuji mockrát za informace, které jste mi popsali, jste hodní.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.