Lze obnovit dědické řízení?

Od: Datum: 07.12.15 18:08 odpovědí: 9 změna: 08.12.15 14:49

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat zda lze obnovit dědické řízení. Před rokem zemřel můj bývalý přítel a mám s ním dvě nezletilé dcery. Z předchozího manželství má ještě jednu, již zletilou dceru. U notářského řízení mi bylo sděleno, že se za dcery dědictví nemůžu vzdát i když bylo předluženo a paní notářka rozhodla tak, že dědictví rozdělila na 3/3. Každá z dcer má jednu třetinu. Ve finále to jsou jen dluhy. U podpisu notářského rozhodnutí mi ale paní notářka jaksi zapomněla sdělit, že jako zákonný zástupce budu muset za dcery dluhy platit, Nemám ale z čeho. Jsem bez příjmu. Ještě za dobu soužití se zesnulým jsem s ním měla hypotéku na byt, kde jsem byla vedena jako spoludlužník. Byt náleží ale dcerám a té třetí z pedchozího manželství. Takže s bytem nemůžu manipulovat, protože nejsem vedena jako majitelka, ale ypotéhu platit musím.Chtěla jsem přes opatrovnický soud řešit prodej bytu a vyplacení hypotéky, ale pak jsem se dozvěděla jednu podstatnou informaci, že dcera z předchozího manželství má na svoji třetinu bytu exekuci a ja némůžu vlastně nic. To je vlastně důvod, proč bych chtěla obnovit a znovu otevřít dědické řízení, protože tuto informaci byla u dědického řízení zatajena. Další důvod je, že nechápu, proč bych měla za nezletilé dcery platit nějakou půčku, kterou sdědily po bývalém příteli? Jsou nezletilé,nemají příjem a já vlastně také ne. Lze obnovit dědické řízení? Jsem opravdu bezradná. Jsem na ÚP a v březnu cekám s novým přítelem rodinu. Netušila jsem že jako zákonný zástupce dcer budu muset platit dluhy se kterými nemám já nic společného :(

Děkuji ua odpověď Petra


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.15 20:48
Ano, dědické řízení samozrejme obnovit lze. U notáře, který to měl na starosti a poplatek za obnovení řízení je tuším 1000kc
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 20:58
avatar

Obnovit dědické řízení lze, ale nejde již změnit uzavřené, soudně požehnané rozhodnutí, kdy byly všechny lhůty na odvolání. Dědictví se otevírá, když se objeví nové skutečnosti o majetku, který nebyl v dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 20:59
avatar

Dobrý večer Petro, předpokládám, že dědické řízení nabylo právní moci. A ještě vysvětlení, proč máte platit za dcery.Odpověděla jste si vlastně sama. Jsou nezletilé, nemají příjem, takže povinnost přechází na zákonného zástupce, tedy vás. Jediné co vám můžu poradit, zkuste napsat žádost o dodatečné dědické řízení a pošlete ji okresnímu soudu, kde se původní řízení konalo. V žádosti uveďte jméno zemřelého a alespoň rok jeho úmrtí. Pak věcně popište důvod.Dále napište, kdo v původním řízení dědil a popište důvod, který se nově objevil. Žádost podepište, uveďte adresu a vaše rodné číslo a můžete uvést i své telefonní číslo, aby Vás mohl notář snadněji kontaktovat. Pokud máte k dispozici původní dědické usnesení, okopírujte ho a připojte k žádosti.Okopírujte i dokument o exekuci(např. výpis z katastru) a připojte jej k žádosti. Vše osobně odevzdejte na podatelnu okresního soudu nebo zašlete na jeho adresu poštou. Notář Vás pak sám přizve k jednání.Kde vám sdělí případnou oprávněnost vaši žádosti.Počítejte ale s tím, že vás to bude něco stát.


doplněno 08.12.15 00:43:

Nevím ale jestli uspějete, z vašeho dotazu totiž není jasné, zda byt byl nebo nebyl předmětem dědění

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petoole
Datum: 08.12.15 08:44

Dobrý den, ano byt byl předmětem dědického řízení a mimo jiné i další dluhy. Hypotéku pravidelně platím, peníze scháním kde se dá, aby se byt mohl prodat . Chtěla jsem žádat opatrovnický soud o prodej bytu a následné splacení hypotéky a dozvím se, že je na 1/3 bytu exekuce. :(.Nechci platit dluhy za někoho s kým jsem neměla před smrtí už nic polečného, neplatil mi alimenty a o majetek kterým jsme ještě tenkrát vybavili byt jsem také přišla protože nebylo majetkové vyrovnání. Mám svoji rodinu, čekáme další přírustek, tak proč mám platit dluhy které si "naflákal" někdo jiný? Mám svých starostí dost :(. Jak teda stát chrání nezletilé děti, když už ve 4 letech mají milionovy dluh?

Datum: 08.12.15 09:46
avatar

Pak ale exekuce na byt byla uvalena až po vypořádání dědictví, takže stavět na tom znovuotevření dědického řízení bohužel nepůjde.Jak napsal tomk, měla jste v tomto případě opravdu dědictví odmítnout, neznáme ale podrobnosti proč jste tak neučinila, tak se nám to radí. V žádném případě vám tuto situaci nezávidím.Je velmi složitá.Radím vám, obrátit se přímo na právníka, snad by pro vás nějaké řešení našel. Existují i bezplatné právní poradny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petoole
Datum: 08.12.15 10:01

U notářky mi bylo sděleno, že se za děti dědictví vzdát nemůžu, ja s dědictvím neměla vůbec nic společného. Chtěla jsem to řešit přes opatrovnický soud, protože ten by takto jistě nerozhodl. Jednal by v prospěch dětí, toto rozhodnutí ale ve prospěch dětí nebylo a u notářky mi nikdo nesdělil, že budu muset platit dluhy se kterými nemám nic společného. Exekuci měla dotyčná osoba už od ledna, u notářky v květnu to zatajila a ja se pak přes bytové družstvo dozěděla že je na bytě exekuce :(. Takže s bytem nemůžu vůbec nic.

Datum: 08.12.15 14:31
avatar

Paní Petro, zkuste podrobně vylíčit váš problém na www.penize.cz/62552-pravni-poradna. v kolonce občanské právo.Tak jak jste to vypsala zde.Je to zdarma. Tam vám určitě poradí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petoole
Datum: 08.12.15 14:49

Děkuji Vám mockrát za radu

Datum: 07.12.15 21:25

Jestliže jste dedictví neodmítla včas, už lze těžko něco dělat. To že se objeví například další dluhy je běžné a už to nemá na nic vliv a nový OZ je napsán právě tak, aby už se ani z později objevených dluhů nešlo vykroutit. Výjimkou je, když si předem necháte vyhradit soupis pozůstalosti. Je to placené a nepředpokládám, že jste to udělala. Stejně tak není dědictví možné dmítnout, pokud jste nějakou věc zesnulého používala po jeho smrti a dala tím tak najevo vůli dědictví přijmout. Podle nového OZ je to docela slušná past, protože dříve byla povinnost platit dluhy jen do hodnoty dědictví, dnes do neomezené výše. Jediná záchrana tak byla včas se dědictví vzdát, což se vám nepovedlo. :(

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.