Vyvrknutý / vymknutý kotník

Od: Datum: 27.11.15 21:53 odpovědí: 9 změna: 28.11.15 22:01

Zdravím všechny,
dnes (tj pátek) ve 4hod v noci jsem si v práci vyvrknul kotník docela ošklivým způsobem. V nemocnici mi po RTG řekli že zlomeny kotník není že jsou jen natažené svaly / vazy a dostal jsem ortézu. Nohu že mám ledovad a mít ji při ležení podloženou několika polštáři. Nikdy jsem toto zranění neměl proto se ptám Vás, na nohu nemohu ani z lehka došlápnout, bez berlí krok neudělám! Nepřijde mi že při pouze natažených / pohmožděných svalech bych měl mít takovéto bolesti a nemohl na nohu ani z lehka došlápnout nebo je to tak normální? Mám zajet do jiné nemocnice?
Díky za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.11.15 21:56

Na RTG to snad poznají. Měl jsem to před několika lety.kotník černý jak uhlí,sádra chodil jsem o berlích a byl jsem s tím doma 3 měsíce. Dálší 2 měsíce rehabilitace.

Ohodnoceno: 0x

Od: nutt®
Datum: 27.11.15 22:06

Kotník černý nemám jen hodně nateklý, sádru jsem nedostal.

Datum: 27.11.15 23:29

jestli můžu radit (i když místo natažených vazů v kotníku mám zkušenost s natrženým svalem) hlavně na to v průběhu příštích tejdnů ani jednou nedošlápněte - ani při vstávání třeba z nízký matrace a tak, nebo nepozorností - prostě dávejte si na to pozor
(a zřejmě máte (doufám) francouzský berle, tak pohyb na nich nepřepalte, první fáze je, že vás budou bolet svaly, no, to není napořád, i když je lepší se tomu vyhnout, druhá fáze může přijít s bolestí kloubu v lokti - a to už je blbý, to samozřejmě jen tak neodezní, když tu berli nemůžete vysadit (ale to spíš hrozí při větším chození - i venku, do schodů...); pokud máte ty berle pod ramena, tak si asi při větším chození naděláte v jamkách puchejře, na malé chození je to snad jedno (prej jsou taky horší do schodů, osobně to nemám vyzkoušené))
jen mám pocit, že nechání vazů v klidu značně koliduje se sundaváním a nandaváním ortézy, ta jde jistě sundat jen při pěkném zabrání? - leda by byla na nějaké zapínání, ale to asi nebude

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.11.15 01:17

Určitě zajeďte. Podle mého laického soudu by se mohlo jednat o rupturu (směšné slovo), natržení vazu. Já to zažila 2x a vždycky v sádře. Naposledy v srpnu roce 2002, povodně v Praze, proto si to pamatuju. Sádru jsem měla 6 neděl a ještě začátkem prosince jsem musela chodit do práce v letní páskové obuvi s nohou v obinadle, protože kotník byl stále oteklý.

Nenechte to a jděte, nohy máme sice 2, ale jen jedny!

Od: scv®
Datum: 28.11.15 05:46

Měl jsem to samé před pár lety - "přeskočil" jsem dva schody a na třetí dopadl křivě. Na chirurgii mi řekli totéž. Nohou jsem se pomalu ani nemohl dotknout země, i manipulace s ortézou byla docela náročná. Tu jsem nosil asi 4-5 týdnů, pak následovalo pomalé rozhýbání nohy - trvající cca ještě jednou tak dlouho. O měsíc později jsem si zvrtnul na ostrém kameni druhý kotník, ten jsem ale během chvíle rozhýbal a s drobnou bolestí chodil normálně dál. Takže to může být různé - možná podle toho, jak moc se ty svaly natáhnou.

Datum: 28.11.15 09:05

V těch "pouze" natažených svalech může být spousta menších svalů rovnou přetržených nebo natržených. Nemožnost došlápnout je normální a ještě chvilku bude. Ze zkušenosti: ještě 2 měsíce po úraze bylo několikahodinová aktivita na nohou šílená, první měsíc po úraze bez jakéhokoliv chození... nohu šetřte, ať se to má možnost dobře zhojit!

Datum: 28.11.15 09:47

Podle mých skušeností byla diagnóza dobrá,takže doporučuji poslechnou lékaře a většinu zde dobrých rad!osobně ten můj "špatný kotník" cítím a bolí občas již asi 25roků!první úraz noha v sádrové dlaze a na 5týdnů,druhý po asi 5,6? letech-sdrá plná na 6 týdnů a celkem pře 1/4 roku PN a o berlích-silně zhmožděné vazivo,štíplý kloub.pak ještě několikrát lehčí zhmoždění vazů s trvalými následky !

osobně si na noc ,když bolí ,nebo po špatném došláppnutí,dávám ledový obklad a nad ránem ,až je suchý a horký (dětská plena) sundávám.

Datum: 28.11.15 21:55

Jen technická: Kotník je vyvrtnutý. Vrkají holuby.

Datum: 28.11.15 22:01

Jinak ano, takové příznaky jsou normální, noste nohu v ortéze a nešlapejte na ni. Časem se to zlepší.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.