Prodej domu a sourozenci

Od: Datum: 26.11.15 14:27 odpovědí: 7 změna: 27.11.15 15:52
avatar

Dobrý den,

prosím o radu. Chtěli bysme prodat dům,ale vzhledem k tomu, že nejsem jediný vlastník, tak nemohu rozhodovat sama.
Sourozenci nechtějí prodej přes realitku a já zase nesouhlasím z cenou, kterou oni požadují. Podle mého laického názoru je cena přdražená a proto dům nemůžeme už dva roky prodat. Napadlo mě,že by mě sourozenci vyplatili a pak si mohou dům prodat za kolik budou chtít.

Je to někde uzákoněné,nebo je to jenom na dohodě,mezi námi?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.15 14:37
avatar

Je to na vaší dohodě, nemůžete nikoho nutit, aby vás vyplatil.

Doporučuji nechat udělat en. štítek a dhad ceny nemovitosti pro daň, předem se dohodněte, kdo koho podle odhadu vyplatí. Tuto dohodu udělejte nejlépe písemnou.

Já se jim nedivím, že realitku nechtějí, také bych se bez ní obešla. Smlouvy na prodej vám sepíše jakýkoliv notář, a vezme si za to násobně méně, než realitka, provede vám i bezpečnou úschovu financí, u realitek ty úschovy peněz jsou risk:(


doplněno 26.11.15 14:53:

Jako spolumajitel můžeš po dalších spolumajitelích požadovat, aby se podíleli na údržbě domu, to znamená, aby nechátral, ne na zvyšování hodnoty, pouze na jejím udržování.

např. poteče střechou, tak se to nechá opravit a všichni zaplati svůj podíl, toto by šlo vymáhat i soudně. Ale nikoho nepřinutíš, aby něco koupil, nebo prodal. Jedině jim vysvětlit, že dům potřebuje údržbu a že do ni budete muset všichni investovat. Také je nutné provádět údržbu pozemků, sekání atd. jinak hrozí pokuta od obecního úřadu.


doplněno 26.11.15 14:55:

Momentálně je dobrá doba na kupování nemovitostí, na prodej je špatná :( takže asi nepotřebují nutně peníze, tak proto nejspíš nechtějí prodávat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.11.15 14:42
avatar

Odhad ceny nemovitosti máme. Mě nevadí, že to nechtějí přes realitku,ale že požadují nesmyslnou cenu a proto se dům takto nikdy neprodá a bude jen chátrat. Také pochybuji, že by se se mnou dohodli na vyplacení . Nevím co s tím. :(


doplněno 26.11.15 15:03:

Údržba je další problém.

Každý bydlíme někde jinde a máme to do zmiňovaného domu každý kolem 100 km.

Na vyklízení a údržbě jsme se podíleli jen dva a zbylí dva nemají zájem. Už jsem z toho otrávená a rozhodně nemám sílu

chodit po soudech. Někdy je to prostě dost náročné a na psychiku.

Děkuji za odpověď.

Datum: 26.11.15 14:58
avatar

Spoluvlastnictví je průšvih.Je jen na dohodě mezi vlastníky,jak s nemovitostí naložit.Pokud se najde kupec,pak je samozřejmě lepší a ekonomičtější ji prodat osobně kupní smlouvou.Zapojit realitku znamená ztrátu dost velké finanční částky.Samozřejmě je potřeba kalkulovat,jaký podíl pak na každého zbude.Osobně bych se snažil spíše vyplatit sourozence a odejít.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 15:07
avatar

No právě, prodat to nejde, protože je to předržené a vyplatit mě asi nebudou chtít. Já zase nechci čekat,až barák spadne.

Já Bohužel nemám 5 mil na vyplacení :( Děkuji.

Od: pravnik
Datum: 27.11.15 14:32

Navrhněte ostatním spoluvlastníkům, že jim svůj podíl prodáte za (velikosti Vašeho podílu) odpovídající cenu z částky, kterou oni požadují za celý dům. Jinak podílové spoluvlastnictví lze zrušit a vypořádat buď dohodou spoluvlastníkůl, nebo na návrh (žalobu) i rozhodnutím soudu. Ten ostatně může i nemovitost prodat (zařídit její prodej). Najděte si advokáta.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.11.15 15:52
avatar

Moc děkuji za radu, zkusím to

Od: buss
Datum: 27.11.15 15:09

Buď se domluvíte nebo rozhodne na návrh soud. Tak to dnes je. Ano vyplatí vás, ale, budete s cenou souhlasit? Ano, je to uzákoněno, v OZ Spoluvlastnictví a násl.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.