Rozsudek pro zmeškání - jak podat návrh?

Od: Datum: 22.11.12 19:58 odpovědí: 15 změna: 23.11.12 12:18

Prosím o radu, jak podat soudu návrh na vydání "rozsudku pro zmeškání". Jedná se o první jednání nařízené po neúspěšném doručení vydaného platebního rozkazu. Soud tedy žalobu, důkazy a čeho se žalobce domáhá zná. Žalovaný se pravděpodobně nedostaví bez omluvy.
Podmínky, za kterých soud může vydat rozsudek pro zmeškání, jsou mi myslím jasné. Jde mi o to, jak mám návrh formulovat a kdy během jednání ho přednést.
-Stačí jen stručná ústní formulace návrhu, že vzhledem k neúčasti protistrany navrhuji soudu vydat rozsudek pro zmeškání + popř. zopakovat návrh na znění rozsudku (uvedený již v žalobě na vydání plat. rozkazu / rozsudku)? Nebo je dána forma návrhu a mám si ho připravit raději písemně (uvést soud, žalobce, věc, podpisy atd)?
-Mám se s návrhem sám aktivně hlásit na začátku jednání nebo čekat na výzvu soudce? Nebo je jiný postup?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.12 21:25

Me soudce vyzval v podstate slovy, ze se zalovany a ani jeho advokat nedostavil, jeho omluvu, ze se zrovna musel ucastnit jineho soudniho jednani ze neuznava a tak se me rovnou zeptal, co navrhuji. Pak uz jsem jenom strucne ustne rekl, ze navrhuji rozsudek pro zmeskani s tim a tim vysledkem, ze mi ma zaplatit dluznou castku vcetne prislusenstvi, soudce to nadiktoval do diktafonu a bylo hotovo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.12 21:47

Děkuji za reakci, v mém případě se také jedná o zaplacení určité částky.

Chápu tedy dobře, že Vás vyzval hned ze začátku jednání - nikoliv po provádění důkazů apod.?

Jde mi o to, abych něco neprošvihnul.

(Jinak původní žalobu včetně návrhu na rozsudek s žalovanými částkami, příslušenstvím atd. mám zpracovanou od právní kanceláře, jednání ale chci absolvovat sám.)

Datum: 22.11.12 22:33

Soudce precetl obzalobu, konstatoval, ze jsme se tam sesli sami a vyzval me k navrhu, ja se ho zeptal, jak se to ma udelat, on mi rekl, ze mi to nesmi poradit, ale ze mam jit na chodbu, tam ceka slecna na jednani po nasem, ze je to magistra, ty se mam zeptat a az to budu vedet, ze mam zaklepat a jit do soudni sine. Tak jsem to udelal, ta mi nadiktovala to jednoduchy zneni, ja sel zpatky do jednaci sine, soudce me znovu vyzval k navrhu, ja mu to precetl, on to nadiktoval do zaznamniku pak vynesl rozsudek pro zmeskani jako konecny rozsudek a sel jsem domu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.12 22:52

Ještě jednou díky. Už druhou noc jsem něco takového hledal na internetu. Informací je soustu, ale jak konkrétně to proběhne jsem nenašel. Přitom by stačily dvě věty. Na podání žaloby jsem měl k dispozici právníka, ale teď se musím snažít sám. Ukázalo se totiž, že dlužník se mezitím zbavil majetku a i když vysoudím dkuh+náklady na právní zastoupení, těžko peníze uvidím.

Určitě to pomůže i dalším.

Datum: 22.11.12 23:32

To neni tak uplne pravda, pokud ma treba neco na uctu, tak sanci mas a to dost velkou. Po uplynuti lhuty k vyplaceni dluzne castky (tu lhutu si dej do toho navrhu rozsudku pro zmeskani) si podej "Navrh na vykon rozhodnuti prikazanim pohledavky", kde navrhnes "Navrh na narizeni vykonu rozhodnuti prikazanim pohledavky - odepsanim z uctu povinneho z penezniho ustavu, dolozis to rozsudkem pro zmeskani, kde bude uz stanoveno soudem, jestli a kolik ti ma zaplatit a navrhnes tam, aby soud vydal toto usneseni:

Narizuje se podle rozsudku c.j.: ...ze dne ...k uspokojeni pohledavky opravneneho v castce ...s prislusenstvim a nakladu rizeni ve vysi...vykon rozhodnuti prikazanim pohledavky z uctu povinneho u ...(nazav penezniho ustavu a cislo uctu .

Povinnemu se zakazuje, abys uvedenym uctemnakladal az do vyse uplatnene pohledavky.

Prikazuje sepo pravni moci usneseni uplatnenou pohledavku s prislusenstvim odepsat z vyse uvedeneho uctu povinnehoa prevest na ucet opravneneho u ...(nazev tveho penezniho ustavu a cislo uctu).

Priloha: Rozsudek jmenem republiky c.j.: ...

Dvojmo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.12 23:48

Potíž je v tom, že oni (je to s.r.o.) už opravdu oficiálně nic nemají, pouze spoustu dluhů. Jednatel účet vyluxoval, majetku se zbavil a dělá mrtvého brouka. Vyšetřuje to policie, ale s tím jejich přístupem ... To je samá ochrana osobních údajů a bankovních tajemství apod., neschopnost spojit se s finančákem, zdrav. pojišťovnou, správou soc. zab. atd. a jednatel se vesele směje a jezdí v novém BMW.

Datum: 23.11.12 00:25

Tam uz ti neporadim, to uz musi nejaky pravnik, ale myslim si, ze soud ma pravomoc a moznost proverit osobni ucty, ovsem asi je problem to udelat pro obycejneho cloveka, pro nejakeho papalase by to asi problem udelat nebyl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.12 01:12

Před několika měsíci pro mne už právník peníze u jiného dlužníka vysoudil (všechno udělal sám a k soudu jsem vůbec nemusel). Padnul klasický rozsudek, nabyl právní moci, dlužník přesto nereagoval. Právník se obrátil na soudního exekutora. aby částku vymohl. Exekutor prověřil bankovní účty, registr aut a katastr nemovitostí a konstatoval, že dlužník nic nemá. Oficiálně nepracuje a trvalé bydliště má na obecním úřadě. Tudíž oficiálně není co zabavit. Jinak ale vede pěkný život, bydlí s přítelkyní - byt a auto je psaný na ní.

Jinak k tomuto soudu jdu už v pondělí. Tak doufám, že to dopadne napoprvé. Mám to 250 km = celý den v háji.

Datum: 22.11.12 22:36
avatar

Dobrý večer. Jakmile je zahájené jednání a je konstatováno, že se žalovaný nedostavil bez omluvy, tak přednesete žalobu a navrhnete soudu vynesení rozsudku pro zmeškání. Soud Vám buď vyhoví, nebo ne a zdůvodní své rozhodnutí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.12 01:17

I Vám děkuji. Přímo u soudního jednání jsem nikdy nebyl a nevím, jak to chodí v praxi. Znám to jen z filmu a to je pochopitelně zkreslené.

Datum: 23.11.12 06:28

Ja to tehdy absolvoval sam bez pravnika a dopadlo to dobre.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.12 08:46

V pondělí má "moje" soudkyně v rozvrhu ještě další tři jednání, já jsem až poslední. Tak doufám, že jí vydrží nálada při pondělku *frajer*

Datum: 23.11.12 10:55

to není otázka nálady..

vy jako žalobce budete vždy vyzván k přednesení žaloby (jejíž součástí resp. tím bazálním je samotný návrh rozsudku)

nemusíte se bát, že by jste třeba nedostal možnost promluvit..

nezbytnou podmínkou rozsudku pro zmeškání je návrh žalobce, tzn. že až přednesete žalobu, tak řeknete, že "s ohledem na splnění všech zákonných podmínek navrhujete vydání rozsudku pro zmeškání"

soud si samozřejmě sám posoudí, zda všechny podmínky skutečně splněny jsou a zda je adekvátní takto rozhodnout, nejde o nárokovou věc...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.12 12:17

To s tou náladou jsem myslel spíše jako žert.:)

Já jsem právě měl obavu, abych neudělal něco špatně - moc brzo, moc pozdě nebo vůbec a nebo neplácal nějaké zbytečné nesmysly. Tak teď už mám vcelku představu o tom, jak to udělat.

Díky moc i Vám.

Datum: 23.11.12 12:18

To je prave problem hodne lidi, nechapou, jak si muzu ja, jako zalobce podle nich diktovat, jak by mel vypadat rozsudek, nechapou, ze ho jenom navrhuju a je na soudu, jestli se tak rozhodnou a nebo nejaky pozadavek zrusi, ale nemuzu cekat, ze soud prizna neco, o co jsem si nepozadal (nenavrhnul)

doplněno 23.11.12 12:19:

Proste tam vypisu vsechno a soudce uz si to zredukuje.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.