Půjčka kamarádovi

Od: Datum: 25.11.15 17:51 odpovědí: 18 změna: 27.11.15 15:32

Dobrý den,
vím že na toto téma už je několik vláken, četl jsem jen, ale jen se chci pro jistotu zeptat.
Budu kámošovi půjčovat 8000 korun a rád bych to podložil smluvně.

Jedna se o půjčku kde nejsou stanoveny žádné pravidelné splátky, prostě musí jen být splacena do určitého data.
Jak zaevidovat každou splátku, můžu udělat ke smlouvě kolonky - datum, částka + 2x podpis,
kde by se každá splátka evidovala? Jak toto zapsat do smlouvy?

Předem děkuji za radySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.11.15 18:30
avatar

1) pokud o toho kamaráda chcete přijít, pak mu půjčte peníze...

2) jakákoliv taková smlouva je velice těžce vymyharelná

3) jestliže mu stále chcete půjčit, pak mu půjčte na směnku

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.11.15 18:55

Děkuji za reakci, asi máte pravdu, koukal jsem na vzory směnek a jsou jednodušší a lépe vymahatelné.

Našel jsem tento vzor: http://www.vymozeno.cz/downlo…04-15-VZOR-smenka-vlastni.pdf

Chápu dobře? V kolonce NA ŘÁD(komu) bude jméno a adresa komu půjčuju, a vpravo dole jako VÝSTAVCE tam budou moje údaje? A údaj splatnosti do kdy se má částka splatit.

Datum: 25.11.15 21:43
avatar

Jak píše 2masoni, jestli chcete o kamaráda přijt, půjčte mu.

Jenomže když nepůjčíte, tak o něj taky můžete přijíít. Začarovaný kruh.

Půjčil jsem taky. Narychlo. Nechtěl jsem, ale byl to kámoš ve srabu. "Jen na dva dny, peníze jsou na cestě..." a tahal jsem to z něj 8 měsíců. To co slíbil jako odměnu jsem nedostal. No alespoň že ty půjčený vrátil. Byly to statisíce. Takže jsem vyléčený a už nepůjčuji. A s kamarádem jsem se už neviděl.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.11.15 21:46
avatar

- no ale 8 tisíc zase není tak moc a třeba za to kamarádství i stojí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.11.15 22:04

Nikomu nepujcovat nic. At jde do banky nebo je spousta firem, ktere velmi radi pujci. Pujcka neni pomoc. Ten kdo bude mit problem budete Vy, i kdyz je to mala castka. Kdyz Vas boli zuby, jdete kam, ke kamaradovi? Ne k zubari. Kdyz chcete penize, jdete do banky.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.11.15 11:11
avatar

Měla jsem kamaráda, který staré kamarádce, kterou znal snad 50 let, půjčil pro syna několik tisíc. Ve smlouvě byly stanoveny splátky a také úroky za neplnění. Kamarádka se k vracení neměla a vždycky udělala gesto, jakože má prázdné ruce, nemůže. Táhlo se to a vypadalo to beznadějně. Můj kamarád neztrácel optimizmus, protože pořád měl smlouvu. Byl to velice slušný člověk a vůbec nechápal, že má jen kus papíru, kterým si může, víte co. Nakonec jsem sehnala velikého chlapa s ruským přízvukem a poslala je oba na návštěvu. Kamarádka si poplakala, ale nakonec peníze sehnala. Odkud, to je skoro státní tajemství. *hej*Moje rada? Nepůjčujte! Jsou banky, je rodina. Když si nemůže půjčit tam, proč myslíte že ne? Má to důvod. Váš kamarád klidně bez vaší půjčky přežije a to, co chce, oželí.


doplněno 27.11.15 07:06:

Ria, ne nadarmo se říká: Nejhorší kšefty jsou s kamarády a s rodinou. :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ria®
Datum: 26.11.15 11:21
avatar

Já se taky utvrdila, a to už asi v 15-ti že přátelé jsou nejhorší "dlužníci" vpodstatě tak jsem se přestala bavit s mou nejlepší kamarádkou, která když jsem jí půjčila blbou pětistovku začala se mi vyhýbat, nereagovala na smsky a peníze jsem už nikdy neviděla.. Přátelům už třeba nedělám ani grafiku.. jen drobnosti.. Už se mi několikrát stalo, že si myslí, že to dělám zadarmo a za díky..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 27.11.15 07:34

Asi jsem s touto zkušeností výjimka,normálně půjčuju blízké kamarádce z dětství kolem začátku školního roku, kdy má vyšší výdaje ( samoživitelka ) cca 8 tis. Vždycky mi je vrátí a nijak nám to nenarušuje naše kamarádství. I ona mi v minulosti moc pomohla - ne penězi, ale podporou v náročné situaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 07:33

Teď mluvím z vl. zkušenosti.

1/ ad směnka - to není všespasitelná záruka vrácení. V případě nesplácení je to jen o něco málo rychlejší cesta dostat se k vykonavatelnému exekučnímu titulu/rozhodnutí tím, že podáte žalobu ke směnečnému soudu (normální soud ale jede ve směnnečném módu) Zaplatíte poplatek min 1500 Kč

2/ i když na 99 procent směnečný soud rychle vyhrajete, a budete mít v ruce vykonavatelné rozhodnutí, pro exekutory je nyní snad do 20tis pohledávky věřitelů bagatelní částka, a moc se nepohrnou do nějakého mobiliárního vymáhání.

Finálně o ty prachy přijdete i když vyhrajete směnečný soud (kámoš v insolvenci, kámoš hlášen na obecním úřadě-trvalý pobyt, kámoš má černé mzdy na ruku...) Jediná šance je mít půjčku zajištěnou zástavou něčeho. Ale tohle vše dělat kvůli 8.000? A ještě lépe nepůjčovat nc a speciálně ne kamarádům. Jak psali jiní, přijdete o něho jako kamaráda. Ať jde do banky. Poslední řešení, protože o ty prachy rovnou přijdete, tak si již teď ušetřete budoucí námahu a budoucí jisté výdaje na soudní poplatky, notáře, advokáty, ověřování a pod. . tak polovinu částky tomu kámošovi nevratně věnujte. Normálně mu 4 litry věnujte. Vyjímečně, ne aby to byl precedens a chodil si každý mesíc jak do bankomatu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.11.15 12:44
avatar

8000,- kamarádovi? Nezlobte se ale na tak maličkou půjčku kamarádovi, nepotřebuji papír. Pokud mi peníze nevrátí, nebyl to kamarád a mám o známého méně a asi už nikomu nepůjčím. Nač vlastně kamarád těch 8000,- tak nutně potřebuju, proč si neušetří, tak banální částku si nepůjčí od rodičů nebo sourozenců? Celé mi to připadá, že už dnes víte, že s vracením peněz bude problém, pak nepůjčujte nic.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 27.11.15 12:51

Žádná smlouva vám nezajistí vrácení půjčky. Bude mít holý zadek a jste v háji. Nebo bude splácet po 50 Kč. Má nějaký majetek na zástavu?


doplněno 27.11.15 13:15:

Podívejte se na web ČT1 před 13. hodinou, kde se o půjčkách jednalo.

lidus, ne každý je na tom tak, že může za zkušenost oželet maličkou půjčku 8 000 Kč, že? Třeba mu vypadne jeden příjem. Nic vám není po tom, na co peníze ten který potřebuje!


doplněno 27.11.15 13:59:

lidus, vám po tom skutečně je NIC! On chce půjčit peníze, pro vás je to zřejmě jak uvádíte maličká půjčka, pro jiné je to na měsíc. Půjčíte mi s vědomím, že nebudu vracet? Jste charita? Uveďte, jaká smlouva zajistí věřiteli, že dostane dluh zpět? To chce vědět, já říkám že žádná! Buď věřitel půjčí, nebo ne. Půjčte mu!


doplněno 27.11.15 14:46:

lidus to je vaše mínění, já se nehádám, jen konstatuji, že na něco můžete mít sice právo otázlu položit, ale není povinnost jiného odpovědět, může vás poslat někde. Jste schopna to pochopit, něčím podložit? Vy prostě máte svoji pravdu, ikdyž ničím nepodloženou. Ujíždíte mimo otázku! Howgt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 13:44
avatar

Buss, já si myslím, že nemáte pravdu, než někomu půjčuji, chci vědět nač to je. 8000,- je tak málo peněz, že je to na nějakou v podstatě nepotřebnou věc, na něco co klidně mohu oželet když na to nemám. Chci tím říct, že vám půjčím na bydlení, na auto asi také ale nepůjčím vám na nový telefon, na dovolenou, na oblečení...už vůbec vám nepůjčím na vánoční dárky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 13:45
avatar

buss -

- ale, pokud jsem na tom tak špatně - tak ani nemám z čeho půjčit, ne?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.11.15 14:34
avatar

Buss, proč už dlouho mám pocit, že vy se semnou chcete hádat? Neříkám nic jiného než vy, chci-li kamarádovi půjčit i víc jak těch 8000,-a jsem-li si jistá, že mu věřím nepotřebuji k tomu žádnou smlouvu. Mě po tom opravdu nic není, já totiž nejsem poskytovatel půjčky, budu-li jím, budu se ptát. Nezlobte se ale mám-li 8000,- měsíčně, těžko je někomu půjčím, pokud žiju sama od výplaty k výplatě, nebudu někomu půjčovat ani 200,- U nás je zvykem, pokud je to nutné, půjčovat si v rodině, ještě se nestalo, že by ten kdo půjčit chce, neřekl na co a ani se ho nemusíme ptát.


doplněno 27.11.15 15:12:

Já po něm nechci aby mi odpovídal *zed*, mě je to šumák, já nic nepůjčuji, on jako věřitel musí chtít odpovědi, on musí vědět jaká je platební morálka dlužníka, on musí vědět zda těch 8000,- může bez potíží odepsat když už dnes je na pochybách, že mu je dlužník vrátí. Budu-li mít dobrého kamaráda, co se dostane do sraček, tak mu těch 8000,- věnuju a je-li on dobrý kamarád, vrátí mi je až bude mít.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: hm®
Datum: 27.11.15 15:28
avatar

Musím souhlasit s @lidus, že má právo se zeptat, na co ty peníze potřebuje, pokud by to žádající kamarád neřekl rovnou sám. Ona přece nic nechce, chtěl by ten druhý. A kdyby ji po té otázce "poslal někam" (což u kamaráda opravdu nepředpokládám), tak by ho tam obratem ona mohla poslat taky a bylo by vyřízeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 15:32
avatar

"hm" dík,že jste to pochopil.L

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 13:42
avatar

Co kdybyste si od kámoše vyžádal něco zajímavého do zástavy (v podobné ceně) jako záruku, že půjčku splatí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 27.11.15 15:18
avatar

Nejdřív se sám sebe zeptej: opravdu to je kamarád, nebo jen nějaký známý? jen tak známému, že se občas vidíte, bych nepůjčil, případně bych rovnou počítal s tím, že to nevrátí.

Kamaráda bych se zeptal, na co to má. Kdyby se mi to nezdálo rozumné, zkusil bych mu to rozmluvit a přinejhorším bych mu půjčil jen část. Kdyby se mu tedy rozhodl půjčit, dohodnul bych se s ním na jasných podmínkách a pak mu půjčil bez papíru. Jen bych potom vedl evidenci splátek apod., kterou bych mu vždycky taky předal. Jak už někdo psal: v případě blbého konce bych měl o kamaráda a netragickou částku míň.

A jen taková úvaha: možná je rozumné poslat mu tu půjčku na účet, ne v hotovosti. Přece jen je pak někde nezpochybnitelně vidět, že putovaly nějaké peníze od někoho k někomu, ačkoliv není uveden důvod.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.