Převod ideální poloviny majetku na dceru

Od: Datum: 25.11.15 15:28 odpovědí: 9 změna: 29.11.15 03:45

Chtěli bychom převést ideální polovinu movitého majetku na zletilou dceru.Musíme mít odhad nemovitostí,nebo stačí jít na katastra udělat převod,nebo vše řešit přes notáře? Kolik to stojí,když jí to dáme formou daru? Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.11.15 15:45
avatar

Arielko, tohle jsme tady už několikrát řešili a všichni se shodli na tom, abychom tazateli poradili, aby to nedělal. Nikdy nevíte, co se může stát. Dceru jste jistě dobře vychovali, ale nikdy nevíte, jakého partnera si vybere nebo jak on se změní. Třebas zadluží a naběhnou exekutoři a vám zůstanou oči pro pláč. *hej*Přece se už neplatí daň z dědictví. Proč se zbavovat svého majetku?! Nedělejte to!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.11.15 16:33

Já vím,tahle o to nestojí,ale máme ještě druhou ač jsme jí pomohli jak jen to šlo se stavbou,hlídáním dětí apod. chovají se k nám hůř jak k cizími, vnoučata ani dědu nezdraví a z předešlého "vyplácení"zetě se třepali jako"slepice na flus"chceme předejít až jeden z nás odejde"nahoru",aby se zase nemuseli "třepat"a přeživší je byli schopní vyplatit

Datum: 28.11.15 13:10

Arielko, možná lepší než darovat část domu za života druhé dčeři by pro Vás bylo sepsání závěti (oba i manžel). Závětí můžete určit, kdo, co a kolik dostane. Do závěti jde i uvést, že 1. dcera např. již část majetku dostala atd. Každopádně je třeba na to právníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 28.11.15 19:28

Tigra - zapomínáte, že v závěti můžete uvést cokoliv, ale nebude to směroplatné. Druhou dceru nelze s dědictví vyloučit, pouze za života lze dceru vydědit a to není vůbec jednoduché. Za života lze darovat cokoliv komukoliv. Vaše rada je na prd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.15 03:45

Uska - obě dcery jsou neopominutelnými dědici - ovšem dle NOZ lze dědický podíl zkrátit.

Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu. Takto zní ustanovení § 1643 obč.zák.

S tím darem baráku to není až tak jednoduché, lepší by bylo dceři tu půlku prodat. To pak nemůže 1. dcera napadnout. Jinak při projednání dědictví se může soudně domáhat započítání daru (barák) do hodnoty celého dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 25.11.15 20:43

Darovací smlouvu si můžete napat dle vzoru i sami, daň se neplatí, odhad nepotřebujete, 1000,- Kč stojí zápis v katastru.

ALE - i když chcete předejít budoucím nepříjemnostem, tak tímto krokem nic nevyřešíte. Darujete polovinu a o druhou polovinu se budou dohadovat děti. Tak to máte to samé jako by se hádali o celý dům. Tím bude mít jeden dům dva majitele, což je katastrofa. Když už musíte něco udělat, tak darujte celý dům, zřiďte si věcné břemeno na dožití. Ale tuto smlouvu doporučuji svěřit právníkovi.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.11.15 21:03
avatar

Dobrý večer arielka, když dceří darujete(přenecháte) ještě za života movitý majetek, bude to v podstatě zadarmo- žádná daň se neplatí, protože od danění darů jsou příbuzní v řadě přímé osvobozeni (rodiče, děti, vnuci, manželé).Přepsání majitele na katatstru nemovitostí vás přijde na 1000Kčů K tomu si ještě přičtěte 30Kč za ověření každého podpisu na darovací smlouvě.Darovací smlouvu si můžete napsat sami, na netu určitě najdete vzory formulářů. Pořádně si ale vše zvažte, když začnete rozdávat už za života, myslete na zadní kolečka, abyste nakonec měli kde dožít*mala*Sjednejte si v darovací smlouvě věcné břemeno doživotního užívání. V tomto případě si nechte raději smlouvu vypracovat právníkem,který dohlídne, aby měla všechny náležitosti. Počítejte ale s tím, že za to budete platit-nevím kolik.


doplněno 26.11.15 08:45:

Přesně tak, jak píše babkazov, nic neuspěchejte, darovat můžete kdykoliv.. Já bych se do toho taky nehrnula*stop*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 06:39
avatar

Já si myslím, že není třeba "stahovat kalhoty, když k brodu je ještě daleko". Tahle otázka nemusí být vyřešena za několik dní nebo měsíců. Na tohle všechno máte času dost. Asi je dobře vědět, co takové přepisování obnáší, ale řešit ihned není třeba. *sok* Nikdy nemůžete vědět, jak se věci vyvinou mezi vašimi mladými. Např. zeptejte se zdejší naší kolegyně Liduš. Taky měla hodného zetě s hodnou dcerou, pěkná rodina to byla. A jaká tragedie nastala, když mladému učarovaly automaty. *plac*Možná, že by stálo za úvahu, abyste si vedla přesnou evidenci, kdo co dostal. Dcery budou mít snadnější diskuzi. Moje maminka si na tohle zavedla sešitek. S bratrem se máme rádi a vlastně ani nevím, kde sešitek skončil. :-DProzatím se nestarejte, žijte pěkně a buďte rádi, že si můžete ještě něco užít.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.11.15 20:15

Velké díky všem co se mi snažíte poradit,budu o tom přemýšlet

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.