Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím o radu, potřebuji já, jako jediný vlastník nemovitosti souhlas k rekonstrukci od oprávněné osoby z věcného břemene? Rekonstrukce se týká právě bytového prostoru na kterém vázne toto VB. Přesto se zde nebydlí. Pokud souhlas potřebuji a nezískám jej, jakým "legálním" způsobem mám šanci postupovat? No i ty nelegální mě vlastně zajímají :o)
Jestli se jedná o prostory, které jsou výslovně uvedené ve smlouvě o věcném břemení, tak si myslím, že tam nemáte právo cokoliv dělat. Snad jenom v případě, kdyby se jednalo o havarijní stav. To byste pravděpodobně musela nabídnout po dobu rekonstrukce náhradní bydlení. Ale pokud se věcné břemeno nevyužívá a nejsou k tomu vážné důvody - např. dlouhodobé onemocnění nebo potřebná péče o někoho blízkého, tak bych zkusila požádat o zrušení věcného břemene z důvodu nevyužívání a tím i zhoršení stavebního stavu nemovitosti. Ale jinak bych opravdu spíš doporučila dohodu. Věcné břemeno se většinou dává při darování nemovitosti. A nebo se nemovitost kupuje za sníženou cenu právě vzhledem k věcnému břemeni. Takže zvažte, jaké kroky uděláte a zda nebude možné se dohodnout na řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Hezký víkend!
doplněno 28.08.09 15:13:Zde je také pojednání o věcném břemeni i nutné údržbě nemovitosti:
Věcné břemeno - doživotní bydleníDobrý den. Mám otce, který před 8 lety podepsal u notáře, odmítnutí dědictví po své matce. Můj bratranec se dědictví nezřekl, a tím na něho přešlo dědictví domu, kde otec bydlí. V domě po celou dobu neteče voda, nejde topení. Otec tam bydlí za těchto podmínek. Bratranec ho chce nyní dát do pečovatelského domu, otec je z toho nešťastný, jelikož chce bydlet doma. Má bratranec právo ho vystěhovat, ačkoliv má otec zanesené v notářském zápise,že je vedený jako věcné břemeno? Nebo, aby ho nechal žít v takových podmínkách? Děkuji.
Předpokládám, že věcné břemeno, o kterém píšete, vzniklo smlouvou mezi Vaším otcem a bratrancem a je zapsáno na katastru nemovitostí. Jedná se o tzv. výminek (právo bezplatného bydlení) - opravňuje Vašeho otce, aby dům užíval k bydlení doživotně. Toto věcné břemeno musí respektovat každý vlastník domu, ať je to Váš bratranec, nebo jiná osoba, kterému by dům třeba v budoucnu prodal. Pokud se účastníci nedohodli jinak, je ten, kdo je na základě práva odpovídajícího věcnému břemeni oprávněn užívat cizí věc, povinen nést přiměřeně náklady na její zachování a opravy; užívá-li však věc i její vlastník, je povinen tyto náklady nést podle míry spoluužívání. Z toho vyplývá, že Váš otec provádí v domě běžnou údržbu, která souvisí s bydlením v domě (např. malování, údržba podlah apod.). Vlastník je však povinen provádět na věci zásadní úpravy, aby ta mohla být užívána k účelu, k jakému má. V tomto případě k bydlení - dle kolaudačního rozhodnutí.
Váš bratranec nemůže z vlastní vůle přestěhovat Vašeho otce do pečovatelského domu.
doplněno 28.08.09 15:15:Z těchto stránek jsem kopírovala - najdete tam i další odkazy: obcanskepravo.juristic.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.