Čtení vícero knížek najednou

Od: Datum: 23.11.15 00:39 odpovědí: 10 změna: 23.11.15 19:18

Ahoj, máte nějakou zkušenost s četbou dvou a více knížek najednou? Jestli ano, jaky máte z toho pocit? Máte nějake zkušenosti s rychloctenim? Ať už vy sami a nebo někdo z vašeho okolí? Přemýšlím o chození na kurzy onoho rychlocteni.

Díky (předem - podekovani nejvíce postrádajíc význam) předem i zadem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.15 00:56

Ahoj, s rychloctenim zkusenost nemam.

Ale mam rozecteny bezne 3-4 knihy. Nedela mi to problem. Jeste se mi nestalo, ze bych zapomnela co v knize, kterou jsem treba tyden nemela v ruce, bylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rekurent
Datum: 23.11.15 01:07

Já se právě obávám, že bych tento problém měl (zasukování vícero dějů do sebe). Co se týče toho čtení, myslím teď toho běžného, tak jsem si spočítal, že jestli mi trvá jedna stránka A5 obsahující jen text něco přes 2 minuty, tak by kniha například s pěti sty padesáti čtyřmi stránkami trvala s nepřerušovanou četbou něco málo přes 8 hodin. To se mi zdá právě kriticky dlouho.

Datum: 23.11.15 01:15

To rychločtení by mě také lákalo. Je toho ještě velmi velmi mnoho co bych chtěla a hlavně měla přečíst. Pokud nějaký takový kurs absolvujete, dejte vědět, jak se čtení zrychlilo. Pokud to nechcete dát sem, můžete to napsat do vnitřní pošty. Předem i zadem díky;).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rekurent
Datum: 23.11.15 01:36

Právě nad tím rychločtením přemýšlím hodně dlouho. Vzpomínám si, jak mi děda ukazoval prstem kde se právě nachází. Ten prst na po těch písmenkách, tedy v tomhle případě na těch slovech letěl jako blesk.

Rád dám vědět. Klidně i sem.

A díky za reakci.

:)

Datum: 23.11.15 00:55

Jako mladý jsem četl hodně, i jednu knížku za den a taky se mi stávalo, že jsem četl najednou i dvě. To byl takový nějaký hlad. Pak jsem přišel na to, že lepší je dočíst nejdřív tu první a pak začít druhou. Líp jsem si to užil. Dnes už nečtu skoro vůbec, už mě nic nepřekvapí. A jo, to už znám, všechno na jedno brdo...Tak radši nečti moc rychle, nebo z toho zblbneš. Nebo ztratíš kontakt s realitou. Samozřejmě se to netýká oblastí mimo beletrie (naučná, historická, vědecká apod.).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.15 07:42
avatar

Rychločtení má význam snad jen u studia, kdy potřebuješ nasát maximum informací za co nejkratší čas. Ale u beletrie? To je jako s jídlem - naházet to do sebe v závodce nebo fastfoodu tě sice zasytí, ale neužiješ si to.

Jinak čtení dvou knih najednou mi nedělá problém v tom smyslu, že bych se neorientoval v ději, ale přece jenom ten požitek z knihy není takový. Takže dvě knihy současně nečtu. Ono to ani nedává smysl - pokud dáváš třeba jednu knihu za týden, tak dvě knihy přečteš stejně za dva týdny - ať už současně nebo postupně.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 23.11.15 09:06

Několik knížek různých autorů nebo žánrů najednou lze (detektivku, román, pěstování zeleniny, atlas hub, apod.). Mít rozečtené dvě tři, možná i čtyři knížky a pokaždé se vzít tu, na kterou je nálada, nebo si tu nejčtivější šetřit, neshltnout ji najednou, ale přerušit četbu a vzít si jinou.

Rychločtení je v podstatě duševní hygiena při probíjení se nezáživným textem, šetření vzácného času. Například u moderní technické literatury, kde kniha na desesti stránkách popisuje o čem je, jaké jsou typografické značky priorit, pak vysvětluje jak se hýbe myší u PC, atd... takže z pětiset stran je k něčemu třeba jen třetina, ostatní jsou balast.

Rychločtení je tedy dvojí - opravdu rychlé čtení všeho, což je opravdu umění, a zběžné čtení se soustředěním na důležité pasáže. Například když vám cestovka dá podepsat smlouvu, kterou byste četli hodinu a tak se soustředíte na to, co považujete za důležité a u ostatního doufáte, že v tom není nějaký fígl nebo podvod (prostě zavřete oči a doufáte, že to dobře dopadne - close your eyes and hope for the best).

Všichni známe knížky, které se nedají přerušit, doslova se hltají a duše se chvěje radostí z krásného zážitku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.15 10:21

s rychlečtením mám osobní zkušenost. Hodí se mi při "přelouskávání" dlouhých odborných publikací, kdy si chci pouze třeba osvěžit paměť, nebo čtu něco, kde toho většinu znám. Pak opravdu knížkou skoro listuji a zastavím se u toho, co je pro mě nové.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 23.11.15 10:43
avatar

Spolužák uměl "rychločíst" na každé zkoušce zazářil, ale pak se přiznal, že tak rychle jak se něco naučí, tak to zapomene.. :)..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.15 19:18
avatar

Číst dvě, či tři knížky najednou, tedy jeden den tu a druhý den jinou, nebo každou chvíli jinou? V každém případě to znamená, že mne nedokázala upoutat ani jedna z nich. V tom případě hledám takovou knížku, která by se mi líbila natolik, abych se těšila na každé další čtení a dočtu ji v jednom kuse. Tak zvané rychlé čtení používají lektoři. Je to zaměstnání a není to snadné, protože musíte umět číst tak, abyste mohl o obsahu kompetentně mluvit. Pokud se jedná o rychlé čtení jiných knih, než je krásná literatura, tak zase musíte být expertem v daném oboru. Tam si můžete dovolit rychlé čtení. Myslím, že to tady psala jedna rádkyně, která rychlé čtení používá ve svém oboru. Jinak se jedná o povrchní čtení a i když přečtete deset knížek za tři dny, Váš názor na to, co jste přečetl, nemusí být vůbec směrodatný.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.