Poloviční úvazek

Od: Datum: 17.11.15 17:40 odpovědí: 1 změna: 18.11.15 00:00

Dobrý den, jsem na ÚP nepobírám dávky, úřad platí jen zdravotní.

Mám nabídku aspoň na poloviční úvazek, kde bych si vydělala asi 6000korun hrubého měsíčně.

Minimální mzda je v současnosti 9200Kč.

Existují nějaké minima na odvod zdravotního a sociálního pojištění, který vychází z mé čásky minimální mzdy 9500korun měsíčně?

Například řekněmě že by minimální měsíční odvod byl třeba 2500Kč (jako minimum vycházející z 9500Kč, jako odvod absolutního minima na zdrav a soc).

Ale já jsem vydělala jen těch 6000Kč a odvod vypočítaný z této částky by tam byl třeba 1500Kč - tedy tisíc korun méně než je minimum (třech 2500kč) a tak bych musela ještě doplácet tisíc korun.

Příklady odvodů jsem zvolila jen tak náhodou pro příklad.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.11.15 00:00
avatar

Nejsem si jista, jestli otázce správně rozumím,

ale zkusím to.

(Když tak mne opravte.)

____

Máte nabídku, nebo už jste nastoupila? V době evidence na ÚP můžete vykonávat jenom tzv. nekolidující zaměstnání, tj. zaměstnání s výdělkem/odměnou do 4.600 Kč měsíčně. Nekolidující zaměstnání je uchazeč povinen ÚP oznámit a doložit nejpozději v den nástupu.

Pokud by šlo o nekolidující zaměstnání, odvedl by zaměstnavatel sociální i zdravotní pojištění jenom z dosaženého výdělku (za uchazeče odvádí zdravotní pojištění i stát). Pokud by nešlo o nekolidující zaměstnání, musel by zaměstnavatel odvést zdravotní pojištění minimálně v částce 1.242 Kč. Celý rozdíl mezi skutečnou výší pojištění a minimální výší hradí zaměstnanec (zaměstnavatel dopočte a strhne ze mzdy/odměny).

Sociální pojištění se nedoplácí.

Pokud nastoupíte do nekolidujícího zaměstnání, musíte každý měsíc dokládat ÚP potvrzení zaměstnavatele o dosaženém výdělku. Překročí-li výdělek polovinu minimální mzdy, vyřadí ÚP uchazeče z evidence zpětně od začátku měsíce, v němž si uchazeč vydělal více. Nová evidence je možná hned další den.

Pokud byste zaměstnání včas (nejpozději v den nástupu) neoznámila, vyřadil by Vás ÚP sankčně z evidence (také zpětně) a musela byste si sama hradit zdravotní pojištění (1.242 Kč měsíčně). V tomto případě by nová evidence byla možná nejdříve po šesti měsících.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.