Patent--jak na to?

Od: Datum: 16.11.15 00:11 odpovědí: 5 změna: 16.11.15 23:51

Dobrý den, napadla mě jedna myšlenka na výrobu ´´čehosi´´, co by se mohlo v běžném životě člověka používat.

Napadlo mě, že bych si ´´to´´ mohl patentovat a ten nezhmotnělý výrobek prodat fimě, která by ho dokázala vyrobit.

Nevíte jak to při podání žádosti chodí? nejsem ani moc zdatný v kreslení plánků ani nedokážu vyrobit ´´prototyp´´, mám vubec nějakou šanci s těmito nedostatky uspět?

Ze stránek společnosti pro udělování patentů nejsem moc moudrý...děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.15 07:27

Nedávno nám to říkal přednášející na přednášce z obchodního práva ... bohužel tam bylo tolik informací, co člověk musí pochopit během několika málo hodin, že jsem to nedával. *ee*

Co jsem si stihl ve spěchu poznamenat, tak je to součástí "průmyslového práva" z oblasti práva duševního vlastnictví (autorské právo)

- patenty a vynálezy (podmínka novosti - nesmí to být jen inovace něčeho existujícího)

- užitné vzory, - průyslové vzory

- topografie polovodičových prvků.

Vše to jsou "práva k výsledkům tvůrčí činnosti" ... dále pak jsou práva k odrůdám rostlin, práva na označení (ochranné známky (c), (R), (TM) ). K těm užitným vzorům říkal něco ve smyslu, že se to hojně využívá. Ale bohužel víc ze mě nedostanete :( a to z toho bude zkouška *zed* tak snad jsem alespoň trochu "nakopnul"

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.11.15 08:12
avatar

Patentuje se něco,co je myšlenkově něco nového,co ještě neexistuje.Může to být nová technologie,nový postup výroby,výrobek,který převýší vše,co bylo ve světě vyrobeno.Vylepšení něčeho,co už je ve světě běžné,je jen technický vzor.Přihlásit patent není jednoduché,kromě fůry papírů je to i finančně náročné.(Poplatek)Kromě toho chránění vynálezu je nutno přihlásit i v dalších státech.(opět další poplatky)

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.11.15 13:42
avatar

Doporučuju to probrat s někým z oboru, jestli to má cenu a pak s právníkem. je to sice hezká vize, ale drahá a strastiplná cesta k úspěchu. Investoři neradi riskují, raději sázeji na vysokou pravděpodobnost. Takže jestli něco co bude trh chtít rozjedete a nebudete mít za sebou dobré smlouvy a pravni ochrany, poskytnete jenom know-how asii, která to vyrobí za čtvrtinu. A pokud se nemýlím, na patent je potřeba funkční vzor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.15 16:47

Zdravím.

Přesně jak tady psali přispěvovatelé. Je potřeba užitný vzor a podrobnou dokumentací (potřeba určité vědecké zázemí). S tím, že to zanesete na patentový úřad a v tu chvíli musíte zaplatit NEMALÉ poplatky za papírování. Patent Vám nakonec nemusejí uznat. Proto se jednotlivci moc podávat paten nevyplácí a dělat to buď pod nějakou větší korporací (jméno na trhu), nebo pod vědeckou (univerzitní) záštitou (určité zázemí a prospěch při uznání patentu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.15 23:51

Podle mě nemusí mít nutně patent, k ochraně stačí ten užitný vzor a nejspíš (nechci tazatele podceňovat) to ani na patent nebude dost nové. Užitný vzor vás vyjde levněji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.