Je normální na vánoční svátky pracovat

Od: Datum: 15.11.15 18:25 odpovědí: 43 změna: 27.12.15 15:11

Dělám pod pracovní agentůrou ve výrobě,tam se maká o víkendu, ve státní svátky a dokonce i na vánoce. Nechtějí dávat volno žádné.Kmenový zaměstanci např.minulý rok dostávali od vedení firmy dárkový koš na vánoce a šampanské a od 22.12.2014-03.01.2015 měli volno a ještě jim vedení firmy podávalo ruku. My agentůrní byli přeřazeny do jiné fabriky,když byla u nás odstávka museli jsme na Štedrý večer i Silvestra pracovat, proplakala jsem to,co máme za svinský kapitalismus a vykořisťování.Copak už se české a rodinné tradice u nás nedrží? Chápu záchranné složky a policií,že mají službu,ale továrna honit kusy v době,kdy rodina má být pohromadě.Je to nelidské zacházení.


doplněno 15.11.15 21:55:

Dobře,tak většina z Vás to vidí tak, že se musí pracovat nepřetržitě a není nárok si ani jednou za rok odpočnout. Nedostala jsem od začátku roku žádnou dovolenou a mám nevyčerpáno 20dní, protože bych ráda alespoň 2-3dny chtěla být s rodinou a dětmi pohromadě na vánoce.K čemu jsou tedy státní svátky a dovolená? Zákoník práce mluví taky o volnu na zotavenou a ne dělat nepřetržitě jako stroj.Asi jsou vánoce jen pro šéfy firem a obyčejný člověk nemá na nic nárok,jak v jednom příspěvku zaznělo.Zajímavé je že v západní evropě např.Německu jsou celkově lepší podmínky než u nás a vánoce uznávají.Čeští kapitalisti by si mohli dát při vstupu do práce nápis" Práce osvobozuje v novodobém českém otrokářství"Pak Vám až se sedřete a umřete bohatej šéf nedá ani na pohřeb květinu,řekne škoda peněz,hlavně ať mám já hodně peněz do svoji kapsy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: an®
Datum: 15.11.15 18:46
avatar

Nejste sama. I v potravinách a květinářstvích se pracuje přes svátky. A to je ještě největší šrumec, na Štědrý den přijdou domů a padají vysílením.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 18:48
avatar

Ano je to normálně-nenormální i u nás,ale šéfofé jsou doma a lůza dělníci musí makat!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: paw®
Datum: 15.11.15 18:52
Je to cena za svobodu. Muzete cestovat a rikat si co chcete, ale taky muzete chodit o svatkach do prace. A nebo si najit praci lepsi. Ted je pry nejlepsi sance na hledani.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.11.15 18:56

To je ovšem nesmysl. Vůbec to nesouvisí.


doplněno 15.11.15 19:15:

A jak to souvisí s prací o svátcích? To je snad vlastností kapitalismu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 15.11.15 19:05
Jak to nesouvisi? Jedny ze znaku kapitalismu je svoboda cestovat, svoboda slova a svobodna vule. Kapitalismus mame a tazatelka svobodne uzvrela smlouvu. A taky ji muze svobodne vypovedet. Ale abych nemoralizoval. Zrovna tento tyden mi nabidli prodlouzeni smlouvy jen o 6 mesicu. A ja si svobodne zacal hledat nove misto.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 15.11.15 18:53

Jaký svinský kapitalismus a vykořisťování? Vy jste přece svobodně podepsala s nimi smlouvu. A co kdybyste pracovala v nepřetržitém provozu? Pište zákonodarcům, nemusíte pro ně přace dělat. Jim jde o zisk. Agentura přece nevyrábí, zajístí vám výdělek. Rodina, nebo výdělek, živte se jinak. Cest la vie a boj o přežití.


doplněno 15.11.15 19:34:

limosko, to je jako Německo jako takové zavřeno? Nikdo nepracuje? Jak potom některé provozy rozjíždí? Představ si, že za komunistů si brali někteří rádi směny dobrovolně skrzeva příplatky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.11.15 18:55

Co si nevybojujete, nebudete mít ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 18:56
avatar

Pokud byste nechtěla pracovat přes vánoce, musela by jste se odstěhovat např. do Německa, kde se vánoce opravdu dodržují, a všude je zavřeno

Berte to pragmaticky, neplačte, určitě máte za to nějaké peníze navíc. Pokud nechcete či nemůžete změnit práci, nemá smysl se trápit. Takový je život.

Já osobně nemám vánoce ani Silvestra ráda, takže by mi pracovat nevadilo Alespoň by mi nebylo smutno, že jsem sama a nemám s kým slavit...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kk
Datum: 15.11.15 19:02

Jak se jmenuje ta pracovní agentura? ať si na ní dají všichni pozor , to je hnus , měla jste se jim na to vykašlat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 19:07
avatar

Je to vaše volba, takto pracovat. No, když už jsme u těch tradic, tak co kdybychom si vyzkoušeli šestidenní pracovní týden od nevidím do nevidím na poli a v neděli do kostela?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.11.15 19:23

Já chodím do práce v běžné pracovní dny, jakékoliv svátky, noční, přesčasy cokoliv si vzpomenete. U obchodníků to ještě chápu, že honí co největší tržbu na poslední chvíly, ale v továrně se to prací na Štědrý den či Silvestr skutečně nestrhne, to s Vámi souhlasím. Jako dobrý manager by měl dát přinejmenším před Štědrým dnem, Štědrý den, a den po něm, dále Silvestr a 1.1. svým zaměstnancům volno. Ale to je jen můj osobní názor. Zrovna čtu učebnici managementu a myslím si že dost vedoucích pracovníků o tom, co se uvnitř píše nemají ani ponětí, hlavně, že si hrajou na mocipány :( bohužel zaměstnanecký "plebs" jako my jim to trpíme :(


doplněno 16.11.15 07:32:

Jsem asi ještě mladý, ale vždy a všude, kde jsem dělal, i třeba brigádně, tak jsem si volno či dovolenou nevybíral a nechal si to proplácet. V současné práci už to nejde. Naštěstí mám poměrně dobrou práci, kde jsem třeba pět dní v kuse, ale další týden jdu zas jen 2x, do toho mne z práce ještě uvolňují na přednášky a zkoušky na vysoké škole, takže mi třeba za tento rok museli dovolenou nařídit až nyní v listopadu a zbytek v prosinci, kdy se ani dovolená nedává. Prostě jsem neměl potřebu si jí během roku vybírat a abych si vzal třeba 14 -21 dní v kuse a jel někam na dovlenou, na to kupodivu bohužel nemám peníze.

Pokud máte takovéto problémy v práci a tyto problémy Vám vadí, nezbývá, než z této práce odejít a najít si jinou. Samozřejmě to, že se budete bránit Vám v prvním okamžiku pomůže, v tom následujícím jste první na seznamu, kdo bude při příští příležitosti propuštěn. :( Hodně štěstí. *pivo*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 15.11.15 19:27

Obraťte se na inspektorát práce, jde jednoznačně o porušování zák. práce, nárok na dovolenou máte, agenturu nahlásit její jednání je protiprávní

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ruze®
Datum: 15.11.15 19:26
avatar

To je ale ,,binec,,že Vám nechtějí dát od 22.12.-3.1. volno! Měli by to chtít všude! Lékaři,hasiči,zaměstnanci drah,dopravní podniky,elektrárny a taky všechny obchody by měli zavřít,vodárny,teplárny a spousta dalších a dalších profesí ! Proboha kde žijete? Buďte ráda,že máte práci! Já měla děti malé a 4 roky po sobě 12-ti hod.noční na Štědrý den-,,večeřeli,,jsme ve 14 hod.,aby jsme si stačili rozdat dárky a já jít na noční a když né já,tak pro změnu zase manžel a pak zase 4 x Nový rok nebo Silvestr.Tohle jste myslím ještě nezažila,tak nebrečte,šetřete slzy,nepřeji vám to,ale mohou přijít v životě i horší věci,než práce o Vánocích.Jinak ano,je to normální o vánočních svátcích pracovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: rv
Datum: 15.11.15 20:07

Kdo má hospodářství, zvířata, tak ten pracuje bez dovolené každý den. Ten Vám může závidět.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.11.15 20:21

Jediná rada, snažte se najít práci bez agentury. No a nebo vzít si dovolenou - pokud ji dostanete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 21:02
avatar

A pomyslela jste opravdu i na ostatní lidi, nebo myslíte jenom na sebe? Přečtěte si příspěvky a zamyslete se nad sebou a svým sobectvím. Je spousta lidí co o svátcích pracují a nepovažují to za vykořisťování. Vy chápete to, že pracují lidé v nemocnicích a policisté. Jak je to možné? To podle Vás nejsou lidé, kteří by měli sedět doma s rodinou a užívat si svátků jako byste to chtěla Vy? Asi ne podle Vašich slov. Protože co kdyby Vám zaskočila kapří kost v krku a Vy jste musela vyhledat lékaře a on si seděl doma a klidně si užíval sváteční pohody...

Takže podle Vaší logiky mají pracovat jenom ti, kteří by Vám mohli být eventuelně prospěšní. Ti ať makají, svátky nesvátky, to přece nejsou lidi jako Vy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 15.11.15 21:08

Jo , to je cena za halasné vyzvánění klíči. V úterý to můžete pořádně oslavit. Máme demokracii a kapitalismus - Czech Edition.*slunce*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.11.15 11:05
avatar

"to je cena za halasné vyzvánění klíči".

No jo, už jsem taky zapomněl, že před tím "zvoněním klíči" se 23.12. večer zastavila doprava, zastavily se elektrárny, zavřely se nemocnice, vodárny a plynárny zavřely kohouty, teplárny nechaly vyhasnout kotle, vypnuly se televizní a rozhlasové vysílače, hasiči, vojáci a záchranáři šli domů... Prostě v celé socialistické republice nastal klid, mír, zima a tma až do 2.1. následujícího roku. Jóóó - to byly časy!


doplněno 24.11.15 17:29:

ja1 - pochybné pracovní agentůry nebyly. Nebyly totiž potřeba, všude byla spousta zbytečných pracovních míst, na kterých společnost prodělávala, ale které stát uměle udržoval, aby nebyla nezaměstnanost. Každý kdo nedokázal uvést zdroj příjmů (například chybělo razítko zaměstnavatele v občance), byl ozačen za "příživníka" a v některých případech mohl být i uvězněn. V běžné pracovní době příslušníci VB stavěli na výpadovkách auta a zjišťovali, jestli jejich posádky náhodou nezdrhli dřív z práce (zvlášť v pátek po 14:00). Když se jim něco nezdálo, okamžitě to hlásili firmě. Na každé výpadovce z Prahy měli postavenou buňku s telefonem, vyhnout se jim nedalo ani po polních cestách.


doplněno 24.11.15 17:34:

A těch organizací s nepřetržitým provozem (tudíž prací i v neděli a o všech svátcích) byly i tenkrát desítky. Na tom se zas tak moc nezměnilo, přibyly akorát obchodní řetězce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ja1
Datum: 16.11.15 18:50

Co to melete? Byly pochybné pracovní agentury, které se takhle chovaly? *sok*

Google - vykořisťování - Enter*klik*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.11.15 21:54
avatar

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny naplánované pracovní směny.

Je normální jít do práce tehdy, kdy má člověk naplánovánu směnu.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 15.11.15 22:57
avatar

taky bych nám autobusákům zakázal o svátcích pracovat

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kawi*
Datum: 15.11.15 23:10

Nevadí + 100 procent k šichtě to je motivující.Peníze jsou třeba.My co děláme v dopravě musíme .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kawi*
Datum: 15.11.15 23:12

Pamatuji si že za komárů se na štědrý den normal pracovalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 15.11.15 23:13

To není o tom, že je třeba pracovat i o svátcích ale o tom, že u mnoha firem a zejména u agentur nemají zaměstnanci vůbec žádnou dovolenou a to i po několik let!, navíc za mizerný plat, často neproplácí přesčasy a v mnoha agenturách neplatí mzdy vůbec... (známý 3 měsíce zdarma není jediný) Praktikuje se to tak, že dovolená existuje jen "na papíře" v reálu ne, je nevybratelná, neproplacená... jde jednoznačně o porušování zák. práce, obrátit se na inspektorát, nahlásit na úřad práce, rozmazat v médiích jinak se s tímhle "svinstvem" tady nepohne

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kawi*
Datum: 15.11.15 23:21

Jo jo někteří zaměstnavatelé se chovají jak za feudualismu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.11.15 15:17

Chovají se jako za otrokářství

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 15.11.15 23:19

Tato diskuse je velmi úsměvná *smich**ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fhicd
Datum: 15.11.15 23:30
Já se divím, že tolik řešíte svátky a tak málo řešíte tu nevybranou dovolenou. Za svátky máte alespoň příplatek, když už nic jinýho. Co se stane s tou nevybranou dovolenou? Proplatí vám ji? Je vůbec ze zákona možný, nevybrat si žádnou dovolenou?
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.11.15 07:48
avatar

Podle zákoníku práce dovolenou určuje zaměstnavatel, je ovšem povinen dbát oprávněných zájmů zaměstnance.

V praxi to obvykle znamená, že zaměstnanec si naplánuje dovolenou na celý rok (ano, my třeba už začátkem února "víme", kdy si v září vezmeme dovolenou, a vánoční volno si rozdělíme tak, aby v práci vždycky byla aspoň polovina lidí) a zaměstnavatel mu tento plán schválí. Samozřejmě, že to nemůže fungovat stoprocentně, ale zase 1-2 přesunuté dny dovolené nikdo moc neřeší. Neexistuje nevyčerpat celou dovolenou, pouze v případě nemoci (dlouhodobé). Dovolená se zásadně neproplácí - pouze v případě nevyčerpání při rozvázání pracovního poměru. Můj zaměstnavatel se striktně řídí zákoníkem práce, takže nemůžeme říct ani popel.

Je ovšem spousta zaměstnavatelů, kteří o existenci tohoto zákona nemají ponětí, nebo se snad dobrosrdečně domnívají, že zákoník práce je to, co vymyslí oni.


doplněno 16.11.15 07:49:

P.S. Jestli si někdo myslí, že si čumím v práci na net, tak dnes mám dovolenou.


doplněno 16.11.15 07:56:

Ale abych taky odpověděla tazatelce: Jaký pracovně-právní vztak máte uzavřený s agenturou? Podle mých zkušeností to nebývá pracovní poměr, u něhož jediného je automaticky nárok na dovolenou, ale velmi často to bývá dohoda o pracovní činnosti. A jestliže přímo v dohodě nemáte sjednanou dovolenou, nárok na ni není.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 16.11.15 11:35
avatar

Co jste si (jsme si) v 89 vycinkali a kam až jsme to nechali dojít v dobré víře, že právě toto je ta demokracie, dnes sklízíme se vším všudy. Jsme jenom povl který sní to co jinde by ani praseti žrát nedali, jsme levný otrok v rukách otrokáře - kapitalisty. Nějaký zákoník práce je jen canc papíru, odbory jsou k smíchu, naše soudnictví je k smích (spíš je to všechno k pláči). Nechceš dělat o víkendu, o svátcích, nemusíš už zítra tu stojí další co nemá práci. 26 let zde držíme hubu a necháme si vše líbit, tleskáme těm co si nakradli jak jsou šikovní, jásáme nad každou slevou v obchodě co stejně žádná sleva není... všechno jsme vyměnili za jakousi svobodu co žádnou svobodou není, ať chceme nebo nechceme, opět jsme jen loutky na tomto jevišti. Takže si poplačte a šupajda do práce.

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 16.11.15 11:56

ámen *dril*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 16.11.15 11:51
avatar

"normální" - termín, který někdo vysvětluje jako "vůle většiny", někdo zase "není v rozporu s dobrými mravy". Jestli chcete napsat "je to běžné" - pak ano, je to běžné.

V naší firmě je to naprosto nelogické a pro zaměstnavatele je to neekonomické. Nicméně s ohledem na prestiž firmy u svých partnerů jim vychází vstříc... Pokud tedy jeden či dva partneři v ČR mají otevřeno, pak my musíme být k dispozici. Kvůli nám další oddělení pro zajištění potřeb... Ve finále jsou to dny klidu, které nezažiju ani doma. U nás se o takové dny zaměstnanci skoro perou...málo práce za příplatek.


doplněno 27.12.15 15:13:

A já vás všechny zdravím z pracovního procesu - dnes do 22ti hodin :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.11.15 23:09

A proč by to nebylo normální. Jedna divize naší firmy funguje 365 dní v v roce v režimu 24/7. Službu má během Vánoc ten kdo nemá děti nebo ten kdo je služebně nejstarší nebo ten, kdo to chce dobrovolně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: damir
Datum: 22.11.15 17:52

Kdo nechce pracovat na vánoce ať si raději najde nějakou jinou práci. Co MHD, nemocnice, letadla, vlaky... Chtěly byste že by všichni měli volno?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: brubalik
Datum: 23.11.15 12:40

Och můj Bože .. a co třeba tací doktoři, sestřičky, strojvedoucí, průvodčí, piloti, ... kteří dokonce ani na Štědrou noc nejsou doma? Kamarád dělá strojvedoucího a vloni na Vánoce odjel do práce 23. večer a vrátil se 26. ráno :-/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.15 13:12
avatar

proč by to nemělo být normální? - život se přece nezastaví...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 23.11.15 14:13
Po doplneni tazatelky a ve svetle ZP to normalni neni. Ale dotaz mel spis znit ve smyslu, ze zamestnavatel neumoznuje vybrat dovolenou. Hledejte jinou praci nebo udejte zamestnavatele na uradu prace a pak si hledejte. A nebo se s tim smirte, vice asi na dalku nikdo neporadi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.15 15:48
avatar

Pokud se vám to nelíbí založte si svoji firmu a dělejte to jinak - pokud na to budeme mít peníze a možnosti, nebo jděte jinam. Kmenový zaměstnanci také kdysi byli přes svátky, až budete kmenový zaměstnanec také dostanete koš.

Pokud vám to vadí, neměla jste podepisovat smlouvu, v té je toto jasně dané. Teď brečíte že musíte přes svátky a kdyby vás nechali doma tak budete brečet že máte méně peněz.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.15 17:45
avatar

Tak já to sem dám ještě jednou, podle všeho to zapadlo, protože všichni tady řeší, kdo musí a kdo nemusí pracovat. Ale problém tkví jinde, a jako obvykle se tazatel už nevyjadřuje :( Nárok na dovolenou totiž vůbec nemusel vzniknout.

Jaký pracovně-právní vztah máte uzavřený s agenturou? Podle mých zkušeností to nebývá pracovní poměr, u něhož jediného je automaticky nárok na dovolenou, ale velmi často to bývá dohoda o pracovní činnosti. A jestliže přímo v dohodě nemáte sjednanou dovolenou, nárok na ni není.

Ohodnoceno: 3x
 

 

Datum: 23.11.15 19:23
avatar

Jak jednoduché nadávat na režim, jiné zaměstnavatelé, na sousedy, kolegy atd..

Já pamatuji, že za minulého režimu jsme chodil (ne pravidelně) o stědrý den domů až třeby po 18 hodině z práce, o svátcích vánočních taky. Na silvestra nejhůře do 22 hodin, utrmácený nevydžel do půlnoci.

Teď již asi 20 roků pracuji naposledy 22.12 a nastupuji po 4.1.

Proč se nestanete kmenovým zaměstnancem? V doplnění si protiřečíte, že dovolenou mají nárok jen šéfové, předtím napíšete, že dovolenou měli i zaměstnanci.

Asi by to chtělo méně zloby, pak vše bude lepší.

ale dle bodového hodnocení je lepší odpověď jinde, v nadávání na zřízení a šéfy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 10:52

No a já se starám o nemohoucí, hendicapované. Do práce nastupuji 25. 12. ráno a končím 27. 12. ve 22:00, v kuse. To mám říci, že jsou svátky? Ti lidé potřebují napít, najíst, vykonat potřebu, dostat léky... Můj otec byl hasič, takže o svátcích smůla. Můj přítel dělá v hotelu, takže taky smůla. Jediný kdo o svátcích fakt nedělá jsou možná státní úředníci. Když Vám praskne voda v baráku nebo se rozbije kotel, tak Vám řemeslník řekne že jsou svátky? Ale teplou vodu o svátcích byste chtěla co? A elektřinu. A doktora. A autobus k mamince. A vyvézt odpadky. A shrabaný sníh na silnicích. A pohádku v televizi. A koledy v rozhlase. A budete chtít 28. 12. maso? Nechaly se umřít krávy, prasata jsou svátky. Ach jo

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tondamacek
Datum: 26.11.15 18:56
Ta firma ve ktere pracujete je ryze ceska firma? Dost bych o tom pochyboval... Pak se neni cemu divit.
A prece nebudete v praci celej den nebo ano a dostanete to proplacene s priplatkem. Pokud ne byt na vasem miste prasknu dverma a nashledanou, pracebje okolo dost jen to chce hledat a snazit se
Ohodnoceno: 1x
 
Od: tazik87
Datum: 27.12.15 15:11

Ono pracovat je normální, jsem uklizečka a bylo mi řečeno že svátky se nepracují. Ovšem jakmile došlo na první svátek musela jsem pracovat protože mi bylo řečeno že uklizeček se svátky netýkají a jestli nechci jít ať si to nadpracuji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.