Společné jmění manželů

Od: Datum: 15.11.15 07:37 odpovědí: 10 změna: 16.11.15 13:02

Manželka dostala darem 1/4 činzovního domu kde je 14 nájemníků. Po zdanění jí přísluší 1/4 zbylého příjmu. Tento příjem patří do SJM a proto bych měl dotaz:

Jak hospodařit s těmito penězi a kdo může určit kam tyto peníze přijdou a na co se použijí. Musí být k tomu souhlas obou manželů pokud jde o vyšší částku? A musí jit tyto peníze na společný účet?

Děkuji za odpověď

Ladislav

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.15 09:08

Nezávidím nikomu majetek ve spoluvlastnictví.Pokud se dům prodá a budete mít peníze v ruce a zaplacené daně,pak už si s ními můžete nakládat podle svého uvážení.Neexistuje na to norma,jak se spolu podělíte.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.11.15 09:23

Proč ten barák patří do SMJ? Existuje nějaká darovací smĺouva na oba manželé?

Datum: 15.11.15 11:37

Dům do SJM nepatří.

Od: an®
Datum: 15.11.15 09:53

Já to chápu tak, že ¼ činžovního domu dostala darem manželka. Ta čtvrtina nemovitosti tedy nepatří do SJM, je pouze manželky.

Ale příjem z pronájmu jejího podílu už do společného jmění patří. Je tedy na dohodě obou manželů k čemu společné peníze použijí. O žádném § který mluví o tom, že peníze nabyté za manželství musí jít na společný účet jsem neslyšela, ale třeba mne někdo informovanější opraví.

Datum: 15.11.15 11:38

Myslím, že o společných penězích, spadajících do SJM, rozhodují oba manželé.

Od: an®
Datum: 15.11.15 12:20

Ladine, určitě rozhodují oba. Ale peníze nemusí být na společném účtu. I když je má každý na svém účtu, jsou společné.

Datum: 15.11.15 10:42

Jako proč by ty peníze musely jít na společný účet? To je jako by ste se ptal, zda vaše výplata musí jít na společný účet. Manželce sice přísluší ta 1/4 příjmu, ale pokud bude chytrá, tak bude aspoň část prostředků dávat zpět do domu. Ona pak přijde oprava třeba stoupaček a to je dost velká pálka.

Omlouvám se, pokud to tak není, ale tento dotaz mi připadá, jako když se druhý partner nemůže moc smířit s tím, že žena získala majetek.

Datum: 15.11.15 11:36

Já mám svého majetku dost, celý dům se neustále opravuje a renovují se postupně byty. Tady nejde o nějakou závist, ale o princip společného jmění manželů, do kterého spadá i zisk z nájmů, samozřejmě po odečtení investic do domu. Podstatná část peněz zůstává na účtu domu, z něj se vše financuje a zbytek se samozřejmě zdaňuje.

Datum: 15.11.15 15:31

Ladislave, v dnešní době se souhlas obou manželů vyžaduje asi jen při koupi nemovitosti - pokud si jeden z partnerů (v manželství) kupuje nemovitost a je napsána pouze na něj a nemá spadat do SJM. Nový zákoník udělal v mnoha věcech jen zmatek. Teoreticky - pokud dle zákona je výnos z nemovitosti jednoho z partnerů společný, tak pak se tímto společným majetkem zvelebuje tato nemovitost (investice do domu ).

Datum: 16.11.15 13:02

Za dva dny bude vynesen rozsudek:V majetku jsme měli provozní buduvu, ktreou manžel vydražil v malé privatizaci a byl zapsám na katastru. Protože jsem však podnikala a manžel byl veden jen jako osoba spolupracující,tak spadala do mého podniku a já jsem měla rozhodovat a byl to můj podnik. Rozdíl aktiv a pasiv však se převáděl do SJM. Čili např. Nakladač UNC, který jsem zakoupila pro firmu se ke dni rozvodu znalecky posouudil a já ho sice dostala přidělený, musím však z něj vyplatit manželovi polovinu z ceny určené posudkem.

Ovšem pokud někdo něco nabyde dědictvím, či darem, rozhoduje sám, jak s tím naloží. Pokud vyinkasuje 150 tis. na nájmu a 140 tisíc vloží do investic, mělo by do SJM spadat 10 tis., tedy zisk. Pokud majitel domu hradí náklady s budovou ze svého zisku, nemá mu partner do toho co mluvit. Má právo se o budovu starat jako řádný hospodář a nechá-li ji ji chátrar na úkor dovolené,má zisk větší a o více se musí dělit s manželem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.