Je směnka platná?

Od: Datum: 14.11.15 10:53 odpovědí: 10 změna: 15.11.15 17:03

Dobrý den, zapujčila jsem peníze na směnku jelikož jsem uplný laik nevím zda je platná a dobře vyplněná mám nějakou šanci uspět při vymáhání.Dále bych se chtěla zeptat kdo dluh bude hradit dlužník nebo ručitel.

Prosím o radu a moc děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.15 11:34
avatar

Směnka dle fota vykazuje veškeré náležitosti a je tedy vymahatelná, pochopitelně prvotním plátcem je dlužník ručitel až sekundárně. S touto směnkou lze jím do soudního sporu. Ovšem jak rozhodne soud to není jasné komu a jak přikáže splácení. V případě směnky se bude jednat o splacení včetně tzv příslušenství a to jsou soudní poplatky, advokát vaší strany apod. Ani konečné rozhodnutí soudu ale nemusí znamenat uspokojení dlužníka/ neschopnost splácení, insolvence apod.../

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kawi*
Datum: 14.11.15 12:35

Moc děkujiza odpovědˇ.

Od: kawi*
Datum: 14.11.15 19:28

Sesmolila jsem předžalobní upomínky které v pondělí hodlám zaslat doporučeně jak dlužníkovi tak ručiteli dopředu vím, že to ani nevyzvednou nebo to hodí do koše.Po zapujčení částky hned druhý den dlužník volal a vysmívá se, že stejně nic nedostanu.Po zjištění adresy dlužníka kde bydlí jsem narazila a to doslova je to na úřadě.Pracuje někde ve skladu ale asi na černo tak ty peníze zněj asi nikdy nedostanu.Ručitel byla do nedávna moje kamárátka a vlasně kvůli ni jsem jim půjčila ale do doby co ji pravděpodobně navrčel aby dělala taky mrtvého brouka.O proti dlužníkovi má normální trvalý pobyt a pracuje u společnosti kde nepodporují šedou ekonomiku. Tam je vymahatelnost relativně dostupná.Jak se postupuje když směnku podám na soud k směnečnému posouzení.A třeba soud potvrdí aby dlužník zaplatil,jak dlouho bude trvat než se mohu obrátit na ručitele aby částku uhradil on nebo aby jí byla strhávána nějaká částka zaměstnavatelem..Omlouvám se za chaotickou otázku ale dosti mě to vzalo.

Děkuji za pochopení.

Datum: 14.11.15 20:00
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jnh
Datum: 14.11.15 22:10

Dle mého názoru směnka platná není. To, že na papíře je uvedeno slovo směnka ještě neznamená, že jí je. Nepíšete ani, jak jste směnku uplatnila, tedy soud to zatím nezajímá. Peníze odepiště, nedostanete je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kawi*
Datum: 15.11.15 12:21

A čeho špatného jsem při vystavení směnky dopustila?

Od: hm®
Datum: 15.11.15 13:27
avatar

Nevyznám se v těchto věcech, ale zdá se mi, že je celkem zřejmé, co bylo důvodem a cílem vzniku tohoto papíru, takže by, podle mne, vymahatelný měl být. Jestli zrovna jako směnka, nebo jako jiná forma půjčky, je ve výsledku vedlejší.

Před předáním soudu apod. je ale potřeba vyvinout určitou prokazatelnou snahu o získání částky zpět. Tady u nás mají opravdu lumpové vždy výhodu. Když nevrátí dluh dlužník, obrátil bych se na ručitele. A nejdřív asi neformálně jako na kamarádku, když jí je/byla. A snažil bych se ji přesvědčit, že vrácení dluhu po dobrém bude po všech stránkách lepší, než s pomocí soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kawi*
Datum: 15.11.15 15:41

Vše jsem zkusila samé výsměchy ,až mě to sebralo už nikdy i přátelům nepůjčím .Ještě je to před vánocemi a peníze jsem našetřila na dárky a vánoce. Jelikož to potřebovali krátkodobě vyšla jsem vstříct a pomoci nic navic jsem nechtěla.Pošlu tedy připomínkový dopis,pak na soud jestli směnku vůbec příjmou jako platnou pak čekat na rozhodnutí,exekutor a několik let čekat zda to znich vypáčej.Hodně jsem sledovala různé reportáže,diskuze o exekucích a byla jsem hodně rozhořčená jak lidé popisují situaci s exekucí a brala jsem je jako oběti.Dnes vím ,že hodně lidí ne všichni si půjčí už s vědomím nesplácet a vysmívat se věřiteli.*vtip*

Od: hm®
Datum: 15.11.15 16:28
avatar

Než něco pošlete na soud, možná by bylo dobré se poradit s někým znalým (nějakým právníkem). Dluh 16 tis. korun je velký na to, aby se nad ním mávlo rukou, ale malý na to, aby se předal k řešení právníkovi. Přesto bych asi aspoň stručnou radu zkusil získat. Ono bude dost záležet na tom, co přesně budete po soudu chtít. A mohlo by se stát, že když budete chtít vymoci tuto směnku, soud na ní shledá nějaký formální nedostatek a tím pádem to celé zamítne, zatímco kdybyste třeba chtěla vymoci zpět peníze půjčené na základě takto sepsaného papíru, bylo by rozhodnutí jiné. Ono u těch právníků záleží na každém napsaném slově a na konkrétní formulaci, ne na tom, co by došlo každému normálnímu člověku.


doplněno 15.11.15 16:34:

Kousek výš píšete "směnku podám na soud k směnečnému posouzení". Nevím, co to přesně znamená. Ale dejte pozor, aby výsledkem v kladném případě nebylo jen potvrzení, že směnka je platná a případ je tím ukončen. Sice by to bylo hřejivé, ale Vy hcete zpět peníze, ne hřejivý pocit, že jste sepsala platný papír.


doplněno 15.11.15 17:47:

> jde o to zda soud shledá směnku platnou

Když ji uzná za platnou, tak fajn. Zaplatíte soudní poplatky a budete mít potvrzení platnosti. A peníze budete vymáhat až následně další soudní žalobou?

A když ji neuzná za "splňující všechny náležitosti", tak zaplatíte soudní poplatky a hodíte dluh za hlavu? Vy přece chcete zpět své peníze a směnka je (podle mého neprávnického názoru) jen jedna z možností, která potvrzuje, kdo komu co má vrátit, a její výhodou je, že případně umožňuje celkem rychlé právní vyřízení. I kdyby ale váš papír nebyl směnkou v právním slova smyslu, přesto (opět jen dle mého názoru) obsahuje dostatek údajů k tomu, aby prokazoval Váš nárok. Nárok na peníze, ne na to, že papír je směnkou.

Proto jsem psal, že by bylo dobré se s někým poradit o tom, co vlastně přesně máte po soudu požadovat. Protože Vy chcete své peníze. A jako důkaz svého nároku máte ten papír, ať už se nazývá jakkoliv. Koneckonců jestli to je směnka a je platná, to Vám nejspíš dokáže říct každý právník zabývající se touto oblastí práva hned, jakmile se na papír podívá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kawi*
Datum: 15.11.15 17:03

Myslím postup co mi poslal :wlezlej.Teď pošlu jen upomínky.Právě jde o to zda soud shledá směnku platnou a o to jde že nevím zda je dobře napsaná a vyplněná.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.