Nejdriv civilni potom cirkevni obrad?

Od: Datum: 13.11.15 21:48 odpovědí: 6 změna: 15.11.15 07:58
Krasny patek 13.
Obracim se na vas s dotazem ohledne cirkevni svatby. Vzali jsme se s muzem kdysi tajne, jen se svedky na urade, jmeno mam puvodni. Je mozne si casem udelat jeste cirkevni obrad? Samozrejme, ze snatek uz je pravoplatny, ale spise zda existuje moznost "oddani pred Bohem". Jde o katolicky obrad. Je pro to nutne dochazet na nejaka sezeni? Je neco takoveho oficialne vubec mozne? Kamaradka mi sdelila, ze pry kdysi probehlo bulvarem, ze Agata Hanychova, dcerenka Veroniky Zilkove, toto udelala, nejdrive civilni, nasledne cirkevni, ale netusim, zda pro to nejsou nejake limity - napr. Nutnost do pul roku? Coz neprichazi v uvahu, co tedy potom? Jde mi o to, ze jestli by k nejake rodinne veselce nekdy doslo, na kolik by bylo nutne je seznamovat s tim, ze uz jsme davno svoji a nyni to delame, abychom zazili opravdovou veselku? Na kolik se lisi proslov oddavajiciho/ prohlasujiciho (za co? Kdyz vzati uz davno jsme) pred Bohem? Neradi bychom si veselku kazili jedovatymi urazenymi poznamkami, ale chteli bychom si to uzit, aby to bylo pro ne jako poprve. Ale rozvadet se kvuli tomu nebudeme. Ma nekdo zkusenosti, pripadne kde dohledat? Dekuji.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.15 00:27

Je to na vašem vědomí, svědomí a víře. Já jsem se oženil na MNV, čímž byl sňatek právoplatný, pak jsme hned přesunuli do kostela, kde jsem nikdy nebyl, ale na přání rodičů to tak muselo být. Pak následovala veselka i se všemi nevyhnutelnými trapasy. Ani MNV, ani Bůh nezabránil, abychom se po 26ti lety soužití nerozešli. Tož tak, na řeči se vy...a co vám není příjemné, to nedopusťte. Hodně štěstí a rozumu! :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.11.15 07:56

Wikipedie říká- Církevní sňatek je forma sňatku, která probíhá zpravidla v místě obvyklém pro náboženské obřady (například kostel), oddávajícím je kněz či jiná pověřená osoba a obřad se odehrává podle předpisů a zvyklostí příslušné církve či náboženské společnosti. Církevní sňatek je v České republice úředně platným sňatkem od novelizace zákona o rodině v roce 1992.

Pro církevní sňatek platí stejné základní podmínky, jako pro občanskou svatbu. Snoubenci musí nejprve oddávajícímu zástupci církve předložit potvrzení matričního úřadu, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno, že tyto podmínky splňují. Od vydání tohoto osvědčení do sňatečného obřadu nesmí uplynout více než šest měsíců. Pokud byl uzavřen církevní sňatek, musí oddávající do tří pracovních dnů od uzavření manželství doručit příslušnému matričnímu úřadu protokol o uzavření manželství. Pokud snoubenci uzavřeli nejdříve občanský sňatek, nemá jejich následný církevní obřad právní následky./ nemusí tedy mít potvrzení z matriky a následně do 3 dnů tam snětek oznámit/ Pokud nejdříve uzavřeli církevní sňatek, nemohou již uzavřít sňatek občanský.[1]

Další podmínky, za jakých se může uskutečnit církevní sňatek, si určuje každá církev, resp. náboženská společnost, která má oprávnění uzavírat manželství, sama

Pokud to myslíte vážně, bude nejlepší dojít si za nejbližším farářem a ten vysvětlí co a jak.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.11.15 15:26

Pokud je církev oddávající a má souhlas státu se svou registrací, vyřídí se sňatek jen v církvi. Některé církve a náboženské společnosti souhlas státních úřadů nemají. Pak je třeba uzavřít sňatek nejprve na úřadu. Ze své zkušenosti musím říci, že církevní sňatek je mnohem slavnostnější. Ale pozor. Před Bohem se sňatek uzavírá natrvalo, je zde požadavek, aby manželé spolu vytrvali, protože závazek zaniká pouze smrtí jednoho z manželů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: takve
Datum: 14.11.15 20:23

Přesto se ti, kteří se tak děsně slavnostně "před bohem" a "na věky" v kostele vzali, vesele rozvádějí, pochopitelně zaživa. Také mi moc hlava nebere, jak je to vlastně možné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.15 21:33
avatar

Sice se to dějě ale Biblický důvod k rozvodu je jen a pouze jeden- a to nevěra jednoho z manželů!U některých církví je rozvod bez tohoto důvodem k vyloučení z dané církve ! Nakonec i na úřadu (MNV) bylo řečeno berete si... atd,atd a budete spolu až do smrti !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: takve
Datum: 15.11.15 07:58

Pokud vím, ať je důvod biblický či nebiblický, manželství je rozvedeno stejně hladce, jako když jsou oddáni na obecním úřadě. Minimálně katolíci kvůli tomu nikoho nevyloučí, jsou rádi za každou ovci. Klíďo se vdají i ožení i několikrát znova jako by se nechumelilo. Znám jich takových dost.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.