Nutnost odkoupení pracovních bot?

Od: Datum: 12.11.15 09:31 odpovědí: 5 změna: 12.11.15 11:19

Zdravím, při nástupu do zaměstnání jsem fasovala pracovní boty (pořizovací cena 3200,-) Nyní mi po 7 měsících končí pracovní smlouva, která mi nebude prodlouřena. Zaměstnavatel ovšem chce, abych si tyto boty odkoupila, jelikož on je nikomu dalšímu, kdo po mě nastoupí už dát nemůže. Vzhledem k vysoké ceně a (ne)kvalitě tyto boty nechci. Pracovní oblečení atd. ovšem budu klasicky vracet. Může mi zaměstnavatel dle zákoníku nařídit odkoupení těchto bot? Popřípadě mi tyto boty strhnout ze mzdy? Prosím pokud toto nelze, můžete mi napsat paragraf, kde se to uvádí?
Předem děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: au1
Datum: 12.11.15 09:52

Zákoník práce
Část pátá
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Hlava II: Povinnosti zaměstnavatele, práva a povinnosti zaměstnance

§ 104 Osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a obuv, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje
(5) Osobní ochranné pracovní prostředky, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele bezplatně podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce. Poskytování osobních ochranných pracovních prostředků nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 12.11.15 10:02

Mockrát děkuji, jste moje záchrana :)

Od: anonym0
Datum: 12.11.15 10:28

Napiste jmeno zamestnavatele pro info pro ostatni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 10:45
avatar

Může mi zaměstnavatel dle zákoníku nařídit odkoupení těchto bot? Ne, to nemůže!

Popřípadě mi tyto boty strhnout ze mzdy? Ne, to nemůže!

Prosím pokud toto nelze, můžete mi napsat paragraf, kde se to uvádí? Právě že to není nikdo uvedeno, že to může strhnout či doplatit, tak to nemůže udělat. Pokud by zaměstnavatel stále trval na svém přání, ať to on doloží, že to může udělat.

Nesmí to udělat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.11.15 11:19
avatar

U nás jsou OOPP stále majetkem firmy, takže ta si je při odchodu může vyžádat zpět, ale nemůže nutit zaměstnance, aby si je odkoupil. Stejně jako ho nemůže nutit, aby si při odchodu odkoupil svoje přidělené nářadí nebo cokoliv jiného.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.