Nesrovnalost v platu - promlčení

Od: Datum: 07.11.15 19:41 odpovědí: 2 změna: 08.11.15 00:07

Dobrý den,

dne 1. 11. 2015 zaměstnavatel zjistil, že v květnu 2014 mi byl špatně vypočítán příjem o cca 1000,- Kč a nyní po mě požaduje, abych tuto nesrovnalost uhradil. Příjem si nevypočítávám já, ale externí firma, která také pochybení uznala. Může po takové době po mě zaměstnavatel požadovat vracení "přeplatku"? Neměla by to uhradit firma, která příjem vypočítávala? Mohu uplatnit u externí firmy nárok na odškodné? Z naprosto bezúhonného zaměstnance jsem se totiž stal bez svého přičinění podezřelým z "bezdůvodného obohacení"...

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.15 22:36
avatar

Ano, zaměstnavatel má právo po Vás vymáhat přeplatek mzdy.

Zkontrolujte si výplatní pásky (to jste měl už v době, kdy přeplatek vznikl).

Externí firma Vás nepoškodila, ale naopak neodůvodněně zvýhodnila.

O bezdůvodné obohacení by podle mne šlo v případě, že byste odmítl přeplatek vrátit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.15 00:07

Dobrý den,

ve Vašem případě platí ust. § 331 ZP:

§ 331

Vrácení neprávem vyplacených částek může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže zaměstnanec věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené, a to do 3 let ode dne jejich výplaty.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.