Osobní účast u soudu

Od: Datum: 06.11.15 14:42 odpovědí: 3 změna: 06.11.15 16:36
avatar

Občas vyřizuji pro jednu známou paní úřední záležitosti. V současné době chce požádat soud o zproštění opatrovnictví ke svému bratrovi. Z ústavu, kde o toho pána pečují, jsem dostala základní informace, jak se má postupovat. Zaujala mě jedna věta: ...bude nařízeno jednání, kde bude předvolána k vypovídání před soudem.

Paní bude žádat o zproštění opatrovnictví hlavně ze zdravotních důvodů. Nedojde si ani nakoupit, natož aby jela do velmi vzdáleného města. A jsou i jiné důvody, proč nemůže nikam cestovat. Stáří, nižší vzdělání, finance...Až se dočte, že má jet k soudu, tak ji to rozruší.

Protože budu zřejmě celou záležitost písemně vyřizovat já, chtěla bych předem vědět, jak to vlastně je s nutnou osobní účastí u soudu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zzzlatokopka*
Datum: 06.11.15 15:42

Já jsem toho názoru, že soud musí opatrovnictví na návrh opatrovníka zrušit, není možné nikoho k opatrovniictvíí nutit, nebo ho proti vůli opatrovníka prodlužovat. Toto je pouze dobrovolná činnost.

Na druhou stranu, pokud ji soud předvolá, musí se dostavit, nebo omluvit, třeba tím, že uvede špatný zdravotní stav. Už bych to uvedla v návrhu na zrušení opatrovnictví. Soud asi líčení nařídí, ale to proto, aby stanovil opatrovníka jiného, třeba "úředního".

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.15 15:49
avatar

Dobrý den. Bimbam o tom rozhoduje vždy soudce. V některých případech může na osobní účasti trvat. Ale zkuste soud požádat, aby rozhodl bez nutnosti osobní účasti, uveďte důvody, které v tom té paní brání. Předpokládám, že z fin. důvodů zatím neuvažuje o zastupování advokátem..? Takže vyčkejte až se soud k tomuto vyjádří a paní se dle toho bude muset následně zařídit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.15 16:36
avatar

Děkuji za odpovědi.

Ještě otázku trochu rozšířím a upřesním.

První informaci o výměně opatrovníka mi mailem napsala ředitelka zařízení. Vyznělo to jednoduše, a to tak, že opatrovníka nemůže nikdo nutit, aby v opatrovnictví pokračoval. Opatrovnictví pak věštšinou přechází na příslunou obec či město. V dnešní informaci od jiné pracovnice zařízení už jsou podrobnosti, jak se má postupovat. A tam je právě uvedena ta osobní účast u soudu.

Mám i kontakt na příslušný soud. Mohu tam zavolat. Ale přece jen se mi zdá (pro mě) výhodnější dozvědět se nějaké podrobnosti tady na poradně, než se hned telefonicky bavit o něčem, o čem zatím vůbec nic nevím.

Ještě se ptám, co vlastně jsou práva a povinnosti opatrovníka. Jestli by nakonec pro tu mou známou nebylo lepší nechat věci být. Vlastně zatím jen čas od času podepíše a zpět odešle smouvu o péči a "bianko" souhlas pro případ hospitalizace svého bratra. Ale není zdravá, často sama pobývá v nemocnici, téměř na nic nemůže reagovat bezprostředně.

Chci jí poradit. A samozřejmě dobře poradit. .

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.