Sirotčí důchod

Od: Datum: 06.11.15 12:13 odpovědí: 7 změna: 06.11.15 19:29

Dobrý den,

Přítelkyně žije v pěstounské péči ,ale rádi bychom bydleli spolu ,ale tím ,že odejde od pěstounů přijde o pěstounské přispěvky. Před nedávnem jí zemřela maminka ,je možné si zařídit sirotčí důchod? A v jaké výši by byl když maminka nepracovala. Otec je neznámý . A stále studuje ,a bude ještě studovat.

děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 06.11.15 13:55

Na nárok jakéhokoliv důchodu jsou stanoveny určité podmínky, především délka zaměstnanosti. Jelikož mamka nepracovala, je velký předpoklad nedosáhnutí na důchod. Konkrétní odpověď získáte na OSSZ, s sebou vezměte úmrtní list.Vyčkejte na fundovanější odpovědi, zda vůbec nárok na sir. důchod přítelkyně by měla, pokud s matkou nežila.

Přítelkyně ať zůstane po dobu studia u pěstounů, po vystudování se bude živit již sama a je jedno, kde bude bydlet. Druhá varianta je, že jí budete živit (pokud je zletilá).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 06.11.15 16:23

Běžnou praxi je, že dítě v PP pobírá sirotčí důchod, pokud na něj má nárok, vyplácí ho OSSZ, a do zbytku částky nároku příspěvku na dítě (což je podle věku dítěte) ho doplácí ÚP. Zvlášť je potom vyplacená odměna pěstouna.

Na důchod nárok má, ale problém bude, pokud se rozejdete a ona pak zůstane jen s tím důchodem což bude jen pár korun většinou jen 3 až 4 tisíce. Nyní má přes 6tisíc plus ještě pěstoun dostává 8tisíc hrubého. Předpokládám, že je plnoletá, a to už by znova PP vyřídit nešla.

Já to ukončení PP nedoporušuji, dokud nedostuduje. Při ukonnčení PP dostane jednorázovou dávku 25tisíc.


doplněno 06.11.15 16:26:

Lepší by možná bylo udělat dohodu s pěstouny, ať ji u tebe občas nechají přespat, třeba o víkendech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 06.11.15 16:41

Docela koukám, na co všechno nemá člověk nárok, když se vyzná a umí v tom chodit.

Normální člověk shání při studiu přivýdělek a snaží se na sebe vydělat a neviset na státním cecíku.

Zzlatopko, nenavádíte vy nakonec, jak ten stát ošulit?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 06.11.15 17:19

Co je špatného na tom, že stát pečuje o děti bez rodiču?

Špatné je že stát cpe prachy nemakačenkům, že je podporuje v automatech, drogách a chlastu. Špatná je činnost úřadů práce v nezaměstnanosti. Špatné jsou předražené státní zakázky. Špatný je premier co leze do zadku EU.

Ale co je špatného na pomáhání dětem, to vážně nechápu. Někdy si představ, že seš ty v situaci dítěte bez rodičů:( Ta holka nemá mámu, která by ji v případě neúspěchu zase vzala domů. Pěstounství je práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 06.11.15 17:24

No, nelíbí se mi, že bude bydlet s přítelem, ale navádíte k víkendovému přespání u pěstounů, i když budou fungovat jako pěstouni, tak přes týden se nebudou starat oni ,ale někdo jiný, oni jsou za ni zodpovědní a berou tak vlastně plat přes týden za nic.

Vím, že právě tyhle dávky, jak uvádíte, plno nemakačenků zneužívá, proto mám na to takový názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 06.11.15 19:29

To ne, k tomu ji nenavádím!

Já ji psala, ať je u pěstounů a přespává o víkendech u přítele, to je rozdíl. A pokud je plnoletá, tak za ni žádnou odpovědnost nemají.

Další věc je, že i ta holčina má nárok na svůj život, přece ji nebudou držet doma, jen proto, že je dítětem v PP, ona má jen tu navýhodu, že na osamostatnění má pouze jeden pokus, kdežto dětem s rodiči když to nevýjde, mohou se většinou k rodičům vrátit, ale kam by se vracela ona?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 17:26
avatar

Vdovský, vdovecký a sirotčí důchod jsou takzvané důchody pozůstalostní. Vypočítávají se z hypotetického nároku na důchod člověka, který zemřel, nebo z jeho skutečného důchodu, pokud už ho bral. V případě tazatelky by se nejprve zkoumalo, jestli její (zemřelá) maminka splňovala nárok na výplatu důchodu (když zemřelý člověk ještě neměl důchodový věk, počítá se fiktivně invalidní důchod III. stupně). Jestli ano, důchod se vypočítá a tvoří základ pro výpočet pozůstalostního důchodu. Jestli ne, nárok na pozůstalostní důchod není - není ho z čeho spočítat.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.