Zastavěný pozemek

Od: Datum: 05.11.15 19:24 odpovědí: 12 změna: 09.11.15 20:59

Zdravím, mám takový problém v obci máme pozemek na který se vlastně přišlo až teď nedávno, na pozemku bez nějakého souhlasu postavili umělý povrch a dětské hřiště to bylo kdysi dávno. Já bych nyní samozřejmě chtěl peníze za pozemek zpět, nic méně pozemek je zastavěná plocha a oni mi nabízejí nějakých 50Kč/m což se mi samozřejmě nevyplatí pozemek je o výměře nějakých 800m2 . Dříve dali jinému člověku který měl pozemek hned vedle (dětské hřiště je na více pozemcích) kolem 400 tis. za menší pozemek tedy za metr dali kolem 400Kč jako za normální stavební parcelu. samozřejmě budu muset zajet za právníkem ale stejně Jaké mám práva?

Nepatřím k lidem co by se chtěli nějak hádat a bojovat proti někomu ale obec se opravdu chová arogatně a opravdu sleduji že jen hledají možnosti jak dát co nejméně. Když tam příjdu a chci se rozumně domluvit tak mě pomale pošlou do pr*ele, takže opravdu nemám náladu jim ustupovat a chci na tom prostě vydělat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zzzlatokopka*
Datum: 05.11.15 19:48

Těch 50kč je z posudku, nebo si to jen odhlasovalo zastupitelstvo/rada?

Pokud jen odhlasovali požádejte obec, aby nechala udělat znalecký posudek, stejně bude k prodeji potřeba. Je několik druhů posudků na cenu nemovitostí, většinou se dělá buď pro daň, nebo jako reálná tržní cena, požadujete ten pro reálnou tržní cenu.

Pokud obec odmítne, požadujte po ní nájem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krolvan
Datum: 05.11.15 20:39

Tady nevím co je pravdy ale slyšel jsem že u toho nájmu mám nárok na nájem až 10let pozpátku, to je pravda?

Od: zzzlatokopka*
Datum: 05.11.15 20:52

Podle mého názoru jde o běžnou promlčecí lhůtu, takže já bych řekla za 3 roky dozadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 21:08

Nájem můžete chtít jen 3 roky zpět. Buď dobrovolně nebo by jste musel k soudu podat žalobu za bezdůvodné obohacení. Cena za nájem se stanoví jako obvyklá, na to jsou tabulky, tedy cenové mapy. Třeba Praha a Horní Dolní je rozdíl. Měli by jste se dohodnout, obec určitě ustoupí, jelikož soud by na 100% prohrála, jen by jste se pak soudili o tu výši nájmu. + úrok z prodlení od podání žaloby k soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krolvan
Datum: 05.11.15 21:31

Říkají že nemají peníze, tak se chtějí domluvit že by mi za tento zastavěný pozemek dali nezastavěný, měli by mi dát pozemek ve srovnatelné hodnotě k zastavěnému pozemku?

Co radíte, opravdu na tom nechci prodělat a navíc s tím celkem spěchám, budu se stěhovat a nechci to tady potom už ani vidět.

Od: zzzlatokopka*
Datum: 05.11.15 21:58

Je rozdíl v zastavěných pozemcích. Záleží na územním plánu, někdy je to jen k výstavbě RD, jindy tam RD postavit nejde a jde tam třeba jen to hřiště. Takže jaký chcete pozemek? Aby jste si na něm mohl postavit své vlastní dětské hřiště? To nejspíš ne.

Navrhuju dohodu s obcí, ať vám těch pozemků nabídnou více a vy si vyberte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 23:44

Přesně tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krolvan
Datum: 06.11.15 21:15

Takže pokud chápu správně, tak u nás je vlastně naprosto v pořádku na cizím soukromém pozemku bez povolení cokoliv postavit a přinejhorším se mi může stát to že někdo jednoho dne příjde a pozemek, který mu zastavím mi prostě prodá?

Mě příliš v pořádku nepříjde ani to že si tam jen tak někdo něco postaví a pak ještě zaujme arogantní přístup jako bych za to mohl já sám. Pozemek mohl být v budoucnu lukrativní stavební parcelou, ovšem díky vykrucování obce nejspíše místo 320tis dostanu sotva 50tis za ornou půdu někde jinde - pokud bych souhlasil s jejich výměnou pozemku za pozemek.

Od: zzzlatokopka*
Datum: 06.11.15 21:49

Určitě to v pořádku není, obec ale nestavěla schválně na cizím, ani by ji to SÚ nepovolil. Hodně těchto sporů je již z dávné minulosti, kdy pozemky lidem sebral stát a dnes se mají vracet, jenže někdy na nich už něco stojí. Obec v podstatě řeší to co nezavinila :( A není tak jen u vás, je to tak v celém státě :(

Určitě se svých práv domáhej, jen je potřeba pohlížet na ně reálně. Klidně si nechej na ten tvůj pozemek udělat odhad ceny a pak písemně obec požádej o peníze, nebo stejně hodnotný pozemek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krolvan
Datum: 09.11.15 19:38

Ten pozemek vždy patřil rodičům a udajně došlo k nějaké domluvě že stavět můžou (opravdu kdysi dávno) jenže to proběhlo nad pivem v hospodě bez jakéhokoliv právniho podkladu - myslím že by toto šlo napadnout.

Od: zzzlatokopka*
Datum: 09.11.15 20:29

Kdysi dávno takto proběhlo hodně dohod. Napadnout jde vše, ale výsledek je vždy nejistý. Rodiče souhlasili, i když ne písemně, ale pokud by souhlas v hospodě nebyl brán vážně, mohli se již dávno soudně bránit, toto právo vidím jako promlčené.

Co teda chceš? Nechat odstranit hřiště?

Všichni to řeší uděláním odhadu "tržní ceny" a podle toho se z obcí dohodnou, buď na penězích, nebo na výměně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krolvan
Datum: 09.11.15 20:59

Ano jenže obec mi chce dát peníze který má pozemek bez hřiště tedy orná půda - není s nimi kloudné slovo, jen výmluvy proč to nejde, proč nemají čas, proč nemají peníze, proč nejde to a tamto - já to chci řešit již několik let jenže až teď se vůbec nějak vyjádřili.

A je velký rozdíl za pozemek dostat 30kč/m2 a 500Kč/m2

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.