Čerpání dovolené - nařízení a zákaz

Od: Datum: 05.11.15 18:44 odpovědí: 10 změna: 05.11.15 21:07

Dobrý den,

ve firmě se nám stal takový nešvar. Maďarsko-izraelské vedení nám nařídilo, že jsme jako zaměstnanci povinni čerpat dovolenou pouze do konce listopadu, že v prosinci již máme smůlu. Dobře, to by se dalo celkem chápat před vánocemi (práce v obchodě)... problémy ovšem nastávají dále...

ad 1) bylo nám řečeno, že si jí MUSÍME vybrat jinak nám dovolená nebude převedena do dalšího roku (takže propadne) - což jak jsem se snažil hledat by mělo být v rozporu se zákonem, nemýlím-li se? Pokud je to tak, můžete mě prosím odkázat na příslušný zákon a paragraf, kde se o tomto píše...?

ad 2) jsem vedoucí směny a nademnou je ještě vedoucí prodejny - oba máme ještě několik dní nevyčerpané dovolené - děláme krátký/dlouhý týden a logicky nás tak nemá kdo zastoupit (já čerpám, on musí týden v kuse a opačně což ani fyzicky při 12h směnách nejde). Je logické, že když si dovolenou MUSÍME vybrat, tak my by jsme to i rádi udělali, ale zkrátka to není z provozních důvodů možné... Padlo dokonce něco ve smyslu, že by jsme chodili normálně do práce a místo těchto dní si psali dovolenou.. je tohle vůbec v rámci zákona možné? Kdyžtak prosím zase odkaz na přislušný paragram..

Jednodušše řečeno - zbývá mi cca 9 dní dovolené, jsem nucen si jí do konce měsíce vybrat, ale nemám jak, protože mou pozici nemá kdo zastoupit. Můžete mi prosím někdo poradit jak se bránit?! Potřebuji to co nejdříve projednat..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zzzlatokopka*
Datum: 05.11.15 18:50

Já bych na vašem místě zaměstnavatele písemně požádala, ať mi určí přesný termín dovolené, pokud to není možné, neurčí ho. Jestli je přesvědčený, že se firma bez vás pár dní obejde, jděte na doovču, nejlépe oba najednou, třeba si pak uvědomí, že vás tam potřebuje.

Je pravda, že vám dovču může nařídit, a nemusí ji převádět do dalšího roku, ale má ji pak proplatit. V nejhorším se obrátit na insekci práce, ale to zaměstnavatel nikomu neodpustí, to znamená vždy konec v zaměstnání:(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 18:57
avatar

Jestli se nepletu tak Vaše tvrzení nemá oporu v ZP!Může nařídit ,ale pkd se nevybere musí převést a nejpozději tuším do 1.10 následujícího roku umožnit vyčerpat !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 05.11.15 19:50

Já dotaz chápu tak, že jim ji nařídil ať si ji vyberou do konce listopadu. Jen neurčil přesné dny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 18:50
avatar

O dovolené rozhoduje zaměstnavatel. Může vám ji naplánovat na celý rok. Sice v trvání nejméně dvou týdnů a musí vám to oznámit 14 dnů předem.


doplněno 05.11.15 18:58:

a pracovat a psát si přitom dovolenou může být velkým problémem, co například úraz? Jak by se to řešilo ,když člověk má být na dovolené a je v práci. Tohle bych nepřipustil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 20:01
avatar

Vaše tvrzení není přesné.

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené, ale musí přitom dbát oprávněných zájmů zaměstnance. Dovolená se v zásadě čerpá vcelku, nebrání-li tomu provozní důvody. Jestli Vám zaměstnavatel neurčí dovolenou vcelku (celý nárok), musí Vám dát vcelku aspoň 14 dní (pokud se s Vámi nedohodne jinak). To, že se dohodne jinak, může v praxi vypadat tak, že si zaměstnanec sám naplánuje dovolenou třeba po dvou dnech měsíčně a pokud mu ji zaměstnavatel schválí, bude to takto čerpáno.

Dovolená se proplácí pouze při ukončení pracovního poměru, když nedošlo k jejímu vyčerpání za trvání pracovního poměru.

Přesné znění všech ustanovení o dovolené se dočtete v Zákoníku práce, část IX. - Dovolená.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 18:55
avatar

Zákoník práce část 9 § 211-223. Tam máte vše o dovolené.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rm
Datum: 05.11.15 19:16

Mockrát Vám všem zatím děkuji za odpovědi. S tím, psát si dovolenou při skutečné přítomnosti v práci se mi zdá rovněž hodně špatné řešení, Nehledě na to, že nevidím jaká by z toho pro mě plynula výhoda. Když půjdu normálně do práce tak za 9 dmí oddělám 108 hodin, pokud bych si psal dovolenou, která je 8 hodin tak jsem na nějkých 72 hodinách.. rozumím, že dovolená je vždy výhodější než pracovní tarif, ale při takovém rozdílu netuším, zdali by to bylo vůbec k něčemu.

Písemně to vedení samozřejmě napsat můžu, jenže všichni víme, že nám jí nikdo neurčí, protože sami neví jak by to měli vyřešit, když máme nedostatek zaměstnanců (zodpovědnost za vedení obchodu máme pouze dva jak jsem se zmiňoval).

O proplácení v naší firmě snad nemůže být ani řeč (a končit nehodlám, mám smlouvu na dobu neurčitou). Mě zaráží ten nerespekt, možná neznalost našich zákonů. Přijde mi, že právě ne všechno je fér (už jsem řešil 2 jiné problémy a oba by se daly brát porušením zákona) a oni si asi myslí, že si to někdo nechá líbit... Já jenom nechci zajít až do extrému, že bych prostě do práce nepřišel a svého šéfa v tom samozřejmě nechici nechat.. Moc času nezbývá - tahle nařízení prišla před týdnem a já tak zjišťuji čím můžu argumentovat, nebo jak se k tomu můžu postavit..

Datum: 05.11.15 19:46

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel - tak ať vám ho určí!

Pokud čerpání neurčil, nemůže nárok propadnout.

Ve firmě má být řešena zastupitelnost - jak jsou připraveni např. na případ, kdy vedouc prodejny onemocní a vy budete mít úraz?

Možnost: anonymní stížnost na Inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rm
Datum: 05.11.15 20:00

Děkuji... to je pro mě podstatné, pokud se můžu otočit na tom, že mi jí nenařídil, ikdyž měl, je to pro mě dostačujicí argument pro boj alespoň za to, aby byla dovolená převedená do dalšího roku..

Zastupitelnost - tohle se tady absolutně neřeší, občas mi přijde, že nejsou zvládnuté základní principy fungování, kor v obchodní sféře. Většinou to funguje tak, že se tedy zastupujeme navzájem (z toho pak vzniká 7 dní v týdnu po 12 hodinách)... Faktem je, že nyní máme manažerku, která operuje ještě v našem okruhu, která je schopná případně vykrýt potřebný den, když by ani jeden nemohl, to ovšem neřeší dlouhodobější problém, vzhledem k tomu, že má úplně jiné povinnosti a náplň práce. Takže tady je to začarovaný kruh... A právě proto hledám nějaké řešení, jak přesvědčivě argumentovat a za čím si 100% stát i přes jejich případný odpor.

Ještě jednou děkuji..

Datum: 05.11.15 21:07
avatar

Porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele, je v současné době dost častý jev. A je smutné, že se postižení neozvou,protože mají obavy,že přijdou o práci.A ani se jim nedivím. Toho si jsou zaměstnavatelé moc dobře vědomi, proto zkouší na pracovníky ledasco. Jejich nejužívanější odpovědí je : " Nelíbí se ti to? Tak běž ! Dalších deset čeká na přijetí " Přitom by jen stačilo dát podnět na inspektorát práce, protože za porušování zákoníku hrozí zaměstnavateli až milionové pokuty. To ale nikdo neudělá. Je to opravdu začarovaný kruh A zákoník je potom, víte na co.Svoboda slova, to zní sice hezky,ale na co, když vás stejně "vlci sežerou"

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.