Platí dnes etiketa chování?

Od: Datum: 04.11.15 16:56 odpovědí: 17 změna: 05.11.15 15:57

Nejde o příběh můj,ale dnes jsem ho vyslechla v práci u kolegyně. Je to maličkost,ale pozastavila jsem se nad tím.Kolegyně koupila v předstihu 2 listky na dost drahý film,přizvala kamarádku,aby nešla sama,s tím,že ji vezme na druhý lístek zadarmo,koná se to až někdy za 14 dní..Ze závažných důvodů ale dnes telefonicky lístky rušila,že jít nemůže,byly koupené v akci,jako pár,pořadatel jí tedy oba vzal zpět a poslal peníze na účet.Kamarádce zavolala v polední pauze,stála jsem vedle,že ze závažných důvodů na akci nejde a ruší to.Kamarádka se na ni začala ofrňovat a vyjela na ni,že když nejde,mohla jí ty lístky dát,že by šla s někým jiným (ne prodat,dát).Slyšela jsem ten tel.hovor a přišlo mi,že lidi jsou dost drzí!vždyť lístky byly její,prostě je jako pár zrušila,co by komu dávala?Já bych s takovou rádobykamarádkou vymetla . Tak nevím,jaká je vaše zkušenost,platí dnes něco jako etiketa v chování?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.15 17:02
avatar

Etiketa platí pořád. Bohužel převážná většina lidí si pravidla chování vykládá po svém nebo na ně přímo kašle. Dnes už si ani rodiče nedají práci naučit své děti vzájemné slušnosti a ohleduplnosti - máme tu přece kult dítěte, takže princátka si v rámci bezstresové výchovy mohou dělat co chtějí. A to, že nějaká nevychovaná holčina si otvírá nepatřičně pusu, je ten nejmenší důsledek všeho. Ty závažnější a fatální teprve přijdou.

Ohodnoceno: 6x
 
Od: mot
Datum: 04.11.15 18:58
jako že poslouchat cizí rozhovory je neslušné?
Ohodnoceno: 2x
 
Od: drjdrzj
Datum: 04.11.15 19:09

Jak chcete v práci neposlouchat hovor kolegyně, která sedí hned vedle, prosím o popis postupu. Mě napadá jedině nosit s sebou špunty do uší a při každém telefonátu nasadit. Předpokládám, že nikde nepracujete... nebo alespoň ne v tiché kanceláři, kde mají lidi stoly vedle sebe.

Mně teda přijde divný už to, že bych někomu platila lístek do kina, aby se mnou šel. Přijatelné mi přijde jedině pozvat třeba babičku, maminku a za ně zaplatit. Ale kamarádku? Moje kamarádky by ani nenapadlo, nechat za sebe takhle platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 01:42
avatar

Pletete hrušky s jabkama, musím vyslechnout hovor toho, kdo hlasitě mluví vedle mne, ale vyslechnout odpovědi ze sluchátka již vyžaduje jistou pozornost, ne-li vlezlost. Tu pozornost byste měl/a raději věnovat výkonu své práce, vlezlosti jako špatné vlastnosti se rychle zbavit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 04.11.15 19:10

Dnes je doba, kdy chce mít každý na všechno nárok, všichni chtějí všem zasahovat do cizích svobod, ale svou svobodu si omezovat nechce nikdo:(

Máme kolem sebe spoustu ředitelů zeměkoule, co jsou nejchytřejší, nejdokonalejší, všude byli dvakrát a od všeho maj klíče, a ti kolem nich jsou jen povl, kterého oni musí neustále poučovat, jak jsou nejchytřejší nejdokonalejší...blá blá blá...

Nevím kam tohle povede, pomalu mizí nejen slušnost, ale i skromnost, ochota pomoci a spousta dalších potřebných vlastností :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 19:12
avatar

Tohle bych neviděl jako otázku etikety, ale normální slušnosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.11.15 19:31
avatar
Slušnost mizí. Je to vidět v malých detailech. O oné prodavačce, jak se usmála na zákazníka a řekla "dobrý den" a dostalo se jí odpovedi: "štyry rohliky" už jsem psala. A takových malých neslšností vidím kolem spoustu. A rozhodně nemohu říct, že to dělají mladí nevychovaní lidé. Asi před měsícem jsem jela městskou dopravou, řidič si asi zrovna něco dokazoval a tak jsem měla co dělat, abych se udržela. Někde v polovině mezi dvěma zastávkami se začala zvedat starší paní ze sedačky, u které jsem stála. Beze slova se na mě začala tlačit a rvát se ke dveřím. Nikam jsem moc uhnout nemohla + styl jízdy řidiče... Tak jsem se jí slušně zeptala, jestli by nemohla chvíli počkat, než zastavíme. Odsekla, že ne, že si může dělat co chce a že ji mám pustit. Tak jsem jsem odvětila, že jí teda pustím, až já budu chtít... Tak. Asi taky nemám slušné vychování... ;) Mona
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.11.15 19:53
avatar

Koukám, je to všude stejný. Byla jsem v sobotu v Praze na závodech a do metra se násilím natlačila nějaká babča (z mé strany ji nebylo za dveřmi vidět a ona v podstatě visela na tyči, po které se sunula dál, doslova mě násilím a dost nepříjemně odsunula. Ani tu hubu neotevřela, aby řekla "pardon", takže jsem si neodpustila patřičnou poznámku. Kdyby vteřinu počkala, ráda ji pustím, ale sorry, slušně by se měl člověk chovat v každém věku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.11.15 21:26
avatar

Jednání kamarádky podle popisu není v pořádku.

V pořádku však není ani jednání kolegyně. Pokud kamarádku pozvala, měla podle mne kolegyně

napřed kamarádce nabídnout odkoupení lístků kamarádce, teprve v případě odmítnutí lístky vrátit...

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 05.11.15 00:45
avatar

souhlasím s ivzes - samozřejmě - dávám bod


doplněno 05.11.15 00:48:

- nikdy bych se ke své kamarádce, nebo i známé takhle nezachovala - porušení pravidel slušnosti vidím u kolegyně s lístkama.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.11.15 13:08
avatar

Ivzez má opět dobrý názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 01:38
avatar

Milá yourlady, staráte se o věci, do kterých vám nic není. Nemáte tušení, jaké vztahy jsou mezi vaší kolegyní a její kamarádkou, takžte si raději hleďte svého, ony si své věci vyřídí i bez vás. Z takovéhoto strkání nosu do cizích věcí často vznikají nesmyslná nedorozumění a nakonec i nevraživosti a drby. To byste snad nechtěla.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.11.15 12:04

Vážená tiffany,s celou věcí se mi kolegyně svěřila a probíraly jsme to.Žádné drby a nedorozumění nehrozí,ten případ jsem dala jen jako ilustrační,protože mě překvapil.Otázka zněla na etiketu chování,a to v obecném slova smyslu.Pokud se Vám diskuse nelíbí,nečtěte ji a jděte do jiné.Děkuji

 

Datum: 05.11.15 13:55
avatar

Není zač, ale tak proč tam píšete, co jste slyšela v telefonu, to mi nějak nesedí... a právě proto, že jde o podle vás etiketu, já bych spíš řekla etiku chování, proto jsem sem napsala. A vy mi snad, milá yourlady, nechcete diktovat, co mám číst, to doufám nemyslíte vážně .

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bg
Datum: 05.11.15 12:48

U slušných lidí platí, u těch neslušných je to jejich vizitka :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 05.11.15 13:45
avatar

Etiketa pravi, ze pokud nekoho nekam pozvu a pak se z vazneho duvodu nemohu dostavit, co nejdrive dotycneho kontaktovat a domluvit se s nim co dal (zde napriklad prenechani nebo odprodej listku za nejakou nizsi castku, pripadne se domluvit na kompletnim zruseni), jelikoz lze duvodne predpokladat, ze si dotycny svuj vlastni cas a program prizpusobil onomu pozvani.

Tudiz je krajne neslusne - a rozhodne neodpovidajici etikete - jednostranne nejprve onu akci zrusit od uplneho zacatku a pak to teprve dat dodatecne vedet ostatnim ucastnikum.

Co se tyce toho, ze kolegyne chtela listky dat, ne odkoupit, v cestine je zcela bezne rict, "to si mi ty listky mohl dat" a pritom je to mysleno samozrejme tak, ze za ne zaplatim.

Takze u Vasi kolegyne etiketa chovani ocividne neplati, jestli je to to, na co se ptate.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.11.15 15:57

Ano, ale není to povinnost. A byla to etiketa, nebo obchodní vztah? Všimněte si např. v pátek u Šípa v TV, kolik řupů i vysoce vzdělaných sedí, když na jeviště k nim vstupuje žena a nabízí jim ruku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.