Výtah v paneláku

Od: Datum: 04.11.15 16:07 odpovědí: 19 změna: 06.11.15 20:54
avatar

Dobrý den, moje máma bydlí v paneláku v přízemí, kde nikdy nevyužívá výtah právě z toho důvodu, že je v přízemí. V těchto dnech je sraz všech majitelů tohoto bytového domu a řešit se bude právě nový výtah. Dům je zateplen, pospraven a jediné co zbývá je právě výtah, ale na něj už ve fondu oprav nezůstaly peníze, takže předseda spolku bude všechny tlačit, že to každý dá ze svého.. Budiž, ale nevím jestli je v pořádku, že pokud někdo bydlí v přízemí, aby výtah platil (spolupodílel se).. Všichni, kteří bydlí v přízemí se bouří. Osobně si myslím, že jsou vprávu, ale nevím co na to třeba říká zákon, nebo je-li něco takového.. Můžete, prosím, poradit, nebo sdílet svou zkušenost? Předem velmi děkuju..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.15 16:09
avatar

Záležíco máte ve svých stanovách, nezapomínejte že ve spoustě paneláků jezdí výtah do sklepa. A taky jej využívají lidé z přízemí.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 04.11.15 16:32
avatar

To mate naprostou pravdu a i v tomto pripade v tomto dome vede vytah jeste o patro nize do sklepa.. To bude urcite silny argument predsedy spolku a myslim, ze opravneny.. Děkuju za odpoved..

Datum: 04.11.15 16:41

Už se to tu řešilo, zkuste pohledat. Píšete sraz všch majitelů, tedy jde obyty ve vlastnictví a dům spravuje SVJ. Potom je je to jednoduché. Společné prostory jsou ve spoluvlastnictví všech majitelů (obecně). Lze to upravit v prohlášení vlastníka tak, že některé společné prostory jsou ve vlastnictví jen některých vlastníků jednotek. Je dobré do prohlášení nahlédnout, je (mělo by být) na internetu. Na údržbě věci se podílejí vlastníci poměrem, v jakém věc vlastní.

Osobně si nedovedu představit, že by výtah spoluvlastnil jen někdo (stejně jako třeba střechu). Jediná šance, jak do opravy nemuset investovat, je hlasovat proti opravě. Jak to dopadne, je ale předem dáno... Tedy pokud je oprava nutná. Potom všichni kdo jezdí, hlasují pro, a těch nejezdících je minimum.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.11.15 17:12
avatar

Moc dekuju za odpoved,, Presne jak pisete, tak to prevypravim i svoji mame.. Co pisete je naprsto logicke a musim s vama naprosto souhlasit..

Od: asd1
Datum: 04.11.15 16:50

Výtah je společná součást domu stejně jako střecha.

Taky bych dole mohl přijít s tím, že jí nepotřebuju a ať si novou zaplatí ten v horním patře.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 04.11.15 17:08
avatar

Musím s vama souhlasit.. Dekuju i vam za odpoved..

Datum: 04.11.15 17:31
avatar

Zdravím, selským rozumem bych řekla, že to je společná součást domu jako cokoli jiného, tudíž by se měli podílet všichni. Kdyby se měnily okna nebo zábradlí v podkroví, tak by taky mohly níže bydlící namítat, že tam oni nechodí...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.11.15 21:00
avatar

Marti, dekuju i vam za odpoved a ono to tak urcite i bude, protoze je to opravdu logicke..

Datum: 04.11.15 18:19

Jen tak na zamyšlení: a co střechu, tu vlastně v přízemí taky nepotřebují, tak by jí měli platit jen ti, co bydlí v posledním patře pod střechou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 21:02
avatar

Mate pravdu, protoze pred lety zase byla ve sklepech v tomto dome povoden a podilel se na oprave opet cely dum, alias vsichni vlastnici bytu..Dekuju i vam..

Od: buss
Datum: 04.11.15 21:28

V Prohlášení vlastníka se o výtahu dočtete (možná, měl by tam být). Pravděpodobně to bude i v kupní smlouvě.
Vlastníci si mohou odhlasovat, kdo nebude provoz výtahu hradit. Kdysi na to byla vyhláška, zrušena v r. 2001.
Mohou si odhlasovat i kdo bude výtah výhradně vlastnit. Pak za jeho použití těmi, co nevlastní mohou stanovit a požadovat pokutu.


doplněno 05.11.15 20:38:

A jak jste se rozhodly?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.11.15 20:20
avatar

Děkuju za odpoved..Nakonec to dopadlo tak, ze probehla schuze vlastniku bytu, kde se odsouhlasilo, ze kazdy se bude podilet na novem vytahu stejnou merou s ohledem na velikost bytu a samozrejme se vsichni u toho nezapomneli poradne dohadat.-) Lidi z prizemi "kriceli", ze zadali, aby se resilo, ze jim do bytu v zime tzv. "fučí" a nezamlouvalo se jim, ze to predstavenstvo neminilo nijak resit a ted maji resit vytah, ktery nevyuzivaji.. (-Muj manzel doma v legraci podotkl, ze je zvlastni, ze vsichni z predstavenstva bydli ve vyssich patrech, alias vsichni jsme si rovni, ale nekteri z nas jsou si rovnejsi-)Vse mam z vypraveni mamky.. Mamca mi rekla, ze kazdy ma zaplatit za novy vytah 40tis.(40tis.ma platit majitel bytu 3+1 jako mama a lidi co maji byt 2+1 zase 30tis.) nebo si muze zvolit navyseni fondu oprav...

Od: buss
Datum: 06.11.15 20:54

Odsouhlasilo se kolika podíly? Bacha na to. Předpokládám, že potřebují 75 %, vizte Stanovy.
Na shromáždění se má zásadně jednat jen o tom, co bylo na pozvánce v programu, ale ano, vždy se řeší vůz než koza, ale to má předsedající utnout, nechat na diskusi, měli předem požádat o zařazení do programu.
Opakuji, co jsem napsal o výtahu, ať ti co bydlí v přízemí požádají aby nehradili aspoň službu výtah (hradí dle počtu osob, plochy...?). Nehradit výtah asi neprojde, ale žádat mohou, nebát se.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 05.11.15 20:50
avatar

Bytový dům v soukromém vlastnictví znamená osobní vlastnictví bytu + spoluvlastnictví řady dalších nebytových prostor a dokonce i fasády.To vše znamená,že každý z vlastníků bytů vlastní i výtah,sklepy a další prostory.U našeho domu se vlastníci podílejí i na příjmech z pronájmu některých prostor na střeše,kde je nainstalováno zařízení pro vysílání internetu.Také byste se rozmýšleli,zda příjem z těchto aktivit přesunout do vašeho fondu oprav?(rezervního fondu)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 06.11.15 20:31

Osobní vlastnictví už lééta neexistuje, padlo s komunistama. Nebo ve které normě je? Co je společné určuje Prohlášení vlastníka. A to lze změnit.
kartaginec, joo, pokud si pozemek pod domem koupili, je kupa SVJ co pozemek nevlastní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 21:37
avatar

Ještě bych upozornil, ře ve vlastnictví obyvatel je i pozemek pod stavbou, a to všch vlastníků od příemí aý pod střechu. Jen tak do úvahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 23:50
avatar

Ve spoluvlastnictví,.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 08:59
avatar

Ano, to je přesnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 20:21
avatar

Vsem dekuju za odpoved.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.