Lze někoho léčit i proti jeho vůli?

Od: Datum: 04.11.15 16:03 odpovědí: 5 změna: 09.11.15 12:28

Jde o mou blízkou příbuznou,má fobii z lékařů,a i přes bolesti a velmi špatný stav odmítá navštívit lékaře.Má jen mne a naši rodinu.Vím,že pokud je ohrožena na životě,lze zavolat lékaře i proti vůli dotyčného,ale neumím si to v praxi představit.Má s tím někdo zkušenost? Píši proto,že mám pochopitelně obavy...Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.15 16:07

nelze

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonym0
Datum: 05.11.15 11:59

Lze, napr. pokud je nakazlivy pro okoli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 17:41
avatar

Zdravotní péči lze poskytovat bez souhlasu pacienta:

- Jde-li o nemoci stanovené zvláštními předpisy, u nichž lze uložit povinné léčení.

- Jestliže osoba jevící známky duševní choroby nebo intoxikace ohrožuje sebe nebo své okolí. Platí to i o infekčních nemocech, jako je např. TBC

- Není-li možné vzhledem ke stavu nemocného vyžádat si jeho souhlas a jde o neodkladné výkony nutné k záchraně jeho života či zdraví.

Takže pokud by upadla do bezvědomí ap., lze zavolat sanitku a oni by se už postarali. Většinu lidí s fóbií z lékařů donutí bolest se podrobit ošetření, ale někteří opravdu raději zemřou. Lze se poradit i s její obvodní lékařkou, jestli by neučinila třeba návštěvu v jejím domově a nedomluvila jí.


doplněno 04.11.15 17:45:

Podrobněji je to rozebráno zde http://archiv.neviditelnypes.…nky/2002/03/20449_79_0_0.html


doplněno 04.11.15 17:52:

Ještě bych doporučovala to s ní pořádně probrat, proč se k lékaři bojí. Často to bývá stud, proč se tam lidem nechce, cíti se např. vinni za špatnou životosprávu, na což nemají sílu to měnit, mají nějaký druh závislosti. Někdy je to strach z negativní diagnózy a bolesti, s tím se dá velmi dobře pracovat. Někdy je to předchozí negativní zkušenost s nepříjemným lékařem, tam lze třeba domluvit vyšetření u lékaře, se kterým předem promluvíte, lékaře soukromého, kteří bývají někdy vlídnější, protože se musí víc snažít atd. Pomoci může i psycholog, zaměřený na léčbu fóbií.


doplněno 04.11.15 18:04:

Doporučovala bych s ní promluvit ve smyslu, že nikdo jí nebude léčit nebo operovat proti její vůli, že jí vyberete dobrého a hodného doktora a nechá se vyšetřit a pak se rozhodne, jestli mu věří, nebo ne, jestli bude jíst prášky nebo se nechá operovat, ale za návštěvu a promluvení s ním přece nic nedá.

Od doby jejich rodičů medicína dost pokročila a kdyby lékaři byli jen samí mizerní nedouci, nikdo by k nim nechodil. Tedy předpokládat, že i ji zkazí, je absurdní, doba pokročila a nejsou to ti stejní lidé, mají lepší přístroje a lepší léky.

Pokud k nim nepůjde, předem se odsoudila k dlouhému trápení se v bolestech a nesnesitelnému konci. Pokud půjde, dá sama sobě šanci to změnit a to za to přece stojí, ne?

Doporučovala bych telefon nebo návštěvu její obvoďačky, jestli by tam za ní s vámi nezašla. Člověk nemůže být jen hodný a dívat se, jak se druzí ničí, někdy je potřeba udělat i nepopulární rozhodnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 17:56

Děkuji moc.Bojí se z pochopitelných důvodů,oba její rodiče umřeli pochybením lékařů,nemocnice to tehdy i přiznala.Je to starší paní,k psychologovi nepůjde.Tak uvidíme,budu se snažit

Od: cobrak*
Datum: 09.11.15 12:28

Dobrý den.

Ano, pacienta lze léčit proti jeho vůli a to za předpokladu, že se proti němu vede tzv.detenční řízení, což je vlastně nařízení soudu k započetí léčby soudním nařízením. Jak zde správně někdo uvedl, je to v případech, kdy je nebezpečný pro své okolí. A to ať už nákazou nebo fyzickým násilím nebo třeba není schopen podepsat souhlas s určitým výkonem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.