Dědictví

Od: Datum: 04.11.15 13:30 odpovědí: 2 změna: 04.11.15 14:17

Ráda bych se zeptala na následující: měly by nárok na dědictví, po smrti manžela, jeho dcery z 1. manželství (i když se s ním více než 15 let nestýkají) a veškeré naše společné jmění (dům, auto, bankovní účty a jiné) jsou v mém vlastnictví (psány jen na mé jméno)? Je v tomto případě nutný "zápis o vydědění"? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: an*
Datum: 04.11.15 14:07

Není důležité na koho je majetek psaný, vše co bylo pořízeno v době trvání manželství je společné jmění, tedy polovina patří Vašemu manželovi. Po úmrtí Vašeho manžela bude polovina společného majetku patřit Vám a druhá polovina bude rozdělena na tři díly mezi Vás a dcery z prvního manželství.

Jestliže spolu také máte děti, bude se polovina společného majetku dělit stejným dílem mezi vás a všechny děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 14:17
avatar
Dědit se dá jen, to co zesnulý měl.
Občanský zákoník,
Hlava druhá: Dědění ze zákona
§ 473
(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner1a), každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.
Pokud není na manžela napsaný nějaký majetek, těžko něco dědit.
Ovšem jsou tu §§ 708 a další...
Třeba ten § 709
(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
A to podle nedostatečných informací od tazatelky nelze jednoznačně posoudit a rozhodnout. Nevíme okolnosti získání popisovaného majetku.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.