Nemocenská - opětovné prodloužení?

Od: Datum: 02.11.15 21:50 odpovědí: 6 změna: 05.11.15 21:18

Kamarádka marodí déle jak 380 dní, před vypršením si zažádala o prodloužení. To jí bylo prodlouženo o měsíc a končí ji 16.11.2015, byla i před posudkovým lékařem. Zdravá se stále necítí, ještě má absolvovat nějaké vyšetření a nebyla jí stanovena konkrétní diagnóza. Může si znovu požádat o prodloužení? Pokud ano, kdy tak má učinit. Ještě před vypršením nebo až uplyne doba? Pokud si požádá a nebude jí vyhověno, co se bude dít po dobu cca 3 týdnů, tak zhruba trvalo první prodloužení od první žádosti. Dr. jí musí ukončit neschopenku nebo se čeká do dalšího vyřízení žádosti? A co když jí to znovu neprodlouží? Co se děje v mezidobí? Jak je to s penězma a se zdravotním pojištěním?

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.15 15:41
avatar

O prodloužení podpůrčí doby lze žádat opakovaně,

žádost by podle mne bylo dobré podat před vypršením podpůrčí doby.

Po ukončení neschopenky by to mohlo být obtížné.

Pokud podpůrčí doba nebude prodloužena, pravděpodobně lékař ukončí neschopenku. Nebo ji může nechat běžet dál, ale už bez nároku na nemocenské (neschopenka by sloužila jenom jako omluvenka do zaměstnání).

Stát hradí zdravotní pojištění za osoby pobírajkící nemocenské.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.11.15 19:00

Takže kamarádka by to mohla podat už třeba tento týden? Je navíc nezaměstnaná, takže až jí skončí podpůrčí doba, bude se hlásit na Úřadu práce. Jen nemá jiný příjem, než tu nemocenskou a bojí se, že když jí to o nějakou dobu už neprodlouží, tak po to období, než se to vyřídí bude asi bez prostředků a bude si muset nakonec doplatit zdravotní pojištění? A může jednu neschopenku ukončit a druhý den nastoupit novou, když není její zdravotní stav stále dořešen? Jak to pak je s vyplácením? Z čeho se to počítá, zase z posledního platu?

Děkuji za odpověď

Datum: 04.11.15 20:52
avatar

Žádost by kamarádka měla podat tak, aby případně nezůstala bez prostředků.

Protože už jednou o prodloužení žádala, měla by vědět, jak dlouho asi bude vyřízení trvat.

(V tomto ohledu nemám zkušenosti.)

Po vyčerpání celé podpůrčí doby vznikne nárok na další nemocenské po získání další doby nemocenského pojištění (po odpracování nějaké doby). Teprve po šesti měsících nemocenského pojištění (zjednodušeně po odpracování šesti měsíců) se přestane přihlížet k předchozí vyčerpané podpůrčí době.

Pokud by byla jedna neschopenka ukončena a následující den byla vystavena nová neschopenka, považovala by se nová DPN za pokračování původní neschopenky.

Pokud by uběhlo několik dnů, neměla by už kamarádka nárok na nemocenské ► bez zaměstnání není nemocensky pojištěna, stát za ni hradí jenom zdravotní pojištění (zkontrolovala si u zdravotní pojišťovny, jak ji mají vedenu, a doložila potvrzení o výplatě nemocenského?).

Evidence na ÚP není pro nikoho povinná a smysl má pro toho, kdo může nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání. Stát za uchazeče o zaměstnání hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění, jehož částmi jsou nemocenské a důchodové pojištění, za uchazeče nikdo nehradí. Onemocní-li uchazeč o zaměstnání, nemá nárok na nemocenské, dále pobírá podporu v nezaměstnanosti. Podpůrčí doba pro podporu se o dobu nemoci neprodlužuje. Tzn., že pokud by podpůrčí doba v průběhu nemoci skončila, neměl by uchazeč nárok na nemocenské ani na podporu.

____

Není-li kamarádka zaměstnána, a není-li stále v pořádku, bylo by pro ni asi nejschůdnější prodloužení podpůrčí doby pro výplatu nemocenského. Případně by mohla zkusit požádat o invalidní důchod.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.11.15 23:31

Kamarádce vyřídím, aby si zašla na zdravotní pojišťovnu, tam ji snad řeknou co a jak. Kdo jí vydá potvrzení o výplatě nemocenského? Chápu tedy dobře, že když uplyne podpůrčí doba základní 380 dnů nebo prodloužená, nemá už člověk nárok na další nemocenské než odpracuje min.půl roku? A započítává se do toho evidence na ÚP (max.5 měsíců)? Takže kdyby jednu neschopenku ukončila a Dr.jí vystavila novou, nebude to mít vliv na nemocenskou, prostě by nedostala nic? Navíc by se nemohla hlásit ani na ÚP a zůstala by bez prostředků a ještě by si musela platit zdravotní pojištění? A co když se stará o 5 leté dítě?

Děkuji za odpověď

Datum: 05.11.15 13:48
avatar

Potvrzení o výplatě nemocenského vystaví OSSZ.

Nemocensky pojištěni jsou pouze zaměstnanci (povinně) a OSVČ (dobrovolně).

Na nemocenské má nárok osoba, která je nemocensky pojištěna.

Vaše kamarádka nyní není nemocensky pojištěna, její nemocenské pojištění zaniklo se skončením zaměstnání. Nemocenské se jí vyplácí v ochranné lhůtě ze zaniklého nemocenského pojištění. Nedosáhne-li kamarádka nyní prodloužení podpůrčí doby, nevznikne jí bez vzniku nového nemocenského pojištění v případě další nemoci nárok na nemocenské.

Pečuje-li kamarádka celodenně o pětileté dítě, může se u své zdravotní pojišťovny přihlásit jako rodič pečující celodenně o jedno dítě do 7 let věku (nebo o více do 15 let věku). Doloží rodným listem dítěte (dětí). Zdravotní pojištění za ni pak bude dále hradit stát.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.11.15 21:18

Kamarádka má pětileté dítě, které ale chodí do školky. I tak je to bráno jako celodenní péče? Je nějak ovlivněno (zohledněno), když má malé dítě a pak by někdy šla na ÚP, až na tom bude zdravotně lépe?

Co se týká nemocenského pojištění, když je člověk veden na ÚP, je tedy pojištěn?

Děkuji za odpověď

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.