Úmrtí partnera - práva a nároky

Od: Datum: 29.10.15 18:15 odpovědí: 13 změna: 30.10.15 19:27

žijeme spolu 29 let,nejsme oddáni.Jaký nárok vznikne po úmrtí jednoho z partneru?Nejsme ani jako druh a druzka-žijeme na psí knížku.Vše platíme společně,děti máme ale ne spolu.Děkuj za odpověď.Marjánka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.10.15 18:17
avatar

Pokud užíváte společné bydliště a jste schopni to prokázat tak stejné nároky jako manželé.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.10.15 18:38
avatar

Stejné nároky jako manželé určitě ne. Např. nárok na vdovský či vdovecký důchod pozůstalému druhovi nevznikne.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.10.15 19:03
avatar

Není to tak, např. spolužijící osoba dědí až v druhé skupině, to znamená, že pokud jsou děti, které dědí v první skupině, nezůstane na spolužijící osobu nic.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: paw®
Datum: 29.10.15 19:22

A proto je dobre toto osetrit zaveti. A nebo se na stara kolena vzit, aby byl clovek zabezpeceny. Aspon tim vdovskym duchodem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 20:27

Pozor na jednu věc. Pokud je zde neopomenutelný dědic(potomci), tak dle zákona mu v případě nezletilosti náleží celý jeho podíl. Takže závět by nemělo smysl psát, protože stejně by musel dědit 100% (pokud je sám a nemá sourozence)

Pokud je již zletilý, tak mu náleží minimálně 50% jeho podílu. Zbytek se může "rozdat" pomocí závěti.


doplněno 29.10.15 20:28:

Jinak jsem také pro svatbu. Když už jste to vydržely 29let. *palec*


doplněno 29.10.15 21:23:

Dík za doplnění. No jo NOZ.

Tohle platilo za starého OZ. *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 20:59
avatar

Nemáte tak zcela pravdu. Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu. Takto zní ustanovení § 1643 obč.zák.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: strakatypes
Datum: 29.10.15 19:20

Po tolika letech společného života je hloupost se nevzít. I kdybyste do toho šli jenom Vy dva a dva svědci, bez dětí a jenom potom udělat sváteční oběd a oznámit to. Prstýnky jenom tenounké, levné, není potřeba utrácetet velké částky. A co si budeme namlouvat, věčně tu nikdo není, takže vdovský anebo vdovecký důchod 2500-3500 korun bude protoho pozůstalého potřeba, náklady na bydlení zůstanou skoro stejné. Co potom pozůstalý, pokud byt připadne dětem patrnera?

Nedá se nic dělat, člověk musí myslet i na sebe a zabezpečení na stará kolena.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.10.15 19:31
avatar

Tak co jste když žijete na "psí knížku"? Psí knížka a druh , družka je totéž!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 19:59

nechte se oddat, pak vám vznikne nárok... takto spláčete nad tolika prožitými roky - nedostanete nic

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 20:06
avatar

Fajn, sice vše společně platíte, ale koho je byt?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 23:20
avatar
Jaký nárok myslíte? Vdovsky jak uz zaznělo nebude a majetek zdědí dítě majitele/ky.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.15 07:52
avatar

Majetek jste všichni tady vyřešili, ale uvědomte si, že třeba až jeden ulehnete, může vás perzonál léčebného ústavu odmítnout pustit k lůžku, poskytnout vám informace, protože jste cizí. A takových "drobností", nad kterými ten zdravější, zapláče, je spousta.;) Je čas takový vztah zlegalizovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karhan
Datum: 30.10.15 19:27

Doporučuji se vzít a neodkládat to. Byli jsme v podobné situaci. Svatba byla jen my a dva svědci, prstýnky ani nové šaty jsme neměli, Dali jsme si kávu a bylo to. Svatba nás vyšla asi na 3OO,-Kč. Takže tady vidíte, že se dá žít i velice skromně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.