Chtěl bych vyučovat - co vše je třeba?

Od: Datum: 29.10.15 11:47 odpovědí: 10 změna: 30.10.15 19:55

Dobrý den,

rád bych učil na střední odborné předmět, v jehož oboru pracuju. Rád bych předal studentům nějaké zkušenosti, vím, že studenti mě rádi poslouchají a má výuka je baví, několikrát jsem se o tom přesvědčil na neoficiální výuce na základních školách, kdy jsem byl přednášejícím na různých seminářích.

Chtěl bych se ale zeptat, co vše si musím obstarat, abych mohl učit na střední škole jako učitel. Teoreticky bych rád učil i na škole základní, jelikož tento předmět je takový všestranný.

Nikdy jsem o výuku nezajímal, ale zjistil jsem, že by mě to bavilo a rád bych udělal dobrý skutek.

Děkuju Vám za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 29.10.15 11:59

Na středních školách nejsou stiudenti. Ach Honzo, a jaké vzdělání vlastníte? Možné by bylo, že máte příslušnou VŠ a škola nikoho s požadovanou aprobací nesežene a bude třeba si dodělat pedagogiku, pokud jsou ještě možné výjímky.
Na to se nemusím ptát, že bez VŠ a ped. vzdělání ne. Viz zákon o pedagogických pracovnících.


doplněno 30.10.15 11:36:

Fanj. to je třeba napsat, mám VŠ. Ale jako první bych se podíval, jaké jsou na učitele požadavky, od vysokoškoláka bych to očekával, že se vyzná. Vzdělání a výchova není ani pod živnosťákem. Jiná otázka je osvěta, mimoškolní vzdělávání, kurzy, školení - živnost volná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzahonzik
Datum: 30.10.15 01:32

Zdravím, mám vysokou školu a pracuju na záchranné službě ve výjezdové skupině na pozici zdravotnický záchranář. Rád bych předával dětem ZŠ, potažmo studentům VŠ své znalosti a vyučoval první pomoc jako člověk z praxe. Pamatuju si, jakým způsobem probíhala výuka tohoto předmětu za nás... Proto bych rád přispěl k dílu.

Datum: 30.10.15 19:20
avatar

Ono pojmenování žák vs. student je hezky řečeno zde. Jinak obdivuji váš přehled.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 14:43
avatar

nejprve si najděte místo - dnes je již povinnost každého vyučujícího mít pedagogické vzdělání, ale pokud máte vš v oboru, který chcete vyučovat a je nedostatek učitelů tohoto předmětu, ředitel dané školy vás může přijmout, ale bude od vás požadovat tzv. pedagogické minimum, které si můžete doplnit až při zaměstnání, např. během 1 roku

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 29.10.15 15:01

Školy nepotřebují misionáře, kteří chtějí dělat dobrý skutek, ale profesionály. Možná jste jen nevěděl, kde hledat, podívejte se na zákon o pedagogických pracovnících v aktuálním znění http://www.msmt.cz/dokumenty/…ickych-pracovnicich-k-1-lednu a abyste ho nemusel číst celý přejděte hned na §9 Učitel střední školy, na odstavec 2 Učitel odborných předmětů.

Případně můžete své odborné znalosti poskytovat školám jako tak zvaný "odborník z praxe", což je v podstatě lektor, ochotný předívat své odborné znalosti a dovednosti ne jako vyučující podle školského zákona, ale jako jakýsi odborný poradce, demonstrátor (předvádět pracovní techniky a podobné dovednosti). Tato pomoc školám je dnes velmi žádaná a hledaná, ale prakticky žádný profík nebude dělat škole zadarmo Mikuláše, když například servisák vydělá firmě za hodinu práci čtyři až šest set korun a tak ho firma v pracovní době nepustí a soukromník raději pracuje na svém za peníze.

Dodatek: ve stejném zákonu najdete i kvalifikační požadavky na učitele základní školy. Nejenže na středních školách nejsou studenti, jak vás upozornil již předchozí ráde, natož na základních. Jsou to žáci. Na základních, středních školách a v autoškole a podobných školách. Studenti jsou pouze na vysokých školách (universitách).

Možná máte možnosti, jak škole pomáhat zdarma bez nároku na odměnu a budete skutečný přínos.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 30.10.15 02:31
avatar
Potřebujete hlavně víc než pevné nervy *palec*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 30.10.15 10:09

honzahonzik: je dobře, že jste upřesnil váš obor, vaši specializaci. Podle času vaší odpovědi je vidět, že píšete v době noční služby.. je to řehole a hlavně asi máte cenné zkušenosti. Právě proto je váš možný přínos pro děti i učitele velmi záslužný.

V základní i střední škole jsou děti a žáci poučováni o bezpečnosti a předcházení úrazům, a podle jejich věku a vývoje i o posouzení situace a přivolání pomoci všeobecně i o poskytování první pomoci nebo ošetřování drobných poranění. Většinou je poučují učitelé, většinou jenom jednorázově, kde se děti dozvědí že se nemají klouzat na chodbě a komu mají ohlásit případné náhlé zhoršení zdravotního stavu nebo nějakého zranění. Poučení od profesionálů většinou chybí.

Poučení o bezpečnosti práce a poskytování první pomoci se velmi vážně probírá hlavně na středních odborných školách a učilištích. Většinou to učí učitelé odborných předmětů nebo odborného výcviku, které pravidelně proškoluje najatý bezpečnostní technik. Málokde škola zajistí pro výuku první pomoci lékaře nebo zdravotní sestru z praxe nebo skutečné záchranáře.

Na mnohých školách mají různé tištěné příručky a brožurky o první pomoci, výstražné tabulky, lékarničku a vyškoleného učitele, který to má na starosti, ale tím to většinou končí. Mnozí starší učitelé jsou vyškolení v používání první pomoci z doby školení CO, mladší z nějakých kurzů nebo krátkodobých školení a poučení. Vědí jak vypadá stabilizovaná poloha (dnes zotavovací) ale nikdy neměli možnost si uvedení zraněného do této polohy vyzkoušet.

Přednášky skutečných zdravotníků a záchranářů jsou vzácné a nanejvýš užitečné a poučné. Právě v tom by asi byl váš největší přínos.

Nemusíte učit jako pravidelný učitel, můžete s další podporou vašeho zaměstnavatele školám nabídnou skutečně kvalitní odborné přednášky jako lektor. Za smluvní odměnu. Vy máte svou vysoce uznávanou a ceněnou kvalifikaci, nemusíte někde studovat pedagogiku. Možná najdete další rady u záchranné služby, která podobná školení a kurzy pořádá.

Vaše nabídka je skutečně cenná, zvlášť když máte chuť učit. Držím vám palce


doplněno 30.10.15 10:21:

Školy mají dost peněz, aby mohly zakoupit třeba i laický automatizovaný externí defibrilátor (AED), ale asi je to nenapadlo, protože netušejí, že by to mohlo být velmi užitečné k proškolení všech učitelů v poskytování této specializované záchrany, byť i jen teoreticky. Většinou tento způsob oživování znají pouze z holyvůdsky dramatické scény z filmu E.T. mimozemšťan, málokdo z nějakého instruktážního videa. A přitom by bylo vhodné aby tento způsob přístrojového oživování (a nejen tento, ale všeobecnou záchranu) znali všichni učitelé i žáci středních odborných škol, zejména elektrotechnických a strojních škol. Protože pak jako absolventi půjdou z těmito znalostmi do života, kde se jim to může hodit.

Nejde jen o zakoupení přístroje, který se uloží ve sborovně na viditelné místo, ale aby byli všichni zaměsntnanci (nejen učitelé) i žáci proškolení. Možná by byla vhodná varianta mít jeden "ostrý" a jeden vyhrazený (výrazně označený jako cvičný) cvičný pro nácviky a školení. Jde o to, aby školení a přezkoušení vedl zkušený záchranář, lékař z praxe zastřešený nějakou organizací, která by mohla udělovat i nějaké certifikáty platné po určitou dobu do dalšího přezkoušení.

Jsou to jenom nápady, které vznikly po vašem upřesnění vaší specializace. Fakt jste dobrý, že chcete pomáhat zvyšovat znalosti a dovednosti žáků ve vašem oboru.


doplněno 30.10.15 10:29:

Ve spoustě domácností jsou autolékárničky s prošlou expirací, které se vyhazují a kupují nové s platnou dobou použitelnosti. Obsah se nemusí vyhodit, může se výborně použít pro nácviky ošetřování ve školách a pak teprve po použití vyhodit. Samozřejmě ne do koše, ale ukázat i způsob správné likvidace použitého zdravotnického materiálu, separovaný odpad... atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.15 13:11
avatar

po vašem upřesnění bych radila oslovit různé školy jako lektor a uvidíte, jaký bude zájem - jako lektor potřebujete pouze živnostenské oprávnění toto provozovat, nabídněte za minimální poplatek a uvidíte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krasula
Datum: 30.10.15 19:06

Na střední škole jsem organizovala lyžařské a turistické kurzy a takové lidi, jako jste vy, jsem tam si zvala na přednášky. Většinou to bylo velmi užitečné. Na finanční odměnu jsem měla vyčleněnu sumu od 300,- do 500,- za přednášku /podle materiálu, benzínu ap./ . Kontaktujte školy a nabídněte své služby. Někde mají na ZŠ zdravotnické kroužky. Většinou si na Vás vezme škola kontakt. Na pravidelnou výuku je třeba pedagogické vzdělání. Když bude mít některá zdravotnická střední škola zájem, tak Vám sama doporučí si ho doplnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 30.10.15 19:55

v našem městečku funguje záchranářský kroužek pro děti - vedený záchranáři, děti mají velký zájem. rovněž tak dvakrát, třikrát za rok dělají záchranáři třeba dvouhodinový kurz pro zájemce z řad veřejnosti. taky zájem , prostě zkušenosti z praxe táhnou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.